Amerykański rysownik, producent, wokalista, tekściarz. Założyciel, lider i wokalista grupy rockowej My Chemical Romance działającej w latach 2001–2013 (reaktywowana w 2019).
Urodził się w Summit w stanie New Jersey jako syn Donalda i Donny Lee Way. Ma włoskich i szkockich przodków (jego matka jest Włoszką, a ojciec Szkotem). Po rozwodzie rodziców zamieszkał wraz z bratem i matką. Zamiłowania artystyczne wpoiła mu babcia Elena Lee Rush, to ona nauczyła go rysować i śpiewać, uszyła mu również kostium, gdy po raz pierwszy występował na scenie w szkolnej sztuce o Piotrusiu Panie, gdzie grał tytułową rolę.
Po ukończeniu Belleville High School w 1995 roku postanowił dalej rozwijać swoje zdolności artystyczne i zaczął edukację w School of Visual Arts w Nowym Jorku, którą zakończył w 1999 roku, otrzymując tytuł licencjata sztuk pięknych (Balchelor of Fine Arts). Zaczął pracować nad własną kreskówką „The Breakfast Monkey”, którą w 2001 próbował sprzedać stacji Cartoon Network Studios. Utrzymuje, że stacja odrzuciła jego projekt, gdyż był zbyt podobny do jednej z ówczesnych produkcji, „Aqua Teen Hunger Force”.
Jego komiks „The Umbrella Academy” w 2008 r. został wyróżniony prestiżową Nagrodą Eisnera. Way zajął się fabułą, a artysta Gabriel Bá stroną graficzną. Komiks doczekał się również serialowej adaptacji o tym samym tytule.
Suicide is a serious thing. And if you know anyone who is suicidal, you need to get them help. No one should be in pain. Everyone should lov...
Suicide is a serious thing. And if you know anyone who is suicidal, you need to get them help. No one should be in pain. Everyone should love themselves.
Album „The Making of The Umbrella Academy” autorstwa Gerarda Way’a to książka, która z pewnością przyciągnie uwagę fanów zarówno komiksu, jak i serialu Netflixa. To starannie wydany album, pełen pięknych ilustracji i zdjęć z produkcji, które oddają atmosferę i styl retro-futurystyczny, charakterystyczny dla produkcji. Znajdziemy tu szczegółowe obrazy rekwizytów, plakatów oraz niesamowicie dopracowanych scenografii, które budują unikalny klimat tego uniwersum.
Choć wizualna strona książki jest imponująca, zawodzi pod względem treści merytorycznej. Opisy są bardzo skąpe, a brak wywiadów z obsadą czy ekipą produkcyjną pozostawia pewien niedosyt. Książka skupia się głównie na tym, co widzowie już znają z ekranu ale i wchodzi w głąb procesu twórczego, zdradzając ciekawostki zza kulis i pokazuje grafiki koncepcyjne do każdego elementu pierwszego sezonu.
Porównując album „The Making of The Umbrella Academy” z podobnymi publikacjami dotyczącymi innych produkcji, takich jak „Good Omens”, można odczuć pewien brak. Inne książki tego typu często oferują znacznie więcej treści, w tym wywiady z twórcami, szczegółowe opisy decyzji produkcyjnych i procesów adaptacyjnych, czego tutaj brakuje. Na szczęście grafik, porównań i rysunków jest ogrom co trochę rekompensuje zawód spowodowany treścią.
„The Making of The Umbrella Academy” to wspaniała pozycja dla tych, którzy cenią sobie stronę wizualną i chcą zanurzyć się w estetyce serialu. Jednak osoby szukające głębszego wglądu w kulisy produkcji mogą poczuć się rozczarowane. To raczej piękny album na stolik kawowy niż szczegółowe kompendium wiedzy o powstawaniu serialu. Mimo to, dla fanów „The Umbrella Academy” będzie to miła pamiątka, która przypomni im, jak wyjątkowe jest to uniwersum.
Może zabrzmi to kontrowersyjnie, ale uważam że serialowa adaptacja ma bardziej równy (każdy sezon jest równie dobry) poziom, niż komiks, który jest bardziej... Szalony? Chaotyczny? Odnoszę wrażanie, że postacie z komiksu są o wiele mniej rozbudowane i wielowymiarowe, niż ich alter ega z serialu. Sama też fabuła w komiksie jest bardziej skompresowana, podczas gdy w serial daje wydarzeniom bardziej wybrzmieć. Choć narzekam, to mimo wszystko stwierdzam, ze jest to komiks dobry - tyle, że serial jest bardzo dobry. Latem 2024 r. planowany jest sezon czwarty, zatem może warto przed jego premierą sięgnąć po pierwowzór.