Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jan Skoczyński
10
6,5/10
Urodzony: 01.01.1946
Prof. dr hab., historyk filozofii, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku, pracownik naukowy Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego, członek zarządu Ośrodka Myśli Politycznej. Jest laureatem Nagrody Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego za publikację Wartość pesymizmu. Studia i szkice o Marianie Zdziechowskim (1994) i Nagrody Wojewody Krakowskiego za propagowanie polskiego dorobku filozoficznego.http://
6,5/10średnia ocena książek autora
13 przeczytało książki autora
118 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Mit. Historia. Kultura. Materiały z V Seminarium Historyków Filozofii Polskiej
Jan Skoczyński
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
2012
Wiedza i sumienie. Z badań nad filozofią polską
Jan Skoczyński
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
2009
Nacjonalizm czy nacjonalizmy? Funkcja wartości chrześcijańskich, świeckich i neopogańskich w kształtowaniu idei nacjonalistycznych
4,0 z 4 ocen
74 czytelników 0 opinii
2006
Najnowsze opinie o książkach autora
Neognoza polska Jan Skoczyński
7,0
Prof. Jan Skoczyński jest wybitnym znawcą filozofii polskiej. Dzięki niemu powstała najpierw Pracownia, a potem Zakład Filozofii Polskiej. O ile wiem, Katedry jeszcze nie ma. Co to mówi o polskiej świadomości? Co to mówi o polskich elitach?
Tematykę książki oddaje tytuł. Ja zaś chciałbym zwrócić uwagę na sposób podejścia do zagadnienia. Wbrew temu, co wielu myśli o humanistyce, nacisk położony jest na obiektywizm poznania. Dalej, w zasadzie wartościowanie jest zawieszone, nie mówiąc o wprowadzaniu twierdzeń w rodzaju "To śmieszne", albo "To wspaniałe". I na koniec, warto zwrócić uwagę, jak precyzyjny może być "zwykły" język, nie matematyka, nie logika formalna, nie" idealny" język z marzeń Leibniza. Można? Można - tylko wymaga to długiej i ciężkiej pracy. Jak zauważył juz Arystoteles, każda nauka ma sobie przypisaną racjonalność. Ani wtłaczanie humanistyki w formy matematycznego przyrodoznawstwa, ani radosne" wszystko ujdzie ", ani językowy fijoł nie są potrzebne. Polecam.
Historia filozofii polskiej Jan Woleński
8,5
Wszystkie podręczniki WAMu oceniam jako niezwykle przydatne podczas studiów. Tym razem również nie odstąpię od tej reguły. W podręcznikach filozoficznych mojej ocenie podlega przede wszystkim forma. Jestem studentką III roku studiów licencjackich na filozofii, nie posiadam kompetencji do tego, aby móc rzetelnie oceniać treść takich podręczników. Niemniej jednak, korzystam z książek WAMu regularnie. Wszystkie, które przyszło mi recenzować okazały się pomocne przy pogłębianiu wiedzy i nauce do egzaminów.
Na studiach realizuję jako jeden z przedmiotów historię filozofii polskiej, zatem i tym razem podręcznik WAMu okazał się dla mnie pomocny.
Książka w doskonały sposób syntetyzuje zagadnienia z historii filozofii polskiej. Pomaga postrzegać historię polskiej myśli filozoficznej jako pewną całość, śledząc przy tym poszczególne stadia jej rozwoju.
Historia filozofii polskiej, rozpoczyna się w książce od okresu średniowiecza, a więc od początków historii Polski. Jednakże okres ten pełni raczej funkcję wprowadzenia do historii filozofii polskiej. Za jej właściwy, początkowy etap uznaje się powołanie Akademii Krakowskiej w 1346 roku oraz jej przemianę w Uniwersytet w roku 1400.
Niezwykle ważny jest również fakt, że autorzy książki poświęcili więcej miejsca dla czołowych postaci polskiej filozofii, takich jak Kazimierz Twardowski. Do dyspozycji czytelnika zostały dodane biogramy polskich filozofów, które pomagają zorientować się w ich myśli, prześledzić życiorysy.
"Historia Filozofii Polskiej" kończy się w połowie wieku XX, co daje czytelnikowi możliwość zrozumienia w jakich warunkach, w jakiej tradycji, przyszło filozofować polskim filozofom współczesnym.
Polecam "Historię Filozofii Polskiej" jako zbiór niezwykle bogaty, zawierający w sobie ogólną historię idei (myśl polityczna, ekonomiczna, historyczna, różne ideologie i doktryny polityczne).
Jest to niezwykle interesująca pozycja dla studentów, ale także dla zainteresowanych historią polskiej myśli filozoficznej, którzy poszukują syntetycznego ujęcia polskiego dorobku filozoficznego. Choć nie znajdziemy w książce szczegółowych analiz, może ona stanowić wspaniałą inspirację do głębszych badań.
źródło:http://czytamirecenzuje.blogspot.com/2015/01/historia-filozofii-polskiej-jan.html