Najnowsze artykuły
- Artykuły„Zmierzch” powraca, a Mickiewicz się zakochujeAnna Sierant1
- ArtykułyW nazwaniu tkwi siłaArnika0
- ArtykułyLive z Zadie Smith już 30 września — tego nie możesz przegapić. Sprawdź szczegóły!LubimyCzytać1
- ArtykułyCo nowego w wydawniczym świecie? 9 wrześniowych premier na ten tydzieńLubimyCzytać4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Zbigniew Kiwka
3
8,5/10
Pisze książki: literatura piękna
Urodzony: 28.01.1932
Polski prozaik i poeta. Do 1939 roku mieszkał w miasteczku Gliniany (Tarnopolskie). Po wojnie w ramach tzw. akcji repatriacyjnej wyjechał z rodzicami do Antonówki w Szczecińskiem. Ukończył kursy prawno-ekonomiczne. Od 1946 mieszkał w Słupsku. W 1958 debiutował jako poeta na łamach czasopisma "Głos Tygodnia". Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagród Ministra Obrony Narodowej za powieści ,,Na początku był front" i "Dwie barwy jednej wiosny" oraz zdobywca czołowego miejsca w plebiscycie "Pióro i karabin", które dla autora było miernikiem popularności wśród czytelników. Poza wydanymi powieściami i zbiorem opowiadań jest autorem książek, które pozostały w maszynopisach, mimo nagród jakie im przypadły na różnych konkursach literackich.
8,5/10średnia ocena książek autora
3 przeczytało książki autora
0 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Carina Zbigniew Kiwka
8,0
Powieści i opowiadań z drugą wojną światową w roli głównej napisano w Polsce bardzo wiele. Nie sposób wszystkie te książki przeczytać. Jedne bardziej zapadają w pamięć, potrafią zainteresować, wciągnąć czytelnika w akcję, inne wręcz przeciwnie. Ta książka należy w moim odczuciu do tej pierwszej grupy. Zaciekawiła mnie od pierwszych stron i to zainteresowanie do ostatniej strony pobudzała.
Akcja toczy się w ostatnich miesiącach wymienionej wyżej strasznej wojny. Na zachód prą oddziały radzieckie i polskie, które chcą najszybciej unicestwić nazistowskiego wroga. Kolejne miasta i wsie zostają opanowane przez radziecko-polskie siły. I właśnie w takich okolicach na marcowym froncie ukazują się czytelnikowi bohaterowie. Wojskowi - zaprawieni w bojach pogromcy Niemców oraz tutejsi - wojskowi i cywile z miasteczka. Wyróżnia się wśród nich Carina, która wiele zrobi dla przybyszy ze wschodu. Wyjdzie przy okazji na jaw wiele spraw, wielu ludzi pozrzuca maski i ukaże swe prawdziwe oblicze, dla kilku osób będzie to czas przemiany, otwarcia nowego rozdziału w życiu lub jego końca...
Książka niezwykle mnie zaabsorbowała. Wniknąłem w historię tu opowiedzianą bez reszty i z niecierpliwością przerzucałem kolejne strony tejże książki. Wyrazem tego czytelniczego stanu niech będzie np. ocena ogólna w postaci dziewięciu gwiazdek. Bardzo ciekawa powieść wojenna z lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku.