Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytelnicze nawyki: najpopularniejsze, najdziwniejsze, zakazaneAnna Sierant232
- ArtykułyCosy crime, czyli kryminał kocykowy: 7 książek o bezkrwawych zbrodniachAnna Sierant64
- ArtykułyCzytamy w weekend. 11 października 2024LubimyCzytać436
- ArtykułyNoc Bibliotek już dzisiaj! Sprawdź, jakie atrakcje czekają na odwiedzających!LubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Światosław Spalle
2
6,3/10
Pisze książki: turystyka, mapy, atlasy
Światosław Spalle (ur. 1927) - polski autor przewodników i książek o tematyce turystycznej pochodzenia niemieckiego.
Specjalizował się zwłaszcza w rejonach Związku Radzieckiego,
Wybrane publikacje: "ZSRR. Informator turystyczny" (KAW, 1974),"Jedziemy do ZSRR" (KAW, 1975),"Leningrad i okolice" (KAW, 1976),"Moskwa i okolice" (KAW, 1976),"Nadbałtyckie republiki ZSRR" (KAW, 1980),"Wybrzeże Morza Czarnego" (KAW).
Specjalizował się zwłaszcza w rejonach Związku Radzieckiego,
Wybrane publikacje: "ZSRR. Informator turystyczny" (KAW, 1974),"Jedziemy do ZSRR" (KAW, 1975),"Leningrad i okolice" (KAW, 1976),"Moskwa i okolice" (KAW, 1976),"Nadbałtyckie republiki ZSRR" (KAW, 1980),"Wybrzeże Morza Czarnego" (KAW).
6,3/10średnia ocena książek autora
5 przeczytało książki autora
4 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Moskwa i okolice. Mały przewodnik turystyczny
Światosław Spalle
7,0 z 1 ocen
1 czytelnik 1 opinia
1982
Najnowsze opinie o książkach autora
ZSRR. Informator turystyczny Światosław Spalle
5,7
Interesująca lektura z punktu widzenia piśmiennictwa turystycznego swojej epoki. Jest to jednak typowy przewodnik dla już wyjeżdżających, nie zaś dla chcących po prostu poznać ten kraj. Informacje o trasach zawierają krótki rys historyczny miast oraz obiekty szczególnie polecane do zwiedzenia (rozkoszne, że przy wielu miastach pojawia się obowiązkowa formułka "w czasach władzy radzieckiej następuje szybki rozwój/odbudowa" - w przypadku miast zniszczonych w czasie wojny),ilustracje ograniczone są do kilku rysunków zabytków oraz czterech barwnych zdjęć po wewnętrznych stronach okładki. Szczególnie ciekawe tą informacje turystyczne na końcu książeczki - mamy dokładny opis tego, jak wyglądały formalności związane z wyjazdem do ZSRR, jakie dokumenty i gdzie należało wypełnić, oraz że poruszać się można wyłącznie po zaplanowanych trasach, ze ścisłą dokumentacją miejsca i długości pobytu. Mamy informacje na temat orientacyjnych cen podstawowych produktów w rublach (rubel w czasach wydania informatora kosztował prawie 20 zł, dziś proporcje są zupełnie odwrotne),przepisy dotyczące ruchu drogowego (ze szczególnym wyjaśnieniem działania sygnalizacji świetlnej - znać, że w Polsce podobne rozwiązania były dopiero wprowadzane) oraz oczywiście placówki wypoczynkowe z adresami (ogromna ich część w przeróżnych zakątkach ZSRR znajdowała się przy ulicy/alei/placu/nabrzeżu Lenina). Mimo oczywistych w tego typu publikacji ciekawostek historiograficznych, informator zachwala zarówno zabytkowe, historyczne walory miast, jak i dokonania władzy radzieckiej, przy czym te ostatnie wcale nie są wysunięte na pierwszy plan.
Jest zatem książeczka świetnym źródłem historycznym dla zainteresowanych realiami życia tak niedawnej jeszcze epoki, jak też wciąż czynnikiem zachęcającym do odwiedzenia byłego już ZSRR i skonfrontowania podanych informacji ze stanem obecnym.