Najnowsze artykuły
- ArtykułyGwiazda Hollywood czyta Tokarczuk, a „Quo vadis” i „Heartstopper” wracają na ekranyAnna Sierant4
- Artykuły„Piszę takie powieści, jakie sama chciałabym czytać”: rozmawiamy z Agnieszką PeszekSonia Miniewicz4
- ArtykułyPrzyszłość należy do czytających. Weź udział w konferencji Literacy for Democracy & BusinessLubimyCzytać1
- Artykuły„Lata beztroski” – początek sagi o rodzinie Cazaletów, która wciągnie was jak serial „Downton Abbey”Marcin Waincetel2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Stanisław Jedynak
10
6,1/10
Urodzony: 01.01.1939
Stanisław Jedynak urodził się 12 kwietnia 1939 roku w Charsznicy koło Miechowa. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Miechowie. W latach 1958-1963 studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego i uzyskał tytuł magistra filozofii na podstawie pracy pt. „Znaczenie emotywne a znaczenie deskryptywne” napisanej pod kierunkiem prof. M. Fritzhanda i recenzowanej przez M. Ossowską.
Z własnych licznych prac Profesor najbardziej ceni debiutancką monografię pt. Etyka starożytnego Wschodu, w której dał on wyraz swoim zainteresowaniom Orientem oraz Etykę polską w latach 1863-1918. Są to prace z historii etyki. W Polsce wcześniej nie było monografii o podobnej problematyce. Oprócz tego znane są rozprawy Profesora na temat filozofii i kultury narodów słowiańskich.
Z własnych licznych prac Profesor najbardziej ceni debiutancką monografię pt. Etyka starożytnego Wschodu, w której dał on wyraz swoim zainteresowaniom Orientem oraz Etykę polską w latach 1863-1918. Są to prace z historii etyki. W Polsce wcześniej nie było monografii o podobnej problematyce. Oprócz tego znane są rozprawy Profesora na temat filozofii i kultury narodów słowiańskich.
6,1/10średnia ocena książek autora
53 przeczytało książki autora
60 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Bogowie, władcy i zwykli ludzie. Z historii myśli społecznej starożytnego Wschodu i Grecji
Stanisław Jedynak
6,0 z 1 ocen
7 czytelników 0 opinii
1986
Najnowsze opinie o książkach autora
Baśnie Dalekiego Wschodu Stanisław Jedynak
7,6
Uwielbiam bajki, więc dużo obiecywałam sobie po tym zbiorze, ale niestety spotkało mnie rozczarowanie. Może jestem za bardzo europocentryczna i niepotrzebnie oczekuję od baśni rozbudowanych fabuł i morałów (albo przynajmniej jakiejś sensownej pointy),może miałam za wysokie oczekiwania, ale ani fabularnie, ani kulturowo, ani językowo książka mnie nie zachwyciła.
Zbiór otwierają (znane, bardzo znane z wielu różnych opracowań) baśnie japońskie, ale z całego bogactwa bajek i legend autor wybrał właśnie te, które są o duchach, kobiecych demonach poślubiających mężczyzn, zjawach zza grobu i innych podobnych przyjemnościach.
Największą część zbioru stanowią drugie w kolejności bajki chińskie, w których rozpiętość tematów jest już trochę większa - od pochwał cnót konfucjańskich aż po wyjaśnienia niektórych zjawisk. To chyba również najciekawsza część zbioru: autor zauważył, że Chiny to kraj mniejszości etnicznych i plemion, więc oprócz bajek "rdzennie" chińskich dołączył do kolekcji bajki ludów odrębnych kulturowo.
A dalej jest już mniej ciekawie: sześć mongolskich baśni bazujących mocno na tamtejszym folklorze, cztery koreańskie, osiem filipińskich, głównie wyjaśniających zjawiska naturalne, dziewięć wietnamskich, chyba najbardziej różnorodnych z całego tomu, i wreszcie cztery baśnie kambodżańskie, znowu z wyjaśnieniami takich czy innych zjawisk.
To, co w tych baśniach może zaskoczyć, to "promowanie" wzorców zachowań i zasad etycznych, które w naszych baśniach albo nie występują w ogóle, albo pojawiają się w nieco innej postaci (synowska wierność, rywalizacja między braćmi, zdobywanie księżniczki, związek z zaklętą królewną lub demonem o funkcji opiekuńczej). Lektura nie boli, ale szukać po antykwariatach nie warto.
Hume Stanisław Jedynak
7,0
Biografia plus teksty Hume'a ciekawe. Warto zapoznać się z poglądami szkockiego filozofa. Czy są aktualne do dziś? To trudne pytanie. Lektura jego tekstów miała wpływ na poglądy Kanta, to wiele o nich mówi. Etyka według Hume'a to wartość sama w sobie, ma ważne miejsce w historii filozofii powszechnej i historii filozofii angielskiej .