Najnowsze artykuły
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Michał Gardowski

4
6,4/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,4/10średnia ocena książek autora
28 przeczytało książki autora
39 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraNajnowsze opinie o książkach autora
Trzecie dno Michał Gardowski 
5,4

Lubię, gdy książka mało reklamowana ,nieznanego mi autora mile mnie zaczaruje . "Trzecie dno " zdecydowałam się przeczytać głównie ze względu na orientalną tematykę. A sama powieść okazała się ciekawą lekturą sensacyjno -obyczajową .
Jej fabuła nawiązuje do nieco odległych wydarzeń z 1920 roku .Doszło wtedy do ataku bolszewików na Baku .Członkowie Tajnego Bractwa wobec zagrożenia ze strony Rosji ukrywają cenne dokumenty i kosztowne precjoza . O sekrecie wiedzą tylko Czterej Strażnicy i ich Zwierzchnik , ale z życiem uchodzi tylko jeden ze znających tajemnice , a jego losy wiodą przez Ukrainę do Polski . Mija wiele lat i KGB postanawia wznowić śledztwo .Łakomym kąskiem staje się gigantyczna suma pieniędzy na szwajcarskim koncie .Jej część zostaje przekazana w ręce irańskich duchownych . No i wiele osób szuka tajemniczego pierścienia Alego -ostatniego prawowiernego kalifa , który jest warty milion dolarów . Śledztwo pod kierunkiem najwyższych zwierzchników KGB prowadzi major Salim Murad . Powieść oprócz wątku sensacyjnego ,ma jeszcze drugi - obyczajowy . A moim zdaniem to doskonałe rozwiązanie i urozmaica czytanie .
W intrygę polityczno religijną wplątana jest urocza doktorantka Murana Salimchanowa - która pisze pracę pod kierunkiem dziekana ASP Jerzego Zanikiego ,mającego tatarskie korzenie . Podczas pobytu w Polsce piękna Azerka zakochuje się w Marku Solorzu - dziennikarzu i żonatym mężczyźnie . To wywołałoby w Baku skandal , tym bardziej ,że sama Murana ma męża Alima .
Tyle zdradzę Wam z fabuły - która jest doskonale skonstuowana i wielowątkowa . Elementy historyczno -religijne świetnie tworzą tajemniczy klimat niczym w Baśniach z tysiąca i jednej nocy. Akcja toczy się wartko w Polsce , Rosji i Azerbejdżanie - który wydaje mi się miejscem bardzo egzotycznym - z jednej strony mają tu miejsce znaczące wpływy Rosjan , a z drugiej religijne . Bracia w wierze z państw arabskich nie zapominają o azerskich wyznawcach Allacha i chcą doprowadzić do renowacji zniszczonych miejsc kultu religijnego i zabytków . A Murana właśnie w tej dziedzinie robi doktorat . Spodobał mi się ciekawy opis tego kraju podległego Rosji , urok zabytków , wykopalisk archeologicznych i obyczajów tam panujących .
Powieść do samego końca nie daje się przewidzieć ,zakończenie jest inne niż się spodziewałam , zarówno w wątku politycznym jak i miłosnym . Książka przyciąga jak magnes - bo tak do końca nie wiadomo kto jest kim , komu zależy tylko na władzy , a komu na fortunie . A ta bywa pokusą nie do odparcia i pociąga za sobą nawet do bram wieczności .Na pochwałę zasługuje ciekawa okładka. Poznajcie tajemnice czytając świetną powieść - gorąco polecam .
Trzecie dno Michał Gardowski 
5,4

W 1920 roku w Baku bolszewicy napadli na meczet i zabili szejcha, a jeden z zastraszonych waezów wydał im czterech Strażników, opiekunów skarbów i pieniędzy bakijskich muzułmanów. Jednemu z nich udało się uciec, lecz zaginął podczas próby dotarcia do Polski. Mimo brutalnego przesłuchania czekiści nie zdołali od pozostałych Strażników uzyskać informacji pozwalających na zagarnięcie pieniędzy zgromadzonych na koncie w szwajcarskim banku oraz pierścienia Alego – klejnotu ważnego tak dla szyitów, jak i sunnitów. Pół wieku później KGB uzyskało informację, że na hasło podane w telegramie wysłanym z Torunia 500.000 dolarów z konta azerskich muzułmanów zostało przelane na rachunek jednej ze wspólnot muzułmańskich we Francji, skąd prawdopodobnie trafiło do ważnego ośrodka szyickiego w Kom, w Iranie. Salim Murad dostaje zadanie zbadania związku między tym przelewem a zamkniętą przed laty sprawą przeciwko czterem azerskim Strażnikom.
Akcja książki rozgrywa się dwutorowo. Wątek Salima prowadzącego śledztwo z ramienia KGB ma charakter sensacyjny – są tu podsłuchy, szantaże, tortury, zabójstwa czy akcje polityczne, a odkrywane kolejno fakty prowadzą do następnych pytań. Prawie niezależnie od tego autor snuje obyczajową opowieść o miłości, zazdrości i zdradzie osadzoną w Polsce okresu PRL. Uczestniczą w niej: przepiękna i intrygująca azerska doktorantka Murana Salimchanowa i jej rodzina, będący potomkiem Tatarów krymskich promotor Murany i rektor ASP - Jerzy Zaniki oraz małżeństwo Marka i Ali Solorzów.
Oba wątki prowadzone są naprzemiennie i śledząc bieg kolejnych wypadków czytelnik może próbować odgadnąć wynik dochodzenia prowadzonego przez Salima. Przyznam, że mam problem z oceną, czy taka konstrukcja fabuły mi się podoba. Choć obie historie niewątpliwie się wiążą, co w pełni widać dopiero po zakończeniu lektury, są one na tyle odrębne, że często miałam wrażenie, jakbym czytała jednocześnie dwie zupełnie różne książki.
Pomimo tego „Trzecie dno” czyta się bardzo dobrze. Michał Gardowski operuje ładnym językiem, a opisy - być może z racji filmowego doświadczenia autora, często przypominały mi kadry filmowe. Podobała mi się także konstrukcja postaci – bohaterowie byli bardzo wiarygodni, zwłaszcza w wątku obyczajowym.
Niewątpliwym atutem książki jest wplecenie wątku azerskiego, tak poprzez częściowe osadzenie akcji w Baku, jak i odniesienia do kultury i religii tego narodu. Część tych informacji autor przemyca w mini-wykładach zawartych dialogach prowadzonych przez bohaterów, jednak dla mnie było to zaletą książki.
Podsumowując „Trzecie dno” jest oryginalnym połączeniem powieści sensacyjnej z motywem agenta na tropie zaginionego skarbu (tu – agent KGB szukający azerskich Strażników, mających klucz do majątku bakijskich muzułmanów) oraz dramatu obyczajowego osadzonego w realiach PRL. Ta dobrze napisana, pełna zwrotów akcji historia, wzbogacona egzotycznym dla większości czytelników wątkiem kultury i religii Azerów, może stanowić ciekawą pozycję w nie tylko wakacyjnym czytelniczym menu. Warto dać jej szansę.
7+/10