Najnowsze artykuły
- ArtykułyMiędzynarodowe Targi Książki w Krakowie® już 24-27 października. Wygraj bilety! [KONKURS]LubimyCzytać1
- Artykuły10 cytatów na Dzień Nauczyciela, czyli Dzień Edukacji NarodowejLubimyCzytać3
- ArtykułyAnna z Działyńskich Potocka. Opis świata, którego już nie ma. Bez lukruRemigiusz Koziński2
- ArtykułyCzytelnicze nawyki: najpopularniejsze, najdziwniejsze, zakazaneAnna Sierant240
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Tomasz Rzeczycki
Źródło: http://www.technol.anv.pl/?a:13/Tomasz%20Rzeczycki&lang=pl
7
6,2/10
Satyryk i poeta. Debiutował w kabarecie radiowym Zespół Adwokacki Dyskrecja (1993-1997),pisał skecze do audycji Kabaretu Długi zatytułowanej "Parafonia" (2004),prowadził autorskie rubryki satyryczne w kilku tygodnikach, występował na Kabaretowej Scenie Trójki w Katowicach, zdobył też kilka wyróżnień w turniejach jednego wiersza. Autor książki "Góry Polski" (2004),stanowiącej opis 28 pasm górskich od Bieszczadów po Góry Izerskie.
6,2/10średnia ocena książek autora
18 przeczytało książki autora
74 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Dzieje komunikacji autobusowej na terenie Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach
Tomasz Rzeczycki
5,5 z 2 ocen
3 czytelników 1 opinia
2013
Podziemne trasy turystyczne Polski. Obiekty strategiczne
Tomasz Rzeczycki
6,5 z 2 ocen
17 czytelników 0 opinii
2012
Podziemne Trasy Turystyczne Polski. Kopalnie
Tomasz Rzeczycki
7,0 z 2 ocen
14 czytelników 0 opinii
2012
Najnowsze opinie o książkach autora
Dzieje komunikacji autobusowej na terenie Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach Tomasz Rzeczycki
5,5
Niewielkich rozmiarów książka (21x22,5 cm) traktująca o jednym z największych organizatorów transportu zbiorowego na Górnym Śląsku, czyli tarnogórskim MZKP. Od strony technicznej prezentuje się dobrze: estetyczna, miękka oprawa; kredowy papier; przejrzysty układ tekstu.
Na początku dostajemy pobieżne przedstawienie historii komunikacji miejskiej na Górnym Śląsku, od poł. XIX wieku do końca II wojny światowej. Następnie mamy zarys rozwoju komunikacji miejskiej w czasach PRL, pod "rządami" katowickiego WPK i jego poprzedników. Z racji tematyki książki opis skupia się na obszarze Tarnowskich Gór i okolic. Dalej dochodzimy do powstania tytułowego MZKP w 1992 r. I tu kończy się w miarę ciekawa część książki, gdyż dalsze dzieje zostały przedstawione w formie kroniki linii autobusowych, na zasadzie: w tym roku powstały takie a takie linie, jedną skrócono, inną wydłużono itp. Drugim zagadnieniem wypełniającym większość akapitów są bilety autobusowe, opisywane na podobnej zasadzie co linie: w tym roku wprowadzono taki rodzaj biletu, honorowany u takich przewoźników itp. Nie nazwałbym tego zbyt ciekawym.
Największym minusem tej publikacji jest niemalże całkowite zignorowanie kwestii taboru. Kilka informacji na ten temat zostało zawartych jakby "przy okazji" np. przy opisie inwestycji poczynionych kilka lat temu przy wsparciu z funduszy unijnych. Co nieco możemy się też dowiedzieć z nielicznych, archiwalnych zdjęć, choć w jednym przypadku zauważyłem błąd. Fotografia przedstawiała pracowników pozujących na tle Jelcza "Ogórka", podczas gdy w podpisie widnieje "na tle autobusu Ikarus 620". No pardon, ale w poważnej publikacji takie błędy nie powinny się zdarzać.
Poza tym daje się zaobserwować pewną niespójność między tytułami niektórych rozdziałów, a ich treścią. Przykładowo w rozdziałach "Współpraca z PKS" czy "Nowe technologie w komunikacji" tytułowe zagadnienia zostały przedstawione w jednym akapicie, podczas gdy resztę stanowiły wspomniane wyżej opisy zmian w w organizacji linii autobusowych i biletów.
Część do 1989 r. czytało się całkiem dobrze, dalej niestety porażka.
Utracone Sudety Tomasz Rzeczycki
7,4
Większość z nas lubi i kocha góry, a w szczególności Sudety.Ten łańcuch górski odwiedzam wielokrotnie i za każdym razem pokazuje mojej żonie miejsca oddalone od ludzkości i zastanawiamy się jak w danym miejscu było w okresie zaraz po wojennym. Jak ludzie sobie radzili z tą trudną rzeczywistością. Podczas pieszych wycieczek po tych górach każdy się spieszy i każdy z nas chce dotrzeć na szczyt jak najszybciej, aby go zdobyć. Za to ja staram się iść troszeczkę wolniej, aby coś ujrzeć coś co jest śladem bytności poprzednich pokoleń. W tej książce autor pokazuje nam szalone inwestycje jak i zaniedbania nowej władzy powojennej. Dzięki takim posunięciom Sudety były ograbiane i zapomniane. Przeczytaj tę książkę, a będąc na szlaku będziesz tym turystą, który na Sudety będzie patrzał innym okiem.