Popularne wyszukiwania
Polecamy
Adam Heydel

- Pisze książki: biznes, finanse, nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), inne
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
- Urodzony: 6 grudnia 1893
- Zmarły: 14 marca 1941
Adam Zdzisław Heydel (ur. 6 grudnia 1893 w Gardzienicach koło Ciepielowa pod Radomiem, zm. 14 marca 1941 w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz) – polski ekonomista.
Ukończył gimnazjum im. Jana III Sobieskiego w Krakowie. Następnie studiował na uczelniach wyższych Moskwy i Kijowa. W 1922 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim Krakowie gdzie uzyskał doktorat. W latach 1921-1922 pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W 1925 uzyskał habilitację z ekonomii politycznej. W 1927 został wykładowcą ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w 1929 profesorem nadzwyczajnym tej uczelni.
Adam Heydel był przedstawicielem szkoły krakowskiej w ekonomii, opowiadał się za liberalizmem gospodarczym. Krytykował etatyzm i interwencjonizm gospodarczy polski międzywojennej. Zajmował się badaniami naukowymi nad teorią ekonomii i zagadnieniami dochodu narodowego.
W latach 1930-1931 był prezesem Klubu Narodowego w Krakowie. W 1933 za krytykę sanacji został odsunięty z katedry ekonomii UJ. W 1934 został kierownikiem instytutu ekonomii Polskiej Akademii Umiejętności. Na Uniwersytet Jagielloński powrócił w 1937.
Po rozpoczęciu okupacji niemieckiej w Polsce, został aresztowany 6 listopada 1939 przez Niemców w ramach akcji wymierzonej w inteligencję, Sonderaktion Krakau. Następnie został umieszczony wraz z innymi profesorami w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. Zwolniony 8 lutego 1940 zaangażował się w pracę konspiracyjną. Wkrótce został ponownie zatrzymany i osadzony w więzieniu w Skarżysku-Kamiennej, z którego został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz gdzie został rozstrzelany w zbiorowej egzekucji 14 marca 1941.
- 12 przeczytało książki autora
- 181 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Istotnie rozwój bogactwa jest związany z kapitalizmem, łagodzenie nędzy związane jest z rozwojem bogactwa. Postulat usunięcia nędzy usprawiedliwia moralnie kapitalizm
Istotnie rozwój bogactwa jest związany z kapitalizmem, łagodzenie nędzy związane jest z rozwojem bogactwa. Postulat usunięcia nędzy usprawie...
Rozwiń ZwińEtatyzm kwitnie wszędzie, a zasada interwencji panuje wszechwładnie. Państwo rozwija "radosną" twórczość, a społeczeństwa i przedsiębiorstwa uginają się pod ciężarem ubezpieczeń społecznych i podatków.
Etatyzm kwitnie wszędzie, a zasada interwencji panuje wszechwładnie. Państwo rozwija "radosną" twórczość, a społeczeństwa i przedsiębiorstwa...
Rozwiń ZwińNa zakończenie zaś wesoła wiadomość: powstała w Warszawie Liga Walki z Etatyzmem. Na pierwszym posiedzeniu uchwaliła ona zwrócić się do rządu o 50 milionów pożyczki! To wystarczy. Rząd ma w Polsce robić wiele, niemal wszystko. Ma nawet zwalczać etatyzm!
Na zakończenie zaś wesoła wiadomość: powstała w Warszawie Liga Walki z Etatyzmem. Na pierwszym posiedzeniu uchwaliła ona zwrócić się do rząd...
Rozwiń Zwiń