Najnowsze artykuły
- ArtykułyKrzysztof P. Czyżewski, autor i prawnik: Pisanie prawnicze i powieściowe to dwa osobne światyLubimyCzytać1
- ArtykułyCo czwarty Polak pobiera e-booki i audiobooki z nielegalnych źródeł. Ta kampania ma to zmienićLubimyCzytać32
- Artykuły10 najlepszych książek września. Powrót króla kryminałuAnna Sierant7
- ArtykułyPewne sekrety zabierzemy do grobu. Stefan Ahnhem o twórczości, życiu i planach na kolejne lataEwa Cieślik4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Radosław Bomba
5
6,8/10
Pisze książki: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), popularnonaukowa, czasopisma, sztuka
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,8/10średnia ocena książek autora
29 przeczytało książki autora
41 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Gry komputerowe w perspektywie antropologii codzienności
Radosław Bomba
6,5 z 6 ocen
16 czytelników 2 opinie
2014
Zwrot cyfrowy w humanistyce
Andrzej Radomski, Radosław Bomba
6,3 z 3 ocen
13 czytelników 0 opinii
2013
Najnowsze opinie o książkach autora
Gry komputerowe w perspektywie antropologii codzienności Radosław Bomba
6,5
Natrafiłem na to dzieło przy okazji szukania tekstów do mojej pracy licencjackiej. To książka dosyć obszerna – co mnie zniechęciło – za to napisana prostym językiem, który zrozumie każdy czytelnik – co niezmiernie mi się spodobało. Pozostaje przy tym pozycją stricte naukową.
Przy takiej masie tekstu trudno się dziwić, że wstęp i metodologia zostały napisane bynajmniej nie po macoszemu, co warto podkreślić. Czytelnik zaznajomi się więc tu z filozofią nauki, koncepcją magicznego kręgu i antropologicznymi teoriami zabawy. Autor opowiada także całą historię gier komputerowych, począwszy od ich pierwszych archetypów, przez symulacje wojskowe, aż do dzisiejszych komercyjnych tytułów.
I tutaj ujawnia się jedna z bolączek tej pozycji. Z jednej strony każdy, kogo interesuje temat gier komputerowych, znajdzie tu coś dla siebie, z drugiej zaś tematyka ta jest tak obszerna, że nie pozwala zająć się jakimś zagadnieniem głębiej, wejść w nie i badać. Patrząc z tej perspektywy, autor książki nie wnosi do dyskursu nic nowego. Dzieło to jest swoistym podręcznikiem dla każdego, kto chciałby zająć się grami w sensie stricte naukowym, jednak trudno je uznać za tekst przełomowy. Może właśnie nie miał nim być?
Z innych kwestii, zdarzają się tu powtórzenia, co można tłumaczyć tym, że osoba zainteresowana tematem z rozdziału trzeciego, niekoniecznie zechce sięgnąć po rozdział pierwszy i drugi. Najtrudniej było mi przejść przez ostatnie dwadzieścia, które nie tyle podsumowywały dzieło, ile streszczały jego treść. Tej ostatniej przydałaby się de facto lepsza korekta i redakcja, gdyby wznowić tę pozycję w kolejnym wydaniu – bo o tym, że na wznowienie zasługuje, nie ma się co rozwodzić.
Podsumowując, jest to kopalnia odniesień i rzecz godna polecenia każdemu, niezależnie od tego, jaki aspekt gier komputerowych go interesuje. Z pewnością poszukam jeszcze innych pozycji naukowych, które traktują o grach (może nawet z tych, do których odwołuje się sam autor?),jednak na ten moment mogę napisać przyszłym badaczom tylko tyle: nic lepszego nie mamy. Osiem na dziesięć gwiazdek.