Najnowsze artykuły
- ArtykułyKrzysztof P. Czyżewski, autor i prawnik: Pisanie prawnicze i powieściowe to dwa osobne światyLubimyCzytać1
- ArtykułyCo czwarty Polak pobiera e-booki i audiobooki z nielegalnych źródeł. Ta kampania ma to zmienićLubimyCzytać24
- Artykuły10 najlepszych książek września. Powrót króla kryminałuAnna Sierant5
- ArtykułyPewne sekrety zabierzemy do grobu. Stefan Ahnhem o twórczości, życiu i planach na kolejne lataEwa Cieślik3
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Manfred Reitz
1
4,5/10
Pisze książki: historia
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
4,5/10średnia ocena książek autora
16 przeczytało książki autora
19 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Szpiedzy, którzy wstrząsnęli światem. Od faraonów do Maty Hari
Manfred Reitz
4,5 z 12 ocen
35 czytelników 4 opinie
2011
Najnowsze opinie o książkach autora
Szpiedzy, którzy wstrząsnęli światem. Od faraonów do Maty Hari Manfred Reitz
4,5
Temat potraktowany bardzo pobieżnie, ale trudno spodziewać się czegoś więcej po niewielkiej książeczce i dużej rozpiętości czasowej (opisanej już w tytule). Faktycznie w wielu miejscach polski wydawca dopisywał wzmiankę o błędach. Miałem wrażenie, że przy niektórych tematach autor był nawet tendencyjny. Pomijając powyższe ta pozycja mimo wszystko zawiera dość sporo ciekawych historii związanych ze szpiegostwem i nie tylko. Jeśli ktoś będzie się nudził w długiej podróży i przypadkiem będzie miał pod ręką - polecam. Jako materiał do zgłębiania tematu - odradzam.
Szpiedzy, którzy wstrząsnęli światem. Od faraonów do Maty Hari Manfred Reitz
4,5
Szpiedzy zawsze wzbudzali zainteresowanie i ciekawość swoją działalnością. Z jednej strony ich misje należą do niebezpiecznych, trudnych i często ryzykownych, a z drugiej kojarzą się z nieuchwytnymi cieniami zdolnymi wydobyć informacje z najbardziej strzeżonego skarbca, nie będąc przy tym zauważonym. Jest to swego rodzaju zwycięstwo sprytu i nierzadko intelektu nad zwykłą siłą, bo przypadków kiedy udało się osiągnąć cel przy użyciu minimum środków i nakładów jest w historii sporo.
Sięgnąłem po książkę Reitza zainteresowany tytułem. O ile tematyka działań szpiegowskich z XIX i XX wieku została dosyć dobrze przedstawiona (nawet jeśli w postaci zwykłej fikcji literackiej),to szpiedzy i donosiciele sprzed wieków są raczej mało znani (może poza jednym z najsłynniejszych zdrajców starożytności, który pokazał Persom drogą na tyły wojsk greckich w Termopilach).
Po lekturze mam mieszane uczucia. Książka jak najbardziej spełnia swój cel i wprowadza nas w świat szpiegostwa i zakulisowych działań, ale czyni to w sposób – wydaje mi się – mało atrakcyjny i profesjonalny. Obok świetnych anegdot oraz incydentów z przeszłości, które już same w sobie mogłyby być tematem filmu znajdujemy także dłużyzny, które może nie odstręczają, ale wprowadzają niepotrzebnie nowe tematy. Głównie chodzi o nawiązania do dziejów i historii państw czy społeczeństw, których akurat dany rozdział dotyczy, co według mnie jest całkowicie zbędne, gdyż nie jest to książka historyczna. Efekt jest więc najgorszy z możliwych: mamy wstawki opisujące realia historyczne po łebkach, co teoretycznie pozwala lepiej zrozumieć epokę, lecz jednocześnie jest to zbyt mało aby zbudować pełny obraz ówczesnych wydarzeń i świata, w jakim przyszło działać różnego rodzaju szpiegom. Gdyby opisać to tak, jak należy, to książce przybyłoby kilkadziesiąt stron, co już kwalifikowałoby ją jako pracę nie na temat, gdzie problem szpiegostwa został tylko zaznaczony. Całość przypomina wyciąg z encyklopedii, ale o dziwo całkiem znośnie się to czyta (być może jest to zasługa europejskiego pisarstwa, które w przeciwieństwie do amerykańskiego jest jakby bardziej zwarte i rzeczowe),co jest niewątpliwie zaletą.