Najnowsze artykuły
- Artykuły„Pomyśl dwa razy”: Myron i Win kontratakująSonia Miniewicz1
- Artykuły„Kongres książki”, warsztaty i spacery na Festiwalu ConradaLubimyCzytać1
- ArtykułyAdam Kay w Polsce! Autor Spotkaj się z autorem bestsellera „Będzie bolało” w Warszawie i w Krakowie!LubimyCzytać1
- Artykuły„Podążaj za księżycem” – książka, która zabiera nas w najważniejszą podróż życia!BarbaraDorosz2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Hanna Buczyńska-Garewicz
14
6,7/10
Pisze książki: filozofia, etyka, popularnonaukowa
Najpopularniejsza książka
Metafizyczne rozważania o czasie. Idea czasu w filozofii i literaturze
7,9 z 7 ocen
30 czytelników 2 opinie
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,7/10średnia ocena książek autora
37 przeczytało książki autora
109 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Prawda i złudzenie : esej o myśleniu
Hanna Buczyńska-Garewicz
6,3 z 3 ocen
14 czytelników 2 opinie
2008
Rozum szukający i błądzący : eseje o filozofii i filozofach
Hanna Buczyńska-Garewicz
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2007
Miejsca, strony, okolice. Przyczynek do fenomenologii przestrzeni
Hanna Buczyńska-Garewicz
7,6 z 5 ocen
23 czytelników 0 opinii
2006
Metafizyczne rozważania o czasie. Idea czasu w filozofii i literaturze
Hanna Buczyńska-Garewicz
7,9 z 7 ocen
30 czytelników 2 opinie
2003
Uczucia i rozum w świecie wartości
Hanna Buczyńska-Garewicz
9,0 z 1 ocen
13 czytelników 0 opinii
2003
Znak Znaczenie Wartość. Szkice o filozofii amerykańskiej
Hanna Buczyńska-Garewicz
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
1975
Najnowsze opinie o książkach autora
Człowiek wobec losu Hanna Buczyńska-Garewicz
7,6
Książka “Człowiek wobec losu” to fascynująca podróż przez historię filozofii i literatury, w której autorka bada różne aspekty i znaczenia pojęcia losu. Jakie są źródła i przemiany tego pojęcia? Jakie są jego implikacje dla ludzkiego życia, wolności i odpowiedzialności? Jakie są jego związki z innymi kategoriami, takimi jak przypadek, konieczność, wolna wola, fatum czy przeznaczenie? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć autorka, opierając się na bogatej erudycji i analitycznym umyśle.
Autorka analizuje dzieje losu od Kandyda Woltera do człowieka bez właściwości Musila. Pokazuje, jak pojęcie losu ulegało różnym interpretacjom i krytykom w zależności od epoki i kontekstu kulturowego. Przywołuje przykłady z filozofii klasycznej, oświecenia, romantyzmu, egzystencjalizmu i postmodernizmu. Nie ogranicza się jednak do filozofii, ale także odwołuje się do literatury, sztuki i religii. W ten sposób tworzy wielowymiarowy obraz losu jako zjawiska uniwersalnego i złożonego.
Książka jest napisana językiem klarownym i przystępnym, ale nie upraszczającym. Autorka nie narzuca własnej tezy ani nie daje gotowych odpowiedzi. Raczej stawia pytania i zachęca do refleksji nad własnym stosunkiem do losu. Książka jest więc nie tylko interesującym studium historyczno-filozoficznym, ale także inspirującym przewodnikiem po ludzkim doświadczeniu.
Jest to lektura godna polecenia każdemu, kto interesuje się filozofią, historią idei lub po prostu chce lepiej zrozumieć siebie i świat. To książka, która skłania do myślenia i poszerza horyzonty. To książka, która pokazuje, że los nie jest czymś obcym i nieuchronnym, ale częścią naszej ludzkiej kondycji.
Człowiek wobec losu Hanna Buczyńska-Garewicz
7,6
więcej na: http://elzbietarogalska.blogspot.com/2017/08/recenzyjka-czowiek-wobec-losu-hanna.html
Książka zdecydowanie wybitna. Piękne ujęcie historyczne. Majstersztyk filozoficzny. Terminologia trudna ale da się zrozumieć - przecież nie jestem filozofem, a pedagogiem. Za wartość merytoryczną niech odpowie ilość zapisanych cytatów, które zmieściły się na 8 stronach kartki A4. Jest to książka sytuująca swoje rozważania między filozofią a literaturoznawstwem. Hanna Buczyńska-Garewicz zaciekawiła mnie mocno swoją twórczością, być może sięgnę po więcej pozycji wydawniczych tej autorki.
Całe spektrum rozmyślania na temat losu człowieka. Co ważne, bez konkretnej i jednoznacznej odpowiedzi. Czytelnik ma więc okazję pomyśleć samodzielnie nad poruszonym tematem. Refleksji sprzyja zgłębienie tematu z dość dużej rozbieżności czasowej, w której pisali wspominani przez autorkę filozofowie.
Osobiście jestem mocno zafascynowana prowadzoną narracją, konstrukcją zdań i wiedzą historyczną. Zatem dlaczego nie arcydzieło? Sądzę, że z powodu małej ilości samodzielnej myśli autorki. Omawia zdawkowo filozofię innych twórców - zdecydowanie na plus jest wydobywanie ich najgłębszych sensów; jednak brakuje czegoś w rodzaju "ja uważam, że". Niemniej to też ciekawy zabieg przytoczenia autorów bez określenia własnego stanowiska. Również dlatego nie ma 10/10 a jest 9/10, ponieważ momentami autorka się powtarza, trochę gubi - bardzo rzadko ale jednak wnikliwy czytelnik zauważy odbieganie od wątku głównego.
Polecam!