Najnowsze artykuły
- ArtykułyAlfabet pisarza: Maciej SiembiedaLubimyCzytać3
- Artykuły„Brama Zdrajców”, czyli przewodnik po świecie Williama Warwicka! Poznajcie cykl Jeffreya ArcheraMarcin Waincetel1
- ArtykułyTokarczuk dla „Guardiana”: Mizoginia tkwi w nas jak jakaś chorobaKonrad Wrzesiński12
- ArtykułyNa Cmentarz zagubionych dusz… Poznaj nową książkę Pauliny Hendel!LubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Zbigniew Kubikowski
Źródło: Archiwum 'Odry', http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,9674542,Pierwszy_dzien_w__Odrze____mowia_ludzie_miesiecznika.html
Znany jako: Jacek Joachim
4
7,4/10
Pisze książki: literatura piękna, czasopisma
Urodzony: 01.11.1929Zmarły: 13.08.1984
Zbigniew Kubikowski, używał pseud. Jacek Joachim (ur. 1 listopada 1929 w Horodence, zm. 13 sierpnia 1984 w Warszawie) – polski prozaik i krytyk literacki, dr polonistyki (Uniwersytet Wrocławski, 1963). Redaktor naczelny 'Odry' w latach 1972-1976, kiedy na łamach miesięcznika zaczęły ukazywać się 'Rozmowy z katem' Kazimierza Moczarskiego.http://
7,4/10średnia ocena książek autora
7 przeczytało książki autora
8 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Katastrofa Zbigniew Kubikowski
5,0
Sprowadzając rzecz do absurdu, tytuł tłumaczy wszystko i żadnego zaskoczenia nie będzie. Katastrofa i wszystko w temacie. Jak się jednak dobrze zastanowić, to konsekwencje zawalenia wiaduktu drogowego zawsze wiążą się z poszukiwaniem winnego. Wchodzimy w sferę odpowiedzialności architekta, a może tylko budowniczego. Czy wszystko udało się obliczyć, czy założenia architektoniczne były prawidłowe. A może to jednak zawiodła część wykonawcza… Czy jestem odpowiedzialny za czyjąś śmierci… I ten lęk pętający umysł: czy to mnie przypisana zostanie wina, czy lepiej poprzestać na tworzeniu prostych konstrukcji, czy dać się ponieść fantazji ?
Wątek psychologiczny jest tutaj dominujący. Książka może nie będąca arcydziełem, choć doczekała się ekranizacji. Ale jest w niej kilka celnych zdań, które zapadają w pamięci. Z kronikarskiego obowiązku: pierwsze edycja książki pochodzi z wydawnictwa Śląsk, wydrukowana w czerwcu 1962 r. przez Cieszyńską Drukarnię Wydawniczą w nakładzie zaledwie 10.210 egz.
Pięć dialogów wielkopostnych Zbigniew Kubikowski
4,7
W okresie wielkopostnym i przedświątecznym jest to bardzo dobra propozycja czytelnicza. Akcja tej książki właśnie w tym czasie się rozgrywa - tuż przed świętami wielkanocnymi. Trójka gównianych bohaterów musi sobie wiele powiedzieć oraz objaśnić po latach i jest to okazja do ich rachunku sumienia, do wspomnień, do refleksji nad przeszłością i z nią się rozliczenia oraz do przebaczenia.
Teresa, Konrad i Gustaw. To imiona głównych i najważniejszych postaci. Dawniej łączyło ich wiele. Po wielu latach ponownie ich losy się splatają i muszą sobie wyjaśnić wiele ważnych, trudnych kwestii, które zaciążyły nad ich życiem. Przeszłość jeszcze raz da o sobie znać. Dawne animozje odżyją i urazy wypłyną na powierzchnię. Jednocześnie dzięki dialogowi pomiędzy nimi, dzięki rozmowom można wyjaśnić dręczące dusze i zatruwające wspomnienia sytuacje z przeszłości, z dawnych lat. Pięć dialogów pomiędzy naszymi bohaterami rozwikła tajemnice z przeszłości, oczyści atmosferę, uspokoi umysły i rozgoni upiory zalęgłe w pamięci.
Książka bardzo dobra. Siedem gwiazdek. Im dłużej czytałem tym bardziej mi się podobała. Krótka, lecz treściwa i wysokiej jakości. Ja polecam i bez wątpienia zachęcam do lektury.