Najnowsze artykuły
- ArtykułyPrzygotuj się na nadchodzącą jesień. Najlepsze książkowe promocje wrześniaLubimyCzytać1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Akrobatki” Agi AntczakLubimyCzytać1
- ArtykułyWeź udział w akcji recenzenckiej i otrzymaj książkę „Wszyscy zakochani nocą” Mieko KawakamiLubimyCzytać1
- Artykuły„Miasteczko Salem” i „Pingwin” robią wrażenie. Adaptacja Stephena Kinga z szansami na OscaraKonrad Wrzesiński5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jürgen Matthäus
2
7,4/10
Pisze książki: historia
Najpopularniejsza książka
Geneza "ostatecznego rozwiązania". Ewolucja nazistowskiej polityki wobec Żydów. Wrzesień 1939 - marzec 1942
8,5 z 11 ocen
95 czytelników 3 opinie
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,4/10średnia ocena książek autora
26 przeczytało książki autora
129 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Geneza "ostatecznego rozwiązania". Ewolucja nazistowskiej polityki wobec Żydów. Wrzesień 1939 - marzec 1942
Jürgen Matthäus, Christopher R. Browning
8,5 z 11 ocen
95 czytelników 3 opinie
2012
Najnowsze opinie o książkach autora
Geneza "ostatecznego rozwiązania". Ewolucja nazistowskiej polityki wobec Żydów. Wrzesień 1939 - marzec 1942 Jürgen Matthäus
8,5
Książek o Shoah jest sporo, naprawdę można czytać relacje indywidualne, analizy działania pojedynczych obozów, Einsatzgruppen etc. etc. Znacznie mniej – bo i to są trudniejsze publikacje – jest książek które próbują objąć cały ten ponury proces w jedną spójną analizę i wyjaśnić, co tak właściwe się stało. Przy czym wielu to się nie udaje. Browning jest jednym z tych nielicznych, który naprawdę jest w stanie unieść ciężar opisywanego zagadnienia i odpowiedzialności z tym związanej. Nie ukrywam że generalnie w tematyce historycznej, jestem zwolennikiem tego typu ujęć całościowych.
Browning – jeden z ważniejszych badaczy Ostatecznego Rozwiązania (Autor znakomitej książki „Zwykli ludzie 101 batalion policyjny…”) wykonuje to zadanie znakomicie. To co otrzymaliśmy to wprawdzie nadal tylko wycinek (okres 1939-1942) ale niezwykle istotny, to w tym okresie ginie przytłaczająca większość Żydów. Autor pokazuje jak bardzo ten proces był przypadkowy i ewoluował w niekiedy niespodziewaną stronę. Wbrew pozorom naziści wiedzieli CO chcą zrobić, nie za bardzo wiedzieli jednak JAK. Stąd np. Getta które powstają w Polsce w 1940-1941 realizują bardzo różne programy i cele i tworzone są w różny sposób, zależny często od oddolnej inicjatywy. Z góry przychodzą raczej naciski na przyśpieszanie i radykalne rozwiazywanie „problemu”, zresztą sporą część tych „problemów” tworzyli sobie sami Niemcy (niedożywione i stłoczone duże grupy ludzi stają się obciążeniem – co jest przecież logicznym następstwem tej nieludzkiej polityki). Podobnie było z Einsatzgruppen na wschodzie.
Jeśli miałbym zarekomendować przeczytanie JAKIEŚ książki o Zagładzie, wskazałbym albą tą, albo Hilberga „Zagładę Żydów Europejskich”.
Geneza "ostatecznego rozwiązania". Ewolucja nazistowskiej polityki wobec Żydów. Wrzesień 1939 - marzec 1942 Jürgen Matthäus
8,5
Bardzo dobrze i szczegółowo napisana książka będąca podsumowaniem wieloletnich badań Zagłady. W interpretacji autorów nie widać przesady, nie ma tu miejsca na prymitywne okrzyki o wprost zoologicznym antysemityzmie Niemców, nie ma bowiem takiej potrzeby - prawda wystarcza jako wyraz potępienia.
W dziele owym ma miejsce konfrontacja różnych punktów widzenia i jest to moim zdaniem przydatny zabieg, pozwalający dowiedzieć się co na temat Ostatecznego Rozwiązania i różnych jego aspektów myślą poszczególni badacze.
Podsumowując muszę stwierdzić, iż nie jest to lektura lekka, z pewnością nie jest też przyjemna, a mimo raczej suchego języka doskonale oddaje zbrodniczość ustroju III Rzeszy.