Popularne wyszukiwania
Polecamy
Nicolai Hartmann

- Pisze książki: filozofia, etyka, czasopisma
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
- Urodzony: 20 lutego 1882
- Zmarły: 9 października 1950
Filozof. Znajdując się pod wpływem neokantystów początkowo zajmował się filozofią grecką, później zwrócił swoje zainteresowania w kierunku metodologii nauk przyrodniczych. Od neokantyzmu zwrócił się do fenomenologii, poza którą usiłuje jednak wyjść w swoich próbach stworzenia nowej krytycznej ontologii.
Zwieńczeniem ewolucji poglądów Hartmanna jest złączenie fenomenologii (inaczej rozumianej od Husserla) z neokantyzmem. Według Hartmanna wartościowe jest „trzeźwe badanie, pozbawione patosu i żądzy sensacji, czyste umiłowanie prawdy, posłuszeństwo jej prawu”; wymaga to jednak odrzucenia jakichkolwiek narzuceń światopoglądowych.
- 16 przeczytało książki autora
- 42 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Wielkość wielkich myślicieli w dziejach można poznać jednoznacznie po odwadze, z jaką obnażali bez skrupułów taki zawód sprawiony im w poznaniu przez własną myśl, zwłaszcza tam, gdzie sami nie uważali go za zawód pozorny. W takich punktach siła ich dążenia do prawdy przechodzi próbę ogniową. Blednie wobec niej metafizyczne oszukaństwo. Wielkość wielkich polega na sprawie niepozornej: na niezawodnym wytrwaniu przy problemach, na podejmowaniu trudności, na trzeźwym decydowaniu się [na to] w obliczu niemożliwości. Małość małych polega na braku umiaru w twierdzeniach i niesumienności spekulacji.
Wielkość wielkich myślicieli w dziejach można poznać jednoznacznie po odwadze, z jaką obnażali bez skrupułów taki zawód sprawiony im w pozna...
Rozwiń ZwińŚwiadomość problemu ma ten właśnie sens, że jest świadomością tego nieznanego bytu, jako takiego. Znamienne, że świadomość ta przekracza też drugą granicę, że może też być świadomością tego, co irracjonalne. Nie jest bowiem poznaniem tego, czego dotyczy jej pytanie.
Świadomość problemu ma ten właśnie sens, że jest świadomością tego nieznanego bytu, jako takiego. Znamienne, że świadomość ta przekracza też...
Rozwiń ZwińZ punktu widzenia teorii poznania łatwo podać, co mają wspólnego wszystkie problemy metafizyczne. Wspólna im jest przymieszka irracjonalna, której się pozbyć nie mogą, takie samo w każdym kierunku oddalenie przedmiotu od podmiotu lub jego niedostępność dla podmiotu. Ale trzeba przy tym zawsze pamiętać, że nie chodzi tu o "irracjonalność samą w sobie", lecz tylko o "irracjonalność dla nas".
Z punktu widzenia teorii poznania łatwo podać, co mają wspólnego wszystkie problemy metafizyczne. Wspólna im jest przymieszka irracjonalna, ...
Rozwiń Zwiń