Najnowsze artykuły
- ArtykułyJesienne Targi Książki – bezpłatne wydarzenie dla czytelników już od 20 do 22 września w WarszawieLubimyCzytać1
- ArtykułyPoziom czytelnictwa w Polsce: jak wypadamy na tle Europy? Jedna rzecz nas wyróżniaAnna Sierant21
- ArtykułyCzytelnicza rewolucja, czyli jak „Szkoła Szpiegów“ zastawiła pułapkę na dzieciakiLubimyCzytać1
- Artykuły„Zmierzch” powraca, a Mickiewicz się zakochujeAnna Sierant4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Zbigniew Igielski
2
7,2/10
Pisze książki: językoznawstwo, nauka o literaturze, religia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,2/10średnia ocena książek autora
15 przeczytało książki autora
47 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Sikhizm Zbigniew Igielski
7,2
Jedna z dwóch dostępnych po polsku książek o sikhizmie, więc siłą rzeczy trzeba ją jakoś porównać z pracą duetu Owen - Sambhi. Praca Igielskiego (nota bene to dość ciekawa postać, można o nim trochę poczytać w internecie) jest bardziej skondensowana i stanowi wyłącznie zarys historii i wierzeń pendżabskich sikhów. Książka dobra na początek, pisana trochę bardziej z filologicznego punktu widzenia, zawiera sporo materiału, który Igielski przeniósł ze swojej pracy doktorskiej poświęconej haumai - sikhijskiej "chorobie duszy". Jako wprowadzenie "Sikhizm" wystarcza, a jako że po polsku nie ma wielu książek na ten temat, to jeśli ktoś się nim interesuje, to musi po tę publikację sięgnąć.
Tomasz Babnis
Sikhizm Zbigniew Igielski
7,2
Tę książkę czytałam lata temu. Jednym tchem. Pewnej letniej nocy 2008 roku. Przy tytule wypisałam wówczas:
"humai" (w chorobie dusz "ja-mnie", egoizm, pycha
w smutku - oddzielenie, zwrócenie się ku sobie.
Zapis nastroju?
Gdy potrzebuję czegoś o sikhizmie, sięgam właśnie po tę książkę i po
"Sikhowie, wiara i życie", chociaż wiele szczegółów na temat sikhijskich obyczajów znalazłam też w "Zapamiętane w ciele".
Zbigniew Igielski zaledwie na 122 stronach zawarł kompendium wiedzy na temat tej najmłodszej, bo liczącej sobie dopiero 500 lat religii powstałej w indyjskim Pendżabie z syntezy hinduizmu i islamu, a właściwie jego odmiany sufizmu. Twórca sikhizmu Nanak, chociaż urodził się w 1469 roku jako hindus, pozostawał pod głębokim wrażeniem tej mistycznej odmiany islamu.
Co znajdziemy w tej książeczce?
- historię sikhizmu, a w nim postacie dziesięciu nauczycieli, guru i obraz walk sikhów o swoją tożsamość z muzułmanami, a potem z Brytyjczykami, tragedię Podziału Pendżabu w 1947, kiedy to jego stolica Lahore stała się częścią Pakistanu, a w uwolnionych od Brytyjczyków Indiach sikhijskie zabiegi o oderwanie się od Indii.
- sikhijskie materiały hagiograficzne
- kanoniczne księgi sikhizmu, na czele z Panią Księgą uznaną po czasie dziesięciu kolejnych guru za jedynego guru sikhów
- doktrynę sikhizmu, a w niej filary sikhizmu, koncepcję Boga i stworzenia świata, pojęcie duszy, grzechu, koncepcję choroby duszy i jej związek z mają - iluzją
- życie religijne sikha (o świątyni, liturgiach, symbolach, modlitwie)
Uzupełniono to spisem literatury.
Ciekawie czytało mi się historie życia dziesięciu guru, opowieści, w których odbijało się 500 lat historii Indii, a szczególnie ich północno-zachodniego stanu, Pendżabu.
Najciekawszy jednak był rozdział o doktrynie sikhizmu. Sikhowie za fundament wyzwolenia uznają medytację i służbę. Istotą tej medytacji jest "stałe pamiętanie o istnieniu Boga poprzez nabożne powtarzanie jego imion" i recytacje Pani Księgi. Istota służby to wyzwolenie poprzez pracę, w której ceni się szczerość, pokorę, bezinteresowność. Ważną więc rzeczą jest dobrowolna praca na w szpitalach, domach starców, przy obsłudze darmowych kuchni przy świątyniach. Godność pracy zakłada szacunek dla pracy jak i fizycznej, tak i umysłowej i dziesięcinę na rzecz wspólnoty ze swoich dochodów, by wspomóc najbiedniejszych. Trzy filary sikhizmie to
- zaczynać i kończyć dzień od odczucia bliskości Boga, modlitwą, recytacją jego imienia
- pracować z żarliwością równą modlitwie, służyć innym
- dzielić się swoimi dobrami
Credo Nanaka brzmi:
"Bóg jest jeden.
Jego imię to Prawda.
On jest Stwórcą.
Nie ma w Nim żadnego strachu ani obawy.
Jest istotą wieczną.
Nigdy się nie narodził, nie zna śmierci.
Istnieje sam z siebie."
Jeśli zrobisz krok w Jego kierunku, on zrobi trzy w Twoim.
Ciekawie czytało mi się o chorobie duszy i roli iluzji. Duchowość sikhijska jest mi bardzo bliska, więc i czytanie i pisanie o tym naprawdę cieszy.