Artykuły
Gorsza książka, lepszy film? O ekranizacjach ciekawszych od literackich pierwowzorówAnna Sierant3Artykuły
30 książek LGBT+, czyli powieści we wszystkich kolorach tęczyLubimyCzytać338Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać456Artykuły
Finał bestsellerowej francuskiej trylogii. Rozmowiamy z Maiwenn AlixRemigiusz Koziński1
Tadeusz Kroński
Polski filozof i historyk filozofii, wychowanek i profesor Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, uczeń Tadeusza Kotarbińskiego i Władysława Tatarkiewicza. Przez uczniów i przyjaciół zwany "Tygrysem".
Uczestniczył w powstaniu warszawskim. Po jego klęsce wraz z żoną, Ireną Krońską, został wywieziony do obozu w Niemczech. Następnie oboje trafili do Armii Brytyjskiej, gdzie zostali tłumaczami. Później mieszkali w Paryżu i Londynie, w 1949 r. wrócili do Polski.
Jego zainteresowania naukowe koncentrowały się wokół filozofii niemieckiej, Hegla i Kanta (Rozważania wokół Hegla (1960)). Wykładał filozofię marksistowską w Instytucie Kształcenia Kadr Naukowych przy KC PZPR, Wojskowej Akademii Politycznej pracował też na Uniwersytecie Warszawskim. Wielokrotnie odrzucano jego podania o przyjęcie do partii. Jest uważany za ojca duchowego tzw. warszawskiej szkoły historyków idei, stworzonej przez jego uczniów (m.in. Leszka Kołakowskiego, Bronisława Baczkę, Krzysztofa Pomiana).
Słynął z poczucia humoru i zdolności do improwizacji i parodii.
Jednocześnie był jednym z intelektualistów najbardziej zaangażowanych w tworzenie stalinizmu w Polsce. Często przytaczana jest jego wypowiedź z prywatnego listu do Czesława Miłosza: "Kto daje nam gwarancję, że ten ustrój, który umożliwia wolność i postęp, przejdzie przez wszystkie niebezpieczeństwa? Na kim się opieramy? Górnicy, część robotników i nawet Żydów (myślę, że nie więcej jak 20%). Że większość jest jeszcze przeciw nam, to dlatego mamy zrezygnować z takiej szansy historycznej. No więc i ja czasem celowo daję się ponieść temperamentowi: My sowieckimi kolbami nauczymy ludzi w tym kraju myśleć racjonalnie bez alienacji" (T. Kroński do Cz. Miłosza, 7 grudnia 1948, Cz. Miłosz, Zaraz po wojnie. Korespondencja z pisarzami 1945-1950, Wydawnictwo Znak, Kraków 1999).
W recenzjach z książek Historia filozofii oraz Spór o istnienie świata zarzuca autorom – Władysławowi Tatarkiewiczowi i Romanowi Ingardenowi m.in.: idealizm metodologiczny, niedocenienie marksizmu jako przełomu w filozofii, antyhistoryzm, przedstawianie poglądów filozofów nie jako wyrazu interesów klasowych, odcięcie filozofii od nauki.
Czesław Miłosz poświęcił mu rozdział pt. "Tygrys" książki Rodzinna Europa.
- 13 przeczytało książki autora
- 20 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Człowiek zwyczajny może uwierzyć raczej w możliwość podróży międzyplanetarnej w wagonie sypialnym aniżeli w ustąpienie określonej struktury polityczno-filozoficznej.
Człowiek zwyczajny może uwierzyć raczej w możliwość podróży międzyplanetarnej w wagonie sypialnym aniżeli w ustąpienie określonej struktury ...
Rozwiń ZwińIdeologia obca jest zawsze odczuwana jako coś okrutnego, ponieważ nie może się ona liczyć z naszym typem egzystencji. Stąd nienawiść światopoglądowa najbardziej rozpala, jest najgłębsza i trwa w gruncie rzeczy wiecznie. Grób i czas, te dwa „lekarstwa na wszystko”, milczą i nie interweniują w tych sprawach, w których nienawiść i miłość są natury światopoglądowej.
Ideologia obca jest zawsze odczuwana jako coś okrutnego, ponieważ nie może się ona liczyć z naszym typem egzystencji. Stąd nienawiść światop...
Rozwiń ZwińNagi fakt historyczny nie istnieje bowiem nigdzie, a to, co nazywamy faktem, jest jedynie zdarzeniem wyrwanym z pewnego związku, będącego już owocem określonej tradycji.
Nagi fakt historyczny nie istnieje bowiem nigdzie, a to, co nazywamy faktem, jest jedynie zdarzeniem wyrwanym z pewnego związku, będącego ju...
Rozwiń Zwiń