Najnowsze artykuły
- Artykuły„Kraj kobiet“ Grzegorza Gajka – przeczytaj fragment książki!LubimyCzytać1
- ArtykułyLiteracka Nagroda Nobla 2024. Han Kang laureatkąKonrad Wrzesiński19
- ArtykułyNajlepsze książki o zdrowiu psychicznym mężczyzn, które musisz przeczytaćKonrad Wrzesiński80
- ArtykułyAlfabet pisarza: Maciej SiembiedaLubimyCzytać5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Wiera Gran
1
6,3/10
Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,3/10średnia ocena książek autora
4 przeczytało książki autora
34 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Sztafeta oszczerców: autobiografia śpiewaczki Wiera Gran
6,3
Bardzo cenię Wierę Gran, była utalentowaną pieśniarką i piękną kobietą, jednak jej ,,Sztafeta oszczerców ''budzi we mnie mieszane odczucia. Nie przypuszczam, że była kolaborantką, nie było na to twardych dowadów i sąd ją zrehabilitował. Myślę ,że mogła narazić się swoim rodakom uprzywilejowanym traktowaniem w getcie. Podczas gdy na ulicach ludzie padali z głodu, a żywe trupy w nędznych łachmanach żebrały o kawałek chleba Wiera nosiła zakazane Żydom futra, srebrne lisy i nie musiała zakładać opaski z gwiazdą Dawida. W getcie była osobą wpływową, jak sama powiedziała załatwiała pracę wielu znanym przedwojennym atrystom. Jak podkreślała śpiewaczka, zaangażowana była w działalność charytatywną i zbierała też pieniądze wśród Niemców (?) Wiera Gran odskarżała Szpilmana i Turkowa o szkalowanie jej , ale między nimi były jakieś konflikty i wzajemnie obrzucali się błotem i przypisywali współpracę z Niemcami. Tu nie ma zero jedynkowej oceny postępowania p. Wiery, nie wiadomo, czy to paskudne pomówienia, czy zawiść wobec niej spowodowały oskarżenia o kolaborację i skazały ją na ostracyzm , faktem jest,że środowisko Żydów bojkotowało artystkę po wojnie. Książkę warto przeczytać, żeby spojerzeć na całą sprawę z perspektywy oskarżonej .
Sztafeta oszczerców: autobiografia śpiewaczki Wiera Gran
6,3
Historię Wiery Gran poznałam dzięki rewelacyjnej książce Agaty Tuszyńskiej. "Sztafeta oszczerców" jest dopełnieniem tej historii. Niewiele w niej autobiografii. Wiera Gran napisała ją z bezsilności, choć wielkiej siły trzeba by walczyć z plotką, która prześladowała ją całe życie i spowodowała, że zbyt wcześnie straciła głos. Jak sama Autorka pisze, to "..makabryczno-kryminalna, kafkowska opowieść ...." o walce w obronie tego "..co najniżej jest notowane na giełdzie wartości ludzkich."
35 lat walki z wiatrakami złamałoby najsilniejszego. Opieszałość adwokatów i sądów, zajadłość oskarżycieli i w tym wszystkim Wiera Gran, samotna, rozgoryczona i zdesperowana. Mimo oczyszczających wyroków wszystkich możliwych sądów, którym dobrowolnie poddała się Wiera Gran, plotka nadal krążyła. I co z domniemaniem niewinności? Nikt nie udowodnił jej winy a mimo to pomówienia wciąż ją prześladowały.
Ran Kislew pisał:"Z punktu widzenia społecznego Wiera Gran w rzeczy samej nie istnieje, została skazana na śmierć w sądzie linczu, w którym nie obowiązują zasady sprawiedliwości."
Ta książka to rozpaczliwy krzyk o prawdę i ostatnia próba przekonania świata o niewinności śpiewaczki, która przeżyła getto.