Najnowsze artykuły
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Z czworaków na salony“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 13 września 2024LubimyCzytać317
- ArtykułyPlebiscyt Nike Czytelników 2024. Zagłosuj na swojego faworyta!LubimyCzytać1
- ArtykułyKsiążki na deszczowe dni: co czytać w niepogodę?LubimyCzytać6
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Daniela Hodrová
2
6,8/10
Pisze książki: literatura piękna, czasopisma
Urodzona: 05.07.1946
Czeska powieściopisarka i badaczka literatury. Jej proza tłumaczona jest na wiele języków europejskich.
6,8/10średnia ocena książek autora
38 przeczytało książki autora
41 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Pod dwiema postaciami Daniela Hodrová
7,0
Przez pierwsze dwadzieścia-trzydzieści stron nie bardzo wiedziałam, co tak właściwie czytam i o czym ten tekst jest. Jako czytelnik zostałam z miejsca wrzucona na głęboką wodę.
Jako blogerka przez pierwsze pięćdziesiąt stron zastanawiałam się, czy dam radę napisać cokolwiek o tej książce, ponieważ nie rozumiałam, o co w niej chodzi...
Ale później się wciągnęłam i dalsza lektura poszła w miarę gładko.
"Pod dwiema postaciami" to przykład trudnej literatury. Nie da się czytać tej książki w tramwaju czy w przerwie między zajęciami. Trzeba się porządnie przy tym skupić, nie można uronić ani jednego słowa, bo potem następny przeczytany akapit może mieć zmieniony sens albo nie mieć go wcale.
Nigdy wcześniej nie spotkałam się z tematyką zawieszenia między życiem a odejściem w niebyt. Bohaterowie Hodrovej są skomplikowanymi bytami, niemogącymi przedostać się na drugą stronę, chyba nawet nie do końca tego chcą.
Spodobał mi się bardzo wątek o tym, że cmentarze tak naprawdę tętnią życiem, że zmarli mogą się uganiać między nagrobkami, prześladować jeden drugiego, rozmawiać i tak dalej. A już sam fakt, że większość akcji rozgrywa się na terenie cmentarzy olszańskich w Pradze dodaje powieści klimatu.
Oj, aż chce się jechać do tej Pragi i pospacerować po tym cmentarnym kompleksie (wiem, co mówię, na cmentarzu żydowskim spędziłam ponad dwie godziny, robiąc zdjęcia).
Polecam, ale ostrzegam - to nie jest lekkie, łatwe i przyjemne.
Dłuższa opinia tutaj: --> https://czechozydek.wordpress.com/2015/01/10/daniela-hodrova-pod-dwiema-postaciami/
Pod dwiema postaciami Daniela Hodrová
7,0
W prozie Danieli Hodrovej roi się od niespodzianek. Jeśli sięgniecie po jej twórczość, będzie to na pewno jedno z najbardziej zaskakujących doświadczeń czytelniczych w waszym życiu. Bo Hodrová nie zamierza spokojnie stać z boku, wprowadzając was w swoją historię. Będzie bezceremonialnie wkraczać do swojej opowieści, krążyć wśród bohaterów lub wcielać się w nich, machać do was spomiędzy linijek i wołać „tutaj jestem, to ja, Daniela Hodrová!”.
Zaskoczy was też jej świat, tak inny od światów, z którymi czytelnik spotyka się na co dzień. Świat plastyczny, tajemniczy, w którym martwi są wciąż na swój sposób żywi i tkwią w więzieniu zaklętego czasu. Własne życie mają tu też przedmioty – autorka daje im głos, sprawia, że mają własne myśli i pragnienia, jak u Schulza (i jest tu nawet pewien ożywiony manekin, Kajn).
Proza Hodrovej to fascynująca mieszanka czeskich i żydowskich legend, motywów biblijnych, zasłyszanych przez nią opowieści, własnych doświadczeń i przeżyć. A dzięki nieprawdopodobnej wyobraźni autorki i jej umiejętności budowania świata, który roi się od symboli, powstaje lektura naprawdę niezwykła. Zupełnie inna niż wszystkie.
[http://literackie-skarby.blogspot.com/2015/04/bestia-praga-czyli-o-prozie-danieli.html]