Najnowsze artykuły
- Artykuły„Słonimski. Heretyk na ambonie” Joanny Kuciel-Frydryszak. Nie tylko dla „poczciwych czytelników”Anna Sierant1
- Artykuły„Pragnienie opowiadania historii”: wywiad z Izabelą JaniszewskąSonia Miniewicz1
- Artykuły„Nie wyobrażam sobie życia bez pisania”: rozmowa z Igorem AdamczykiemSonia Miniewicz3
- ArtykułyGwiazda Hollywood czyta Tokarczuk, a „Quo vadis” i „Heartstopper” wracają na ekranyAnna Sierant5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Gilberto Freyre
Źródło: http://pt.wikipedia.org/wiki/Gilberto_Freyre
Znany jako: Gilberto (de Mello) Freyre
1
7,2/10
Pisze książki: historia
Urodzony: 01.01.1900Zmarły: 01.01.1987
Gilberto (de Mello) Freyre, pisarz, socjolog, antropolog, malarz, urodził się w r. 1900 w mieście Recife, w stanie Pernambuco. Studia uniewrsyteckie skończył w USA, w Columbii, uzupełnił je później w Europie. Jest doktorem honoris causa wielu uniwersytetów amerykańskich i europejskich, członkiem licznych stowarzyszeń naukowych. Dwukrotnie reprezentował Brazylię w ONZ. Jest laureatem wielu nagród literackich. Najważniejsze spośród jego dzieł to: "Casa Grande e Senzala" ("Panowie i niewolnicy", 1934),"Sobrados e Mucambos" ("Domy i chaty", 1936),"Ingleses no Brazil" ("Anglicy w Brazylii", 1942),"Interpretação de Brazil" ("Interpretacja Brazylii", 1945). Książki G. Freyre, tłumaczone m.in. na język angielski, francuski, niemiecki i hiszpański, wywarły niemały wpływ na światową literaturę, nie tylko naukową.
7,2/10średnia ocena książek autora
22 przeczytało książki autora
94 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Panowie i niewolnicy Gilberto Freyre
7,2
Pozycję tę mogę polecić jedynie osobom które zajmują się antropologią kultury kontynentu ameryki południowej lub też rozwojem historiografii dotyczącego tegoż obszaru. Autor większość swoich tez oraz wniosków dotyczących relacji pan - niewolnik formułuje poprzez pryzmat marksistowskiej walki klas oraz walki ras. Z tego też powodu mimo bogatej i ciekawej bazy źródłowej książka reprezentuje przestarzałe i spaczone spojrzenie na niewolnictwo. Znacznie ciekawsze i nadal myślę aktualne spostrzeżenia autora może czytelnik odnaleźć we fragmentach opisujących obyczaje dotyczące osobno "klasy Panów" i "klasy niewolników".
Panowie i niewolnicy Gilberto Freyre
7,2
Fascynująca książka z rodzaju „beznadziejnie przestarzała, ale dobra”. Freyre znakomicie przybliża brazylijski świat konkwistadorów, fidalgów i magnatów cukrowo-kawowych oraz ich ofiar, czyli Indian i Afrykańczyków. W ocenie przyczyn i rozwoju niewolnictwa w Brazylii autor być może się mylił (nie wiem, nie jestem specjalistą w tym temacie),ale jego książka świetnie opisuje ten szczególny świat dworu (casa-grande) oraz chat niewolników (senzala),ich wzajemne przenikanie i istniejące między nimi kontrasty.