Najnowsze artykuły
- ArtykułyPrzygotuj się na nadchodzącą jesień. Najlepsze książkowe promocje wrześniaLubimyCzytać1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Akrobatki” Agi AntczakLubimyCzytać1
- ArtykułyWeź udział w akcji recenzenckiej i otrzymaj książkę „Wszyscy zakochani nocą” Mieko KawakamiLubimyCzytać1
- Artykuły„Miasteczko Salem” i „Pingwin” robią wrażenie. Adaptacja Stephena Kinga z szansami na OscaraKonrad Wrzesiński5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Paweł Bloch
2
3,4/10
Pisze książki: filozofia, etyka, religia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
3,4/10średnia ocena książek autora
56 przeczytało książki autora
57 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Nowy totalitaryzm, wynaturzenie, samozagłada. Eutyfronika wobec zagrożeń współczesnej cywilizacji
Paweł Bloch
3,0 z 2 ocen
2 czytelników 0 opinii
2014
Najnowsze opinie o książkach autora
Urojony bóg Richarda Dawkinsa Paweł Bloch
3,9
Prawdę mówiąc nie wiem, skąd tak aż niska ocena tej książki (3.9 na obecną chwilę) - jest krótka, wiele zagadnień do których się odwołuje jest omawianych w sposób skrócony, ale można z niej naprawdę wiele wyciągnąć.
Bardzo, bardzo słabe fragmenty przekonujące o ateiźmie jako przyczynie zła i upadku ludzkiej moralności - co niestety jest typowe dla obu stron tego wieloletniego konfliktu "wierzący-ateista".
Zgadzam się również z tym, że występują fragmenty wyciągnięte z kontekstu książki "Bóg urojony" R. Dawkinsa, co jest posunięciem niewłaściwym przy jakiejkolwiek argumentacji.
Czyta się ją łatwo i szybko - osobom, które przeczytały "Boga urojonego" polecam, by zajrzały również i do tej książki.
Urojony bóg Richarda Dawkinsa Paweł Bloch
3,9
O książce tej dowiedziałam się jeszcze w trakcie czytania „Boga urojonego” (wszystkiemu winien przypis tłumacza),a i za jej lekturę zabrałam się niemal od razu po zapoznaniu się z treścią „Boga…”. Założenie było takie, by z obiema pracami być na świeżo, szczegółowo konfrontując dwa różne światopoglądy. Ależ naiwna byłam wierząc, że w książeczce (przy opasłym dziele Dawkinsa jawiącej się wręcz jako broszurka) pana Blocha znajdę rzetelne odpowiedzi na poruszone przez oksfordzkiego profesora zagadnienia…
1. Przede wszystkim autor dopuścił się licznych manipulacji. Cytaty zaczerpnięte z „Boga urojonego” wyciągnął z kontekstu i na nich zbudował szkodliwy wizerunek książki, autora zaś ukazał jako pełnego nienawiści ignoranta.
2. Z nieskrywaną satysfakcją przedstawił nie tylko krzywdzący i nie znajdujący uzasadnienia w praktyce, ale i bardzo stronniczy, obraz ateisty-mordercy (bo przecież Stalin i Hitler byli ateistami) i chrześcijanina-wzoru (za zbrodnie II wojny światowej i komunizmu odpowiedzialni są wyłącznie ateiści, bowiem ich działania były sprzeczne z nauczaniem Chrystusa, które to wyznaje przecież każdy chrześcijanin).
3. Uciekł on także od wyjaśnienia wielu kwestii poruszonych w „Bogu urojonym”, przedmiotem swojego komentarza zostawiając jedynie książki tej niewielki fragment. Czyżby Blochowi nie starczyło argumentów na ostateczne rozwianie tez i wątpliwości przedstawionych przez Dawkinsa? Nie śmiem go o to podejrzewać, ale przyznaję, ogromnie rozczarowało mnie jego, zdaje się umykające, milczenie.
Później to już tylko kolejne nadużycia i nadinterpretacje... Liczne przekłamania, dużo nienawiści i ciemnota intelektualna – boleśnie widoczne zwłaszcza w starciu z „Bogiem urojonym”. Zdecydowanie poniżej poziomu przyzwoitości, z lektury nie wyniosłam nic poza złością, zażenowaniem i poczuciem, że zmarnowałam bez mała trzy godziny życia.