Najnowsze artykuły
- ArtykułyZmiana biegu typowego życiaKsiążka_koc_kot0
- ArtykułyNagroda Bookera 2024: Rekordowa liczba kobiet na krótkiej liścieKonrad Wrzesiński8
- ArtykułySą osoby, którym dopiero zbrodnia przynosi ukojenie – Janne Aagaard o „Morderstwach nad Bałtykiem”Anna Sierant1
- ArtykułyPoznańskie święto kryminału. Nadchodzi Festiwal GrandaLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Daniel Grinberg
9
7,2/10
Urodzony: 12.12.1950
Polski historyk żydowskiego pochodzenia. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, od roku 1991 profesor Uniwersytetu w Białymstoku. Specjalizuje się w historii powszechnej XIX wieku.
7,2/10średnia ocena książek autora
25 przeczytało książki autora
37 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Igrzyska lekkoatletów. St. Louis 1904
Daniel Grinberg, Adam Parczewski
7,8 z 4 ocen
7 czytelników 1 opinia
2020
Igrzyska lekkoatletów. Ateny1906. Londyn 1908
Daniel Grinberg, Adam Parczewski
7,5 z 2 ocen
3 czytelników 0 opinii
2020
Igrzyska lekkoatletów. Ateny 1896
Daniel Grinberg, Adam Parczewski
7,0 z 8 ocen
13 czytelników 2 opinie
2019
Igrzyska lekkoatletów. Paryż 1900
Daniel Grinberg, Adam Parczewski
8,6 z 5 ocen
8 czytelników 1 opinia
2019
Walka z anarchizmem w krajach Europy Zachodniej
Daniel Grinberg
7,0 z 2 ocen
4 czytelników 0 opinii
1999
Ruch anarchistyczny w Europie Zachodniej 1870-1914
Daniel Grinberg
7,3 z 7 ocen
33 czytelników 1 opinia
1994
Najnowsze opinie o książkach autora
Igrzyska lekkoatletów. Paryż 1900 Daniel Grinberg
8,6
Kolejny tom dzieła panów Grinberga i Parczewskiego przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. O II-gich Igrzyskach Olimpijskich wiedziałem chyba najmniej ze wszystkich igrzysk, a po lekturze okazało się że nie wiedziałem nic, bo większość informacji, jakie pojawiały się w obiegu było nieprawdziwych. Wielki ukłon dla Panów, którzy ujawniają fakty i obalają mity, a tych drugich przez dziesiątki lat namnożyło się bardzo wiele. Dokładne opisanie rywalizacji lekkoatletów w Paryżu wydawało mi się czymś nie do zrobienia, ale Daniel Grinberg i Adam Parczewski tego dokonali. Polecam tę książkę wszystkim dziennikarzom, którzy będą relacjonować najbliższe IO w Tokio, aby podczas wspominania historii igrzysk nie palnęli po raz kolejny jakiejś głupoty.
Książka jest pięknie wydana (chociaż brakuje mi wydania z twardą oprawą) i czytanie jej jest samą przyjemnością. Wiele zdjęć widziałem po raz pierwszy w życiu, a o historii sportu czytam sporo. Boję się troszkę, że zainteresowanie serią może nie być tak duże jak można by się tego spodziewać, ale wierzę że nie jest ona zagrożona. Brakuje mi jednak szeroko zakrojonej promocji.
Sporo się dowiedziałem z tej publikacji, a najbardziej zdumiał mnie widok na zdjęciu Węgra Lajosa Gonczy, skaczącego wzwyż flopem!!! Czy któryś z polskich dziennikarzy sportowych o tym wie??? Ta cała seria powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich dziennikarzy zajmujących się w Polsce sportem. To kopalnia wiedzy bazującej na FAKTACH, a to wymagało przebrnięcia przez całą masę zagranicznej literatury. Zasmuciło mnie więc, że Lech Ufel, doświadczony dziennikarz Przeglądu Sportowego w niedawno opublikowanym artykule dotyczącym pierwszych IO w Atenach powielił te same błędy jakie ludzie powtarzają z pokolenia na pokolenie, mimo że autorzy serii „Igrzyska lekkoatletów” pięknie wszystkie obalili. Wniosek: Pan Lech Ufel książki nie czytał:( Może jeszcze kiedyś przeczyta, kto wie:)
Teraz minusy: podobnie jak w pierwszym tomie można znaleźć drobne błędy przy datach urodzeń i śmierci lekkoatletów. Nie ma ich tak dużo jak w pierwszym tomie, ale, np. Harry Lee urodził się wg autorów 22.02.1887 r, a zmarł 10.03.1887, a mimo to zajął szóste miejsce w biegu na 400 m. Dave Hall ur. 1.05.1975, a zmarł 27.05.1872, a jednak był na podium w biegu na 800 m.
Mam też jedno pytanie do autorów: kim jest biegacz na zdjęciu ze strony 147? To na pewno jest zdjęcie z Paryża? Na zdjęciu ze startu tego Pana nie ma. Numer 32 na koszulce też sugeruje że to niekoniecznie jeden z uczestników olimpijskiego biegu. Z drugiej strony w tekście była mowa o kilku profesjonalistach którzy włączyli się do biegu, ale czy oni mieliby numery startowe?
Reasumując: z wypiekami na twarzy czekam na ciąg dalszy!!!
Igrzyska lekkoatletów. Ateny 1896 Daniel Grinberg
7,0
Dla mnie takie książki i to jeszcze tak znakomicie wydane to skarb. Wreszcie ktoś podszedł do tematu pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w należyty sposób. Przyznaję, że lubię słuchać jak Przemysław Babiarz czy Stefan Szczepłek opowiadają czasem o Atenach 1896 tylko że ich gadanina często nie ma nic wspólnego z prawdą. To bajdurzenie i powtarzanie wymyślonych historii. Współcześni dziennikarze lubią tworzyć baśnie ale ich informacje w zetknięciu z faktami są po prostu bzdurne. Moim zdaniem rzetelny dziennikarz nie powinien sobie pozwolić na rozpowszechnianie wymyślonych opowieści i puszczanie ich w obieg jako prawdę. To dyskwalifikuje go jako fachowca.
No dobrze, teraz trochę o książce:) Ogrom pracy jaki musieli wykonać niemłodzi już autorzy dał zaskakująco dobre efekty. Wreszcie publicznie obalono wiele mitów, które są powtarzane z pokolenia na pokolenie. Wiele niepublikowanych wcześniej zdjęć bardzo wzbogaciło całość i wg mnie to bardzo mocny punkt tej książki. Autorzy mają na celu opisanie wszystkich lekkoatletycznych zawodów ze wszystkich. Igrzysk Olimpijskich. To pierwszy z 30 tomów. Strasznie ciężka praca przed panami, jeśli inne tomy chcą napisać z taka dokładnością jak ten pierwszy.
Oczywiście można się czepiać kilku pomyłek w tekście, nieścisłości też się wkradają, a nawet jest kila sprzeczności gdy autorzy sami sobie zaprzeczają, lecz mimo tych drobiazgów całość jest kopalnią wiedzy!!!
Polecam gorąco!!!
Nikt na świecie nie napisał jeszcze tak obszernej książki o pierwszych nowożytnych IO jak nasi rodacy:)
Brawo!!!