Najnowsze artykuły
- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski10
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz43
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać364
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Joanna Litwinek
2
6,4/10
Pisze książki: reportaż
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,4/10średnia ocena książek autora
121 przeczytało książki autora
174 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Czarny anioł. Nareszcie Panorama! Serce w koszyku
Janusz Weiss, Joanna Litwinek
6,0 z 1 ocen
3 czytelników 0 opinii
1985
Najnowsze opinie o książkach autora
Mulat w pegeerze. Reportaże z czasów PRL-u Joanna Siedlecka
6,8
Książka na półce "przeczytane", ale tak na prawdę do końca jej nie przeczytałam. Nie znaczy to, że jest to pozycja kiepska, czy bardzo nudna. Po prostu nie tego się po niej spodziewałam. Myślałam, że przeniesie mnie do czasów wczesnego dzieciństwa, że poczuję tamtą atmosferę. Nic takiego nie nastąpiło. Reportaże byłyby ciekawe, gdyby były co najmniej o połowę krótsze i mniej rozwlekłe. Przeczytałam połowę i wystarczy. Na resztę szkoda mi czasu.
Mulat w pegeerze. Reportaże z czasów PRL-u Joanna Siedlecka
6,8
Ten skądinąd interesujący zbiór reportaży z okresu PRL-u cierpi z powodu dość niejasnego kryterium doboru tekstów. Wszystkie poruszają ciekawe zagadnienia z życia codziennego rodaków na przestrzeni kilku dekad, jakkolwiek sama jakość tekstów pozostawia - przymierzając do współczesnych standardów - wiele do życzenia. W wielu reportażach może razić niedzisiejszy sposób patrzenia na pewne zjawiska kulturowe, społeczne czy socjologiczne. Brak politycznej poprawności można, co prawda, uznać za swego rodzaju zaletę - co innego jednak, kiedy w większości przypadków "nieskrępowane" poglądy autorów wypadają bardzo ostentacyjnie. Ponadto, wiele tekstów aż się prosi o jakiś komentarz z innej - współczesnej - perspektywy.
Życzyłbym sobie, aby autorowi kompilacji bardziej "się chciało" i postarał się odszukać bohaterów opisywanych tu ludzkich perypetii i dramatów "po latach". Ogromnie ciekawią mnie bowiem dalsze losy - które w większości reportaży sprawiają wrażanie gwałtownie urwanych - ludzi, których historie okupowały kiedyś pierwsze strony gazet.
Refleksją, jaka nasuwa się po przeczytaniu wzruszających, szokujących i - czasem - zwyczajnie zabawnych historii, jest myśl o tym, że pomimo różnych czasów i obyczajów ludzie wciąż przeżywają podobne radości i dramaty, borykają się z tymi samymi problemami i pragną tego samego. Nic szczególnie odkrywczego, ale wbrew pozorom niewiele rzeczy się zmienia.