Najnowsze artykuły
Artykuły
Film o smoku, kolejny rekord „Chłopów”, ekranizacja dziecięcej klasyki i serial, o który walczą faniLubimyCzytać1Artykuły
„Fałszywe intencje” – weź udział w akcji recenzenckiej i wygraj thriller Mike'a OmeraLubimyCzytać1Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Literatura młodzieżowa i dziecięcaLubimyCzytać3Artykuły
Rozwiń dziecięcą wyobraźnię dzięki mocy opowiadania historii. Poznaj aplikację ReadmioLubimyCzytać3
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Zygmunt Kwiatkowski

9
7,0/10
Pisze książki: powieść historyczna, reportaż, publicystyka literacka, eseje, baśnie, legendy, podania, poezja, religia
Zygmunt Kwiatkowski - jezuita, w latach 1978-82 duszpasterz akademicki na KUL. Od ponad trzydziestu lat jest misjonarzem w Syrii.
7,0/10średnia ocena książek autora
28 przeczytało książki autora
80 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2015
Życie między pustyniami. Mar Musa al Habashi
Zygmunt Kwiatkowski
8,0 z 4 ocen
26 czytelników 2 opinie
2015

2010
Z krzyżem w kraju Półksiężyca. Nyszkur Allah - Dzięki Bogu
Zygmunt Kwiatkowski
5,0 z 1 ocen
15 czytelników 0 opinii
2010

2004
Chrystus w kraju samurajów
Dorota Hałasa, Zygmunt Kwiatkowski
8,0 z 1 ocen
8 czytelników 1 opinia
2004
Najnowsze opinie o książkach autora
Życie między pustyniami. Mar Musa al Habashi Zygmunt Kwiatkowski 
8,0

Tę książkę można czytać na kilku poziomach. Po pierwsze, jako rodzaj pustynnych rekolekcji, spotkania sam na sam z Bogiem w ogołoceniu i osamotnieniu. Po drugie, jako historię niezwykłego miejsca i równie niezwykłych ludzi, którzy to miejsce stworzyli. Klasztor Mar Musa w Syrii, w górach Kalammun, powstały na gruzach starożytnej wartowni rzymskiej, to do niedawna miejsce spotkań i modlitwy chrześcijan obu tradycji i muzułmanów. Powołał go do istnienia charyzmatyczny o. Paolo Dall'Oglio, porwany w 2013 r., prawdopodobnie przez islamistów. I wreszcie trzeci poziom, to opowieść o wojnie, o zniszczeniu, nienawiści, ale też o bohaterstwie i dążeniu do jedności między chrześcijanami i muzułmanami mimo wszystko. Autor jest poetą i misjonarzem, który spędził w Syrii 30 lat i to się czuje. Zaskakuje barwnymi opisami, ale też perspektywą oceny wydarzeń, które obserwujemy. Bardzo ważny głos w dyskusji o Syrii.
Za daleki Bliski Wschód Zygmunt Kwiatkowski 
6,7

Trudno jest napisać cokolwiek o książce, która jest tak pełna ludzkiego cierpienia.
Trzeba być delikatnym, ale jednocześnie nie można przejść obojętnie obok niepotrzebnej śmierci, niepotrzebnej wojny, niepotrzebnych kłótni i niepotrzebnej polityki w miejscu, gdzie powinny być dialog, zrozumienie i miłość.
"Za daleki bliski wschód" to reportaż, ale też dziennik. Opisuje życie codzienne mieszkańców Syrii, miejsca, gdzie spotykają się różne religie. Są tutaj muzułmanie i chrześcijanie różnych obrządków. Chrześcijanie obecni w mniejszości zamiast się jednoczyć, podkreślają różniące ich niuanse. Muzułmanie, zamiast dążyć do pojednania, dają się wciągać w rozgrywki Państwa Islamskiego.
Megafony z muzułmańskimi modlitwami "zagłuszają" kontemplację w chrześcijańskim klasztorze, meczety zasłaniają kościoły... Ale nad tym jeszcze można przejść do porządku dziennego, bo nadal toczy się normalne życie. Kiedy nadchodzi wojna, po obu stronach nadal są dobrzy ludzie, ale nie zawsze to dobro zwycięża i często giną niewinni. Jak długo to jeszcze potrwa? Kto tak naprawdę za tym stoi?
Zygmunt Kwiatkowski SJ ofiarował nam chyba najbardziej obiektywny obraz Syrii, z pięknem i różnobarwnością codzienności, z niespodziankami i problemami styku religii i kultur oraz z niewyobrażalną tragedią wojny. Książka dosłownie pozwala przenieść się do Syrii, co pod koniec bardzo boli, bo stajemy się prawdziwymi świadkami cierpienia i rozpaczy.