Najnowsze artykuły
Artykuły
Przyjeżdżasz się wyluzować, a tu trzeba walczyć o przeżycie. Dawid Kornaga o najnowszej powieściAnna Sierant1Artykuły
Polski kandydat do Oscara i „książkowe” produkcje nagrodzone w GdyniAnna Sierant3Artykuły
Co będziemy czytać w październiku? Zestawienie nowości 2023LubimyCzytać7Artykuły
Miasta miłości i mrokucorbeau0
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Gabriel Liiceanu
8,4/10średnia ocena książek autora
19 przeczytało książki autora
51 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2016

2001
Dziennik z Paltinisu: pajdeja jako model w kulturze
Gabriel Liiceanu
8,3 z 6 ocen
31 czytelników 3 opinie
2001
Najnowsze opinie o książkach autora
Dziennik z Paltinisu: pajdeja jako model w kulturze Gabriel Liiceanu 
8,3

I tym, jak to inteligencja rumuńska ratowała swój narod przed wpływem komunizmu (na ile się dało),kultywujac kulture "wysoką" oraz o niezmiennym znaczeniu tejże. A także o "myślicielu prywatnym" o nazwisku Noica, i dlaczego naprawdę wielkim myśicielem był. I o tym wreszcie, że prawdziwą kontrkulturą jest (ponoć nieistniejąca) kultura wysoka. I że to co ważne i ciekawe znaleźć można nieraz na prowincji.
Polecam wszystkim, a zwłaszcza wierzącym w mądrość, nieufnym wobec systemów, mających torsje na samą wzmiankę o postmodernistycznych Francuzac i analitycznych Anglosasach - i nie tylko im.
Ogłupiająca idea Andrei Pleşu 
9,0

Głos tych, którzy przeżyli komunizm w najgorszym jego wydaniu. Opracowanie traktujące przede wszystkim o tym, co dzieje się z człowiekiem żyjącym w systemie totalitarnym, a także dlaczego komunizm zaprowadzony w bloku wschodnim był prawdziwym komunizmem i dlaczego system ten nie ma szans na powodzenie. Autorzy prowadzą swego rodzaju polemikę z zachodnioeuropejskimi środowiskami uniwersytecko-historycznymi, których część nadal traktuje komunizm z pobłażliwością, jeśli nie sympatią. Lektura obowiązkowa przede wszystkim dla ludzi wciąż wierzących w słuszność tej ideologii. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza opracowanie Andreia Pleșu, będące (moim zdaniem udaną) próbą zrozumienia fenomenu systemu komunistycznego wśród młodzieży. Oprócz komunizmu autorzy poświęcają uwagę także kierunkom filozoficznym, które mogły/mogą tworzyć podatny grunt pod tego typu ideologie. Bardzo wartościowa publikacja!