Najnowsze artykuły
- ArtykułyPrzygotuj się na nadchodzącą jesień. Najlepsze książkowe promocje wrześniaLubimyCzytać1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Akrobatki” Agi AntczakLubimyCzytać1
- ArtykułyWeź udział w akcji recenzenckiej i otrzymaj książkę „Wszyscy zakochani nocą” Mieko KawakamiLubimyCzytać1
- Artykuły„Miasteczko Salem” i „Pingwin” robią wrażenie. Adaptacja Stephena Kinga z szansami na OscaraKonrad Wrzesiński5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Łukasz Galusek
Znany jako: Michał Jurecki, Alexandru...Znany jako: Michał Jurecki, Alexandru Dumitru
10
6,9/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,9/10średnia ocena książek autora
45 przeczytało książki autora
102 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Transylwania i Marmarosz. Travelbook. Wydanie 2
Łukasz Galusek, Poller Tomasz
7,0 z 1 ocen
9 czytelników 0 opinii
2019
Transylwania i Marmarosz. Travelbook. Wydanie 1
Łukasz Galusek, Poller Tomasz
6,8 z 4 ocen
10 czytelników 1 opinia
2017
Wszystko osiąga się poprzez nadzieję... Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku
praca zbiorowa, Łukasz Galusek
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2017
Pogranicze. O odradzaniu się kultury
Łukasz Galusek, Dorota Sieroń - Galusek
7,0 z 1 ocen
12 czytelników 0 opinii
2012
Rumunia. Przestrzeń, sztuka, kultura
Łukasz Galusek, Michał Jurecki
7,4 z 7 ocen
40 czytelników 1 opinia
2008
Rumunia. Mozaika w żywych kolorach ...oraz Mołdowa
Łukasz Galusek
7,0 z 7 ocen
32 czytelników 2 opinie
2007
Kresy na nowo odkryte. Wspólne dziedzictwo Polski i Ukrainy
Łukasz Galusek, Michał Jurecki
6,0 z 2 ocen
6 czytelników 1 opinia
2007
Jože Plečnik. Architekt i wizjoner / Architect and visionary
Łukasz Galusek, Monika Rydiger
8,0 z 1 ocen
5 czytelników 0 opinii
2006
Najnowsze opinie o książkach autora
Rumunia. Przestrzeń, sztuka, kultura Łukasz Galusek
7,4
Album ten został wydany w 2008 dzięki wsparciu Rumuńskiego Instytutu Kultury. Autorami książki są Michał Jurecki (historyk kultury) i Łukasz Galusek (architekt),którzy wspólnymi siłami napisali również przewodnik po Rumunii wydany przez Bezdroża. Jakkolwiek przewodniki ukazujące sie nakładem Bezdroży zbierają skrajnie różne opinie, praca obu panów poświęcona Rumunii cieszy się uznaniem podróżników ze względu na wartość merytoryczną. Nie inaczej jest z albumem „Rumunia. Przestrzeń, sztuka, kultura”, który miałem okazję przestestować podczas mojego niedawnego pobytu w tym pięknym kraju.
Przed wyjazdem obawiałem się czy oby rozmiary (i waga) albumu nie bedą stanowiły zbytniego obciążenia w mojej podróży. Tak się nie stało. Jego rozmiary okazały się idealnym kompromisem między wielkością i poręcznością (ponad 250 stron w formacie 19x25cm). Oprawa jest twarda, papier kredowy a typografia niebanalna (innymi słowy: przeciwieństwo toporności poligraficznej, w której przoduje PWN). Jedynym niedociągnięciem jakie rzuciło mi się w oczy w zakresie layoutu jest brak wyjustowania strony tytułowej każdego z podrozdziałόw. Nie jest to jednak duże „przewinienie”. Dużo poważniejszy wydaje mi się brak skorowidza, ktόry to skutecznie utrudnia odnalezienie interesujących nas informacji (bo niby skąd mamy wiedzieć, że opis Alby Iulii znajduje się w rozdziale „Stolica bez władcόw”?).
Jeśli chodzi o zawartość merytoryczną albumu, prezentuje się ona bez zarzutu (choćby ze względu na kompetencje autorόw). Książka składa się z mapy głόwnych atrakcji Rumunii oraz nastepujących po niej, bogato ilustrowanych, partii opisowych, ktόrych lektura jest czystą przyjemnością. Kolejne rozdziały prowadzą nas przez rumuńskie uniwersum od czasów starożytnych po nam współczesne. Nie znajdziemy tu tak typowych dla tradycyjnych przewodników „suchych/nagich faktów” – domeną albumu jest bogato zarysowany kontekst, w który inkrustowane są budowle, ich twórcy oraz zdecydowanie eteryczny poziom narracji, który składa się na coś co nazywamy dziedzictwem duchowym.
Album jest świetnym wprowadzeniem do kultury materialnej Rumunii – nie znajdziemy w nim zatem opisu atrakcji przyrodniczych jak choćby wąwozu Bicaz czy trasy Transfogarskiej. Trzeba mieć tego świadomość sięgając po pracę panów Jureckiego i Galuska. W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że album ten nie jest „zamiast” tradycyjnego przewodnika a raczej „obok” niego stanowiąc jego dopełnienie. Pozwala on lepiej zrozumieć historię kraju leżącego na peryferiach najpierw Imperium Rzymskiego a później świata zachodniego czy Imperium Osmańskiego co złożyło się na jego osobliwą i niezwykle ciekawą kulturę.
Rumunia. Mozaika w żywych kolorach ...oraz Mołdowa Łukasz Galusek
7,0
Bardzo dobry przewodnik po Rumunii. Korzystałem akurat z części poświęconej Siedmiogrodowi - mogę powiedzieć, iż opisy zabytków były zupełnie wystarczające, raczej nie było jakichś wielkich braków, zaletą są rysunki oraz bardzo dobra część historyczna. Ogólnie bardzo solidna praca, godna polecenia (co niestety nie jest stałą cechą przewodników "Bezdroży").