Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytamy w weekend. 20 września 2024LubimyCzytać286
- Artykuły„Niektórzy chcą postępować właściwie, a inni nie” – rozmowa z autorką powieści „Prawda czy wyzwanie”BarbaraDorosz2
- ArtykułyUwaga, konkurs! Do wygrania książki „Śnieżka musi umrzeć“ Nele NeuhausLubimyCzytać16
- ArtykułyKonkurs: Wygraj bilety na film „Rzeczy niezbędne” z Katarzyną Warnke i Dagmarą DomińczykLubimyCzytać5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Beata Zabża
1
6,0/10
Pisze książki: religia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,0/10średnia ocena książek autora
46 przeczytało książki autora
70 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Status kobiety w islamie Haitham Abu-Rub
6,0
Czekałam na taką książkę od dawna, choć oczywiście na półce odleżała swoje. Przypomniała mi o niej niedawna lektura Pielgrzyma, kiedy okazało się, że nie chce mi się wychodzić z tematyki islamu. Ze szpiegowsko-sensacyjnej też, ale tu już potrzebne są książki na podobnym poziomie utrzymania napięcia.
To tak na dobrą sprawę moja pierwsza publikacja - nie licząc nieudanego podejścia do Koranu kilka lat temu - na temat islamu, a kobiet w nim w szczególności. I do tej pory nie wiem, co o niej myśleć. Z jednej strony czytanie o kobiecie równej mężczyźnie wywoływało moje gromkie parsknięcia, a z drugiej przychodziła refleksja, że może oni rzeczywiście mają tak stworzoną doktrynę - ten ideał, który zapisano w księgach, hadisach, tudzież innych źródłach, a który w sferze ideału i dumnych haseł może pozostać. Wszak ustroje totalitarne wypisywały na sztandarach hasła przeróżne, więc dlaczego nie napisać w doktrynie islamu, że kobieta to taki sam człowiek jak mężczyzna? Zwłaszcza, że zaraz po przypomnieniu, że to kobieta też człowiek następowały tuziny napomnień o konieczności posłuszeństwa i nadrzędnej roli mężczyzny, przeczące wszystkiemu, co zapisano wcześniej. Pisać więc można wszystko, a czyny wyznawców - jak w każdej doktrynie religijnej, czy filozoficznej - mówią same za siebie. Zatem mniejszą uwagę zwracajmy na to, co piszą i głoszą, bacznie patrzmy na to, jak postępują, a wszystkiego się dowiemy. Samo życie.
Plus za cytaty z Koranu, hadisy Proroka i ogólne zainteresowanie tematem na tyle, że będę dalej szukać lektur o tej tematyce. Olbrzymi minus za to, że choć pilnie wypatrywałam objaśnienia wersetu o polach uprawnych, nie doczekałam się go. A szkoda.
Status kobiety w islamie Haitham Abu-Rub
6,0
"Status kobiety w Islamie" to książka, która dotyka tematu wokół którego w ostatnich latach powstało wiele kontrowersji. W naszej części świata bowiem życie kobiety funkcjonującej w muzułmańskim społeczeństwie kojarzy się z udręczeniem i uzależnieniem od woli mężczyzny. Dzieło Haithem Abu-Rum ma na celu rozprawić się z nieprawdziwymi opiniami o roli kobiety w Islamie, jakie zdążyły utrwalić się w naszych głowach i wykazać, że kobieta jest przez muzułmanów traktowana z szacunkiem i godnością. Czytelnika mają do tego przekonać opinie uznanych ekspertów badających Koran oraz licznie przywoływane wersety z owej świętej księgi. Czy efekt został osiągnięty? Cóż, jako osoba sceptycznie nastawiona do nauk religijnych raczej nie czuję się specjalnie przekonany. Rzeczywiście dzięki lekturze książki pozbyłem się wielu nieprawdziwych skądinąd poglądów o kobiecie w Islamie, zwł. w kwestii rozwodów, pracy zawodowej czy nawet spraw bardzo kontrowersyjnych jak np. aborcja. Ale nie mogę powiedzieć, że teraz już Islam jawi mi się jako ostoja wolności kobiet i jedyna droga do ich emancypacji. Lista ograniczeń i niedogodności, z jakimi mierzy się kobieta we wspólnocie muzułmańskiej jest bardzo długa i nijak nie odpowiada realiom społecznym XXI w. Równouprawnienie niestety nadal kłóci się z zasadami większości religii, a książka raczej tego przekonania nie zmieni. Niemniej polecam ją każdemu, kto pragnie posiąść wartościową wiedzę o tym, jak naprawdę toczy się życie kobiet w krajach muzułmańskich.