Najnowsze artykuły
- ArtykułyPowieść o zagrożeniach płynących ze Wschodu. Ryszard Oleszkowicz o „Zanim zabijesz moją śmierć”Marcin Waincetel1
- ArtykułyJakub Jarno. „Światłoczułość” to powieść opakowana w powieść, owinięta w listyRemigiusz Koziński2
- Artykuły„Kraj kobiet“ Grzegorza Gajka – przeczytaj fragment książki!LubimyCzytać2
- ArtykułyLiteracka Nagroda Nobla 2024. Han Kang laureatkąKonrad Wrzesiński63
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Władysław Bułhak
4
7,3/10
Pisze książki: literatura piękna, historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,3/10średnia ocena książek autora
86 przeczytało książki autora
161 chce przeczytać książki autora
4fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
APARAT REPRESJI W POLSCE LUDOWEJ 1944–1989 nr 19(2021)
Władysław Bułhak, Mirosław Sikora
7,0 z 1 ocen
3 czytelników 0 opinii
2021
Najnowsze opinie o książkach autora
Szpiedzy PRL-u Patryk Pleskot
6,4
Szybko się czyta. To duży plus. Jest to zasługa krótkich zdań i podziału na rozdziały. Bogata bibliografia jest dla każdego czytelnika, który boryka się z problemem "Co czytać?". o dzieło dwóch autorów rozwiązuje ten problem. Co do tematu samej książki. Książka o szpiegach. Zacharski, Czechowicz i inni mniej lub bardziej znani, szczegółowo opisani na podstawie dokumentów. Krok po korku dowiadujemy się, co robili za granicą i jakim sposobem udało im się zwerbować dla PRL-u sekretarki, inżynierów, etc.
Szpiedzy PRL-u Patryk Pleskot
6,4
Polscy Klossowie, Bondowie, Stirlitzowie? Nieszczególnie i nie do końca – co podkreślają zresztą sami autorzy „Szpiegów PRL-u”. Co najzupełniej zrozumiałe i wynikające ze specyfiki działań szpiegowskich, jaka dostępność źródeł i dokumentacja, tacy i zaprezentowani szpiedzy oraz książka o nich.
Oprócz profesjonalnie prowadzonych operacji wywiadowczych z prawdziwego zdarzenia mamy tu bowiem całkiem sporą galerię szpiegów in spe: sprytnych naciągaczy, mitomanów i pechowców, słowem – ludzi o dość wątpliwej skuteczności wywiadowczej, których działalność szpiegowska często wręcz zakrawała na farsę, a których losy obfitują przy tym w niewiadome, ogólniki, domysły i przypuszczenia. Niektórych z owych „asów wywiadu” zresztą pociągały zwyczajnie uroki wygodnego życia na dostatnim Zachodzie, i to tak bardzo, że to, co miało być przykrywką dla szpiegowskiej działalności (np. prowadzenie własnego, dochodowego biznesu w Wielkiej Brytanii),z czasem stało się głównym zajęciem, a samo szpiegowanie przykrywką – pretekstem wobec przełożonych z kraju. Motywacje i metody działania są tu zatem te same, co w sensacyjnych fabułach Forsytha, ale reszta już niekoniecznie. Można powiedzieć nawet, że wskutek nieuniknionych luk źródłowych, a także ustalonych faktów, książka do pewnego stopnia ośmiesza i ukazuje w krzywym zwierciadle zarówno przedstawione tu „supergwiazdy” szpiegostwa, jak i MBP/MSW, które wysłały tych ludzi za granicę.
Z uwagi na znamienną dla kręgów IPN nieustanną ekscytację TW „Bolkiem” uderza pobłażliwe stwierdzenie autorów na temat obracającego się w otoczeniu Jana Pawła II o. Stanisława Hejmo: „(...) trudno na podstawie jednostronnych źródeł SB wyrokować o postawie i osobowości danej osoby.” Czyżby zatem w autorskiej ocenie donosicieli oraz dokumentacji na ich temat obowiązywała relatywizacja i podział na równych i równiejszych?
Na plus – wyjaśnianie i przybliżanie kontekstu odległych zdarzeń z XX wieku, które dzisiejszemu czytelnikowi mogą być nieznane.