Maria Łopatkowa

- Pisze książki: kryminał, sensacja, thriller, literatura młodzieżowa, literatura piękna, reportaż, publicystyka literacka, eseje, nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), poradniki dla rodziców, literatura dziecięca
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
- Urodzona: 28 stycznia 1927
pedagog, obrończyni praw dziecka, autorka 28 książek o wychowaniu m. in. „ Nauczyciel i dziecko wiejskie” z przedmową prof. Józefa Chałasińskiego(1959),„ Jak pracować z dzieckiem i rodziną zagrożoną ( 1976, 1980),„ Samotność dziecka” ( 1983, 1989),„ Pedagogika serca” ( 1992),„ Dziecko a polityka czyli walka o miłość” ( 2001),„ Pedagogika serca w dobie globalizacji” ( 2006).
Założycielka Komitetu Ochrony Praw Dziecka( 1981) oraz pierwszego w Polsce ogniska przedszkolnego a także autorka takich inicjatyw służącym dzieciom jak : dom matki i dziecka dla więźniarek z małymi dziećmi ( 1978),pogotowia rodzinne dla ofiar przemocy domowej ( 1983),nowy typ wczasów dla sierot i kandydatów na rodziców (1980),akcje : „ wychować bez bicia”, „ otwarte drzwi do szpitali dziecięcych”, „ do przedszkola bez płaczu”, „ o prawną ochronę więzi uczuciowej dziecka” i inne.
Senator „ od dzieci” ( przewodnicząca senackiej Komisji Nauki i Edukacji Narodowej ( 1993-1997),twórczyni pedagogiki serca – współczesnego nurtu wychowania mającego na celu rozwijanie u dziecka uczuć wyższych zwłaszcza zdolności do kochania.
Uważa, opierając się na nauce i własnej praktyce nauczycielskiej w szkołach i placówkach, że da się wychować człowieka dobrego, wrażliwego moralnie, jeśli stworzą się ku temu warunki społeczne, polityczne, wychowawcze. Istnieje pilna potrzeba podjęcia tego zadania albowiem we współczesnym świecie zanika miłość, wzrasta zaś egoizm i agresja, szerzy się lęk przed terroryzmem, nienawiścią, bronią nuklearną.
Dlatego pedagogika serca w różnej swej postaci, powinna wejść do systemów wychowawczych ucząc miłości człowieka do człowieka.
W nauce tej szczególne znaczenie mają pierwsze lata życia, w tym bowiem okresie powstają zręby dziecięcego sumienia i wrażliwość moralna.
Dorośli muszą jednak pamiętać, że niezbędna jest harmonia między umysłem i sercem. Sam umysł nawet genialny bez serca jest kaleki.
Maria Łopatkowa jest kawalerem Orderu Uśmiechu i członkiem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. W 2002 roku Maria Łopatkowa była członkiem rządowej komisji na sesji ONZ dotyczącej dzieci. Na forum sesji przewodnicząca polskiej delegacji rządowej z trybuny ONZ dziękowała Marii Łopatkowej za wieloletni wkład w obronę praw dziecka.
- 130 przeczytało książki autora
- 100 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Wszystkie problemy ludzkie są największe, bo takimi są dla ludzi, których dotyczą.
Wszystkie problemy ludzkie są największe, bo takimi są dla ludzi, których dotyczą.
Nie znajdzie się drogi do ludzi i do swego wśród nich miejsca, jeśli wiedza o innych będzie uboga, wyobraźnia skąpa, a wrażliwość przytępiona troską o własną osobę.
Nie znajdzie się drogi do ludzi i do swego wśród nich miejsca, jeśli wiedza o innych będzie uboga, wyobraźnia skąpa, a wrażliwość przytępion...
Rozwiń ZwińPoniżenie można znieść tylko wtedy, gdy nikt nie patrzy.
Poniżenie można znieść tylko wtedy, gdy nikt nie patrzy.