Popularne wyszukiwania
Polecamy
Fernando de Rojas

- Pisze książki: literatura piękna
- Urodzony: 1470 (data przybliżona)
- Zmarły: kwiecień 1541 (data przybliżona)
(ur. ok. 1465–1475 w La Puebla de Montalbán, zm. 1541 w Talavera de la Reina) – pisarz hiszpański, autor (lub jeden z autorów) utworu Celestyna (inny tytuł: Tragikomedia o Kalikście i Melibei).
Niewiele wiadomo o jego biografii. Pochodził z rodziny żydowskiej, która zmieniła wyznanie na chrześcijańskie[3]. Studiował prawo na uniwersytecie w Salamance. W 1499 opublikował anonimowo w Burgos Celestynę. Zamieszkał w Talavera de la Reina, gdzie pracował jako prawnik i założył rodzinę. Ok. 1538 roku został burmistrzem Talavery. Zmarł w 1541 roku.
Jego Celestyna cieszyła się wielką popularnością w Hiszpanii i szybko została przetłumaczona na inne języki (m.in. angielski i francuski). Wywarła znaczny wpływ na teatr hiszpański, w tym na twórczość Lopego de Vega.
- 123 przeczytało książki autora
- 43 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
(...) nie ma na świecie rzeczy tak trudnej do zniesienia, która by z czasem nie stała się znośna i godziwa. Nie ma takiej rany, choćby najbardziej bolesnej, która by z czasem nie przestała dolegać; ni rozkoszy tak lubej, by z czasem nie zwątlała. Zło i dobro, pomyślność i niepowodzenie, chwała i cierpienie, wszystko z czasem słabnie i wiotczeje. To, czego pragniemy i podziwiamy, szybko puszczamy w niepamięć, gdy nas przestaje interesować. Co dzień spotykamy coś nowego, co przykuwa naszą uwagę, wkrótce to mijamy zostawiając poza sobą; czas pomniejsza wartość tych rzeczy, aż wreszcie spowszednieją.
(...) nie ma na świecie rzeczy tak trudnej do zniesienia, która by z czasem nie stała się znośna i godziwa. Nie ma takiej rany, choćby najba...
Rozwiń Zwiń(...) dał ci Bóg po to dwoje uszu, dwoje oczu, a tylko jeden język, byś w dwójnasób patrzył i w dwójnasób słuchał, a gadał jeno to, co należy.
(...) dał ci Bóg po to dwoje uszu, dwoje oczu, a tylko jeden język, byś w dwójnasób patrzył i w dwójnasób słuchał, a gadał jeno to, co należ...
Rozwiń ZwińLepiej zostać samemu niż w złej kompanii.
Lepiej zostać samemu niż w złej kompanii.