Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytamy w weekend. 11 października 2024LubimyCzytać46
- ArtykułyNoc Bibliotek już dzisiaj! Sprawdź, jakie atrakcje czekają na odwiedzających!LubimyCzytać2
- Artykuły„Co porusza martwych” – weź udział w quizie i wygraj pakiet książekLubimyCzytać10
- ArtykułyTworzyć poza rozsądkiem. Przypadek Francisa Forda CoppoliAdam Horowski1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Andrzej Szczerski
13
7,6/10
Najpopularniejsza książka
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej. Tom 1. Kraków i województwo krakowskie
8,5 z 8 ocen
59 czytelników 0 opinii
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,6/10średnia ocena książek autora
42 przeczytało książki autora
236 chce przeczytać książki autora
4fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Young Poland. The polish Arts and Crafts Movement 1890 - 1918
Andrzej Szczerski, Julia Griffin
7,0 z 1 ocen
3 czytelników 0 opinii
2020
Transformacja. Sztuka w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku
Andrzej Szczerski
0,0 z ocen
18 czytelników 0 opinii
2018
Cztery nowoczesności. Teksty o sztuce i architekturze polskiej XX wieku
Andrzej Szczerski
7,5 z 6 ocen
46 czytelników 0 opinii
2015
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej. Tom 2. Katowice i województwo śląskie
Andrzej Szczerski
8,5 z 6 ocen
50 czytelników 0 opinii
2014
Modernizmy. Architektura nowoczesności w II Rzeczypospolitej. Tom 1. Kraków i województwo krakowskie
Andrzej Szczerski
8,5 z 8 ocen
59 czytelników 0 opinii
2013
Powidoki życia. Władysław Strzemiński i prawa dla sztuki
Andrzej Szczerski, Władysław Strzemiński
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
2012
Modernizm na peryferiach. Architektura Skoczowa, Śląska i Pomorza 1918-1939
Andrzej Szczerski
7,3 z 3 ocen
23 czytelników 0 opinii
2011
Modernizacje. Sztuka i architektura w nowych państwach Europy Środkowo-Wschodniej 1918-1939
Andrzej Szczerski
7,0 z 1 ocen
6 czytelników 0 opinii
2010
Wzorce Tożsamości: recepcja sztuki brytyjskiej w Europie Środkowej około roku 1900
Andrzej Szczerski
8,0 z 1 ocen
6 czytelników 0 opinii
2003
Najnowsze opinie o książkach autora
Rozmowy drugie Jacek Purchla
7,7
„Powstaje tak mało realizacji, które dają satysfakcję estetyczną i jednocześnie komfort życiowy.”
„Rozmowy drugie”, czyli cykl wywiadów Ewy Mańkowskiej-Grin z historykami sztuki i krytykami architektury to moje drugie spotkanie z serią Architektura jest najważniejsza. Cykl książek skupionych wokół problemów nowoczesnej i współczesnej architektury zaczęłam od tomu „Architektki” i po tej lekturze od razu sięgnęłam po „Rozmowy drugie” pomijając pierwszą część wywiadów. Zatem już na samym początku pozbawiłam architektów (bo to oni byli partnerami rozmów w pierwszym tomie) prawa głosu oraz wyjaśnienia i umotywowania sytuacji urbanistycznej w Polsce, wolałam jednak zacząć od zapoznania się z poglądami strony, które (jak sądzę) będą bliższe moim własnym opiniom.
„… architektura (…) to kreacja wyższego rzędu, w którą musi być wcielona pewna idea.”
Osiem rozmów przeprowadzonych przez Ewę Mańkowską-Grin z autorytetami zajmującymi się pisaniem o architekturze – Martą Leśniakowską, Małgorzatą Omilanowską, Martą A. Urbańską, Grzegorzem Piątkiam, Jackiem Purchlą, Romanem Rutkowskim, Kubą Snopkiem i Andrzejem Szczerskim – ma na celu zdiagnozowanie stanu urbanistycznego współczesnej Polski i określenie przyczyn wszechobecnego chaosu w projektowaniu przestrzeni i degeneracji krajobrazu.
„Zanikły wszelkie idee, które rządziły architekturą od antyku po modernizm.”
Z rozmów tych wynurza się ponury obraz architektury polskich miast jako bezwładnych i chaotycznie „rozlewających się” na przedmieścia, pozbawionych dobrego planowania i myślenia przyszłościowego, gdyż decydującym kryterium podejmowanych decyzji jest cena, nie zaś dbałość o komfort i potrzeby mieszkańców.
„… świat wartości przegrywa (…) ze światem pogoni za doraźnym zyskiem, a rola urbanisty podlega radykalnej marginalizacji…”
„Dzisiaj kształtowanie przestrzeni oparte jest głównie na biznesplanie i kalkulacji zysków z każdego metra kwadratowego sprzedanej powierzchni mieszkaniowej.”
Gdzie zunifikowana architektura stała się elementem kultury masowej, a urbanistyka jako wiedza o potrzebach społecznych jest nauką na wymarciu. Będących polem folgowania niesłabnącej potrzebie indywidualizacji jednostek nie gotowych na ograniczenie ich wolności poprzez regulacje prawne narzucające określone standardy. Jednostek nie posiadających wykształconego zmysłu estetycznego, skłonnych do ulegania kiczowatym, krzykliwym modom.
„… ludzie budują w taki sposób, jakby się ścigali z sąsiadami na absurdalne pomysły.”
Polska rozwija się dynamicznie, ale bezmyślnie, w odmętach bezsensownych i przestarzałych przepisów. Umierają historyczne centa miast, przy jednoczesnym rozszerzaniu się suburbiów i niedostatecznej rozbudowie transportu publicznego, co doprowadza do wielokilometrowych korków w godzinach szczytu i wiecznych niedogodności związanych z parkowaniem niekończących się ilości samochodów.
„Komfort życia upada, ograniczony przez nieprzemyślane planowanie.”
Tym, co podobało mi się szczególnie podczas lektury, jest przemyślany wybór rozmówców zapewniający interdyscyplinarność prowadzonych dyskusji. Choć zadawane pytania oscylują wokół tych samych tematów i są bardzo podobne, każdy z wywiadów kładzie nacisk na inne aspekty problemu – jednych badaczy bardziej interesuje podejście historyczne, drugich trudności o charakterze politycznym i legislacyjnym, jeszcze innych kwestie natury technicznej i społecznej. Małgorzata Omilanowska i Andrzej Szczerski podkreślają dotkliwy brak instytucji państwowej zajmującej się architekturą i urbanistyką, będącej organem eksperckim, doradczym i opiniotwórczym, do którego można by się odwołać i który zajmowałby się weryfikacją powstających koncepcji – postulują powstanie narodowego instytutu architektury mającego realny wpływ na realizowane projekty. Kuba Snopek skupia się natomiast przede wszystkim na socjologicznej koncepcji „ochrony zabytków rozumianej jako ochrona substancji” – nie postuluje otoczenia opieką budowli samych w sobie, a ochronę relacji społecznych, kultury i historii ich mieszkańców, specyficznej atmosfery, traktowanie mitu miejsca i ludzi jako zabytku. I choć kierunki, w których podążają poszczególne rozmowy bywają kompletnie różne, wynikają z nich te same wnioski i diagnozy – brak spójności i lokalnego charakteru powstających współcześnie realizacji, problem przedmieść poszerzających się bez ładu i pomyślunku, słabość państwa i brak odpowiednich regulacji prawnych pozwalających stanowić kontrolę bezwładem rozwoju urbanistycznego oraz potrzebę edukacji artystycznej i estetycznej w Polsce.
To książka, która pozwala zrozumieć wieloaspektowość sytuacji, w jakiej znalazła się Polska pod względem rozwoju architektoniczno-wizualnego. Pomaga nazwać i określić to, co coraz większa część obywateli zaczyna dostrzegać wokół siebie – kraj będący w głębokim kryzysie planowania przestrzennego po przerwaniu ciągłości planistycznej, rozpaczliwie potrzebujący uproszczenia legislacyjnego i wartościowej edukacji. Chaos, który zaczyna przeszkadzać coraz większej części społeczeństwa.
„Miasto to przecież zwierciadło cywilizacji.”
Książkę zrecenzowałam dzięki uprzejmości portalu sztukater.pl.
https://lewkanapowy.wordpress.com/2017/10/30/czas-na-czytanie-architektura-jest-najwazniejsza-rozmowy-drugie-red-ewa-mankowska-grin/
Rozmowy drugie Jacek Purchla
7,7
Książki z cyklu "Architektura jest najważniejsza" Ewy Mańkowskiej-Grin są z pewnością lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy architekturą zajmują się zawodowo, ale swobodna forma wywiadu pozwala zrozumieć poruszane zagadnienia nie tylko profesjonalistom. "Rozmowy drugie" oferują szerokie spojrzenie na polską rzeczywistość urbanistyczną okiem historyków i krytyków architektury. Choć ogólny wydźwięk rozmów jest spójny, każdy rozdział pokazuje perspektywę różniącą się od poprzedniej, a to wymusza na czytelniku zachowanie dystansu i własnego zmysłu krytycznego. Osobiście będę do "Rozmów..." wracać jeszcze długo po zakończeniu lektury.