Najnowsze artykuły
Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać11Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Kryminały i fantastykaLubimyCzytać3Artykuły
Prezent dla miłośnika książek: gadżety na święta (i nie tylko)Anna Sierant20Artykuły
Wielki Test o Czytaniu w TVP. Pytania o Kicię Kocię, Jólabókaflóðið i Bibliotekę Końca ŚwiataEwa Cieślik2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Henri-Jean Martin

2
7,8/10
Pisze książki: historia
Urodzony: 16.01.1924Zmarły: 13.01.2007
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,8/10średnia ocena książek autora
16 przeczytało książki autora
57 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
The Coming of the Book: The Impact of Printing, 1450-1800
Lucien Febvre, Henri-Jean Martin
0,0 z ocen
4 czytelników 0 opinii
2010
Najnowsze opinie o książkach autora
Narodziny książki Lucien Febvre 
7,8

Bardzo mi się ta książka podobała. Jest to pierwszy przekład książki firmowanej nazwiskiem Lucien Febvre'a, autora, którego bardzo cenię i który położył olbrzymie zasługi dla rozwoju historii jako nauki o człowieku, historii o ludzkim obliczu, zdaniem Jacques'a Le Goff'a jedynej godnej miana historii.
Książka prezentuje rozwój książki drukowanej do XVIII wieku, lecz w ramach wprowadzenia zawiera też omówienie zagadnień związanych z późnośredniowiecznymi kodeksami. Dzieło to prezentuje pierwsze wieki książki drukowanej ukazane w synchronii i diachronii, obejmując wykładem wszystkie zagadnienia związane z jej wyglądem, procesem produkcjii, handlu i dystrybucji.
Narodziny książki Lucien Febvre 
7,8

Udana praca o książce drukowanej w jej podwójnym aspekcie: fizycznego wytworu pracy drukarza i nośnika niematerialnych treści ideowych. Autorzy przedstawili te problemy dla dość długiego okresu, tzn. od wynalezienia druku aż po wiek XVIII. Dla zarysowania genezy wynalazku ukazana też została sytuacja późnego średniowiecza z jej dużym zapotrzebowaniem na teksty i formami, które mogą być do pewnego stopnia uznane za prototyp druku: pracę kopistów (w sferze systemowej) oraz ksylografię (w sferze technicznej). W "Narodzinach książki" omówione zostały zarówno kwestie ściśle techniczne, takie jak produkcja czcionek, czy obrót towarem, jak i problemy natury bardziej intelektualnej, choćby rola druku dla rozwoju humanizmu czy literatury w językach narodowych. Choć Fevbre i Martin najwięcej miejsca poświęcili Francji, to ich książka bardzo dużo mówi o roli książki drukowanej dla dziejów całej Europy późnego średniowiecza i początków epoki nowożytnej.
Tomasz Babnis