Najnowsze artykuły
Artykuły
Kalendarz wydarzeń literackich: grudzień 2023Konrad Wrzesiński1Artykuły
Teraz Elon Musk, a kto następny? Znamy plany Waltera IsaacsonaLubimyCzytać1Artykuły
Wyjątkowa, inspirowana Lemem kolekcja BYTOM. Weź udział w konkursie i wygraj nagrodyLubimyCzytać22Artykuły
Pisarki i pisarze rezygnują z nominacji w konkursie Grand Press. Dlaczego?Ewa Cieślik9
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Leokadia Kwiecińska

2
7,6/10
Pisze książki: powieść historyczna, biografia, autobiografia, pamiętnik
Urodzona: 01.01.1899Zmarła: 01.01.1968
Wykształcenie średnie. Była urzędniczką Zarządu Miejskiego w Lublinie (U.S.Cyw.). Poważnie kontuzjowana 9 września 1939 roku w czasie bombardowania Magistraru. Należała do ZWZ. Aresztowana 22 lutego 1941 roku i osadzona na Zamku Lubelskim. Po sześciu tygodniach zabrana przez gestapo "Pod Zegarem", gdzie poddana była bestialskim badaniom. Po trzech tygodniach odwieziona na Zamek Lubelski. Wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück 21 września 1941 roku. Operowana doświadczalnie 7 października 1942 roku. Chorowała sześć miesięcy, z czego w rewirze zaledwie sześć tygodni. Wyszła z obozu z ostatnim transportem ewakuacyjnym 28 kwietnia 1945 roku. Po powrocie do Polski wróciła do pracy w Urzędzie Stanu Cywilnego. Później utrzymywała się z renty specjalnej. Zmarła w 1969 roku.
7,6/10średnia ocena książek autora
91 przeczytało książki autora
300 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

1968
Ponad ludzką miarę. Wspomnienia operowanych w Ravensbrück
8,5 z 69 ocen
357 czytelników 16 opinii
1968

1963
Najnowsze opinie o książkach autora
Ponad ludzką miarę. Wspomnienia operowanych w Ravensbrück Maria Plater-Skassa 
8,5

Ta książka jest w naszej rodzinie niemal relikwią. Mój mąż dostał ją od swojej ciotki kiedy był jeszcze dzieckiem. Wtedy nie specjalnie go ona zainteresowała ale w miarę dorastania i chęci poznania trudnej wojennej historii swojej rodziny stała się niezwykle cenną pamiątką.
Ciotka Zofia trafiła do obozu w Ravensbruck po Powstaniu Warszawskim w 1944 roku. Te kilka miesięcy które tam spędziła na zawsze odmieniły jej życie. Oprócz codziennej gehenny i walki o przetrwanie była poddawana eksperymentom medycznym (ginekologicznym) które trwale zniszczyły jej zdrowie i pozbawiły szans na potomstwo.
Nigdy o tym nie wspominała. Nie chciała wracać do tamtych wydarzeń. Jednak zależało jej aby w rodzinie została pamięć o jej gehennie. Tak to książka "Ponad ludzką miarę. Wspomnienia operowanych w Ravensbruck" znalazła się w naszym domu.
To wspomnienia kilkunastu z 74 kobiet które w obozie zostały poddane eksperymentalnym zabiegom medycznym na kończynach dolnych. Były to operacje kostne, mięśniowe i zakaźne mające na celu symulację warunków z jakimi żołnierze spotykali się na froncie. Rany były więc zakażane, mięśnie wycinane a kości łamane i wiercone.
Kobiety cierpiały niewyobrażalne katusze a te którym udało się przeżyć do końca życia zostały kalekami.
"Króliki" zdecydowały się opowiedzieć swoje historie aby ten koszmar nigdy nie został zapomniany.
Większość historii zaczyna się w momencie aresztowania i opowiada kilka lat z życia więzienno-obozowego danej bohaterki. Każde ze wspomnień to opis walki o przeżycie ale też o godność.
To także cudowne świadectwo solidarności ludzkiej, pomocy i wsparcia. Dowód na to że nawet w tak nieludzkich warunkach można pozostać człowiekiem.
To bardzo ciężka lektura. Zostaje w głowie i w sercu na długo ale tak powinno być. W mojej opinii to obowiązkowa pozycja dla każdego bo "ludzie ludziom zgotowali ten los".
Ponad ludzką miarę. Wspomnienia operowanych w Ravensbrück Maria Plater-Skassa 
8,5

Moim zdaniem najcenniejszą literaturą historyczną są właśnie takie zbiory relacji świadków, w tym wypadku samych ofiar.Ukazują one w pełni okropieństwo zdarzeń, ale wystawiają także świadectwo ludziom. Książka ta jest wstrząsająca, lecz warto po nią sięgnąć.Rzuca ona światło na sprawę operacji w obozach, która nie jest najpopularniejszym tematem opracowań. Dużym plusem są zamieszczone pod koniec publikacji krótkie biogramy-dają one wgląd w to jakie piętno odcisnęły na zdrowiu i życiu tych kobiet przeżycia obozowe.