Popularne wyszukiwania
Polecamy
Mieczysław Knobloch
Źródło: okładka
2
6,7/10
Prof. Mieczysław Knobloch znany jako wybitny pedagog. Z wykształcenia historyk sztuki i psycholog, uzupełniał swoje wiadomości w słynnym Państwowym Instytucie Robót Ręcznych, placówce, o której głośno było w okresie powojennym i która wśród europejskich uczelni tego typu stanowiła znaczącą legitymacje polskiej oświaty. Już jako czynny pedagog zakłada na kilka lat przed II wojną unikalne pismo "Szkoła i Technika" poświęcone szerzeniu wiedzy i kultury technicznej, wysoko cenione przez nauczycielstwo i ówczesnych managerów polskiego przemysłu. Prof. Mieczysław Knobloch jest twórcą pięknych, eksponowanych niejednokrotnie na krajowych i zagranicznych wystawach dzieł metaloplastycznych. Jego kolekcja srebrnych klejnotów wykonana w latach 1975-1978 budzi szczególne uznanie i zainteresowanie wśród znawców biżuterii. Profesor znalazł jeszcze czas na pisanie książek. W 1954r. wydał skrypt pt. Metaloplastyka, później wiele jej nakładów w postaci książki. Kolejna praca - "Złotnictwo" usatysfakcjonowała fachowców - złotników i kolekcjonerów biżuterii.
(J.K.)
(J.K.)
6,7/10średnia ocena książek autora
4 przeczytało książki autora
5 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Złotnictwo Mieczysław Knobloch
7,0
Zaczyna się od historii złotnictwa przed naszą erą, przez średniowiecze, nowożytność do XX wieku. Dużo ilustracji, zdjęć i rysunków, w tym na przykład gmerki złotników średniowiecznych. Osobne rozdziały są o złotnictwie w Polsce, biżuterii, zdobieniu przedmiotów użytkowych, a także broni. "Nigdzie poza Wschodem nie lubowano się tak w przepychu rycerskim, jak w Polsce".
Następnie jest opis złota oraz innych metali szlachetnych i nieszlachetnych, stosowanych w złotnictwie. Jest dział o kamieniach szlachetnych i ozdobnych, oprawie, dział o uszlachetnianiu powierzchni metalowych, wiadomości o grawerstwie, inkrustracji i niello. (Niello, "czarny" rysunek, to grawerowanie rysunku, a w powstałych bruzdach wtapianie odpowiedniego stopu, dzięki czemu otrzymuje się czarny lub granatowy rysunek).
Książka zawiera mnóstwo ciekawych informacji dla amatora, hobbysty, a jeszcze więcej całościowych, usystematyzowanych informacji dla złotnika, czy osób interesujących się metalami. Dużo informacji dotyczy chemikaliów.
Książka ładnie jest wydana (Wydawnictwo Naukowo-Techniczne),a jej układ bardzo przejrzysty.