Najnowsze artykuły
- ArtykułyDlaczego warto przeczytać książkę „Dżin” Marcina Mortki? Oto 5 powodów!LubimyCzytać4
- ArtykułyPosłuchaj, to do ciebie! „Plac Senacki 6PM” Vincenta V. Severskiego po raz pierwszy jako słuchowiskoBartek Czartoryski3
- ArtykułyJesienne Targi Książki w Warszawie już w ten weekendLubimyCzytać3
- ArtykułyCzas na zmiany: książki o klimacie i przyszłości ZiemiAnna Sierant22
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Ryszard Studenski
Źródło: http://impulsoficyna.com.pl
1
7,3/10
Pisze książki: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
jest profesorem Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, Wydziału Zamiejscowego w Katowicach. Studia ukończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1975 roku obronił na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pracę doktorską na temat stosowania pochwał i nagan. Habilitował się w 1988 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się psychologią poznawczą, zachowaniem się w sytuacji ryzyka, teorią powstawania, powodowania wypadków i kulturą bezpieczeństwa. Jest autorem pięciu książek i około 150 artykułów. W 1974 roku zdobył nagrodę im. Stefana Błachowskiego (III stopnia),przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, oraz „Złote Szelki” –nagrodę miesięcznika „Atest. Ochrona Pracy” – za publikacje z zakresu wykorzystania psychologii w stymulacji bezpiecznego postępowania.
7,3/10średnia ocena książek autora
5 przeczytało książki autora
28 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
PSYCHOLOGIA ROZTARGNIENIA Ryszard Studenski
7,3
Termin „roztargnienie”, choć tak często stosowany w wyjaśnianiu gaf towarzyskich, opisach absurdalnych zachowań oraz przyczyn wypadków i katastrof, jest rzadko obecny w publikacjach psychologicznych. Nie ma wzmianki o roztargnieniu wśród 17 tysięcy haseł umieszczonych w Słowniku psychologii A.S. Rebera ani w encyklopediach: Blackwella, psychologicznej i pedagogicznej. […]
Książka dostarcza informacji o właściwościach roztargnienia, pokazuje, jak je badać i diagnozować oraz jak praktycznie radzić sobie z doświadczanymi symptomami własnego roztargnienia.
[…] została zredagowana na podstawie badań wykonanych z zastosowaniem wysokich standardów metodologicznych, ale weryfikację prawdziwości formułowanych hipotez i stwierdzeń przedstawiono w sposób jasny i zrozumiały, jak zresztą i całość zawartych w rozprawie wywodów. […]
Uważam, że […] książka może się okazać przydatna nie tylko dla psychologów i pedagogów zorientowanych empirycznie, lecz także dla wychowawców, nauczycieli i pracowników zakładowych służb BHP, jak również dla wszystkich tych, którzy chcą poznać siebie i swoją psychikę w działaniu oraz uzyskiwać wysokie wyniki pomimo zakłóceń dezorganizujących zachowanie.
Z recenzji prof. nadzw. dr hab. Grażyny Mendeckiej
PSYCHOLOGIA ROZTARGNIENIA Ryszard Studenski
7,3
W książce brak biogramu autora, pozwolę sobie wkleić podstawowe informacje za nauka-polska.pl:
dr hab. Ryszard Antoni Studenski, prof. SWPS (wcześniej PŚ, UŚ kierownik Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie; Zakład Psychologii).
Specjalności: psychologia pracy, psychologia ryzyka.
Powyższe wyjaśnia formę opisywanej książki. Czytając nie znałem autora i mocno się zastanawiałem jak nazwać pozycje: podręcznikiem, rozprawą, sprawozdaniem z badań. W sumie jest to napisana w przystępnej formie publikacja naukowa o roztargnieniu. Autor ze znawstwem dokonuje przeglądu stanu wiedzy i aktualnej (rok wydania 2013) literatury na ten temat. Część badawcza skupia się na autorskim kwestionariuszu do oceny stopnia roztargnienia - Skali Deficytu Samokontroli, wraz ze skróconą wersją SDSw (15, zamiast 30 pozycyjną). Udowodnić przydatność kwestionariusza można jedynie za pomocą statystyki, co autor zrobił. Pełne zrozumienie zasadniczej części wymaga przynajmniej podstawowego kursu tejże, jednak nawet laik będzie mógł się zapoznać z przedstawionymi prostym językiem wnioskami. Dzieło wieńczy propozycja programu terapeutycznego mającego zmniejszyć skutki roztargnienia - gdyż jego poziom wg. autora jest cechą wrodzoną, trudną, lub wręcz niemożliwą do zmiany.
Jeśliby potraktować pozycje jako podręcznik akademicki, to oceniłbym go jako jeden z lepiej napisanych spośród tych które miałem okazje czytać. Jestem psychologicznym laikiem, a tu, mimo skupienia się wąskim problemie, autor szeroko i prosto opisuje szersze tło oraz wyjaśnia stosowane pojęcia. Jest to podręcznik "poważny", brak tu anegdot uprzyjemniających lekturę.
Z mojego punktu widzenia, jedynym zarzutem wobec pozycji mogłaby być jej duża objętość. Jest silnie strukturyzowana, często występują powtórzenia, nawet dosłowne. Wydaje mi się, że bez szkody dla zrozumienia tematu mogłaby być 20% krótsza.
Moim zdaniem pozycja może być przydatna również dla osób, które pragnęły by się zapoznać, na przykładzie, z metodologią badań psychologicznych.