Najnowsze artykuły
- Artykuły„Psychoza”, „Lśnienie”, „Zagłada domu Usherów”, czyli różne oblicza motywu szaleństwa w literaturzeMarcin Waincetel17
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać397
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński35
- Artykuły„Smok Diplodok” już w kinach, czyli komiksowi bohaterowie na wielkich ekranachLubimyCzytać7
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Helena Kapełuś
7
7,3/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,3/10średnia ocena książek autora
42 przeczytało książki autora
88 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Księga bajek polskich t. 1 praca zbiorowa
7,9
Sto trzydzieści polskich bajek ludowych w jednej książce. Za ich wybór odpowiedzialna jest Helena Kapełuś. Opracowanie całej książki oraz niezwykle ciekawy wstęp do niej jest także jej zasługą. Brawa za każdy z tych elementów. Oprócz tekstu znajdziemy w książce także znakomite, artystyczne ilustracje autorstwa Mariana Murawskiego.
Bajki zaczerpnięte zostały z różnych źródeł. Są to w zasadzie i głównie bajki dla dorosłego czytelnika lub słuchacza. Pisane zazwyczaj gwarą, mają różną długość: od kilkunastu zdań do tekstów wielostronicowych. Znajdziemy tu bajki przeróżne: są z morałem, pouczające, są bajki humorystyczne, są także tragiczne i straszne. Dla każdego coś jemu miłego. Od wyboru, do koloru.
Zakończę tę opinię w ten sposób, że zacytuję tu jedną z najkrótszych i jedną z moich ulubionych bajek. Będzie to bajka nr. 126 "Baba na cmentarzu" (zaczerpnięta z pracy zbiorowej "Literatura ludowa i literatura chłopska"). Oto ona:
"Jedna kobieta miała iść przez cmentarz. A na cmentarzu w nocy w północ straszy. To każde dziecko wie, nie? No i ona, ta kobieta, miała tam iść wele tego cmentarza. Stoi i boi się iść. No, szedł tam akurat jeden mężczyzna i ona się go spytała, czy on też bez ta droga idzie. On jej powiedział, że idzie, no i spytała, czy może iść z nim, bo się bardzo boi. Powiedział, że może. Teraz tak idą, a on jej po drodze cały czas śmieszne rzeczy opowiadał. Ona, ta kobieta, się go pyta:
- A pan tak się nic nie boi?
- Jak żyłem, to się też bałem - powiedzioł jej ten isty".
Księga bajek polskich t. 2 praca zbiorowa
7,9
"O! wierz! Istnieją wody wskrzeszające, drzewa śpiewające, ptaki, które mówią jak ludzie, i ludzie, którzy kochają jak bogi; tylko, aby to wszystko ujrzeć i posiąść, trzeba przebyć siedem mórz, siedem gór, siedem lasów i wejść w krainę - Baśni". To piękny fragment wstępu do czterdziestej piątej bajki autorstwa Elizy Orzeszkowej, którą znajdziemy w tej książce. W sumie siedemdziesiąt cztery polskie baśnie literackie tutaj się znalazły. Każda warta uwagi, przeczytania.
Autorzy bajek w kolejności to: Józef Maksymilian Ossoliński (4 bajki),Adam Mickiewicz (1 bajka),Seweryn Goszczyński (5 bajek),Kazimierz Władysław Wójcicki (10 bajek),Ryszard Berwiński (1 bajka),Józef Bohdan Dziekoński (1 bajka),Lucjan Siemieński (3 bajki),Narcyza Żmichowska (1 bajka),Józef Lompa (4 bajki),Roman Zmorski (2 bajki),Antoni Józef Gliński (1 bajka),Wincenty Pol (1 bajka),Józef Ignacy Kraszewski (3 bajki),Jan Kupiec (4 bajki),Bolesław Prus (1 bajka),Henryk Sienkiewicz (2 bajki),Eliza Orzeszkowa (1 bajka),Adolf Dygasiński (4 bajki),Jan Kasprowicz (4 bajki),Stefan Żeromski (1 bajka),Władysław Stanisław Reymont (2 bajki),Kazimierz Przerwa-Tetmajer (3 bajki),Wacław Sieroszewski (1 bajka),Kornel Makuszyński (1 bajka),Artur Górski (3 bajki),Witold Bunikiewicz (2 bajki),Bolesław Leśmian (1 bajka),Stanisław Wasylewski (1 bajka),Stanisław Dzikowski (1 bajka),Gustaw Morcinek (4 bajki),Tadeusz Stępowski (2 bajki). Autorzy znakomici, bajki również.
Za świetny wybór bajek, interesujący wstęp i opracowanie tomu odpowiedzialna jest Maria Grabowska. Słowa uznania za to wszystko się należą. W książce znajdziemy także znakomite ilustracje Mariana Murawskiego, na które też warto zwrócić uwagę. Książka wybitna.