Najnowsze artykuły
- Artykuły„W drodze do Nawii“ – przeczytaj fragment książki i rozmowę z autorką, Magdaleną WaląLubimyCzytać1
- ArtykułyJesienne Targi Książki – bezpłatne wydarzenie dla czytelników już od 20 do 22 września w WarszawieLubimyCzytać4
- ArtykułyPoziom czytelnictwa w Polsce: jak wypadamy na tle Europy? Jedna rzecz nas wyróżniaAnna Sierant68
- ArtykułyCzytelnicza rewolucja, czyli jak „Szkoła Szpiegów“ zastawiła pułapkę na dzieciakiLubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Andrzej Ogrodowczyk
3
7,5/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,5/10średnia ocena książek autora
6 przeczytało książki autora
3 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Iluzja horyzontu. Antologia Konkursu Literackiego "Ikarowe Strofy"
5,5 z 2 ocen
4 czytelników 0 opinii
2004
Najnowsze opinie o książkach autora
Zanim pochłonie Andrzej Ogrodowczyk
10,0
"W poetyckim świecie Ogrodowczyka (...) poszukiwana jest i osiągana bywa miłosna, czyli mistyczna jedność różnorodności. W tym świecie wszystko miłośnie tęskni do siebie, marzy o sobie, lecz różnorodność świata jest zarazem jednością, o ile starczy mu miłości. (...)"
Tak o poezji autora pisze w posłowiu inny poeta, Sergiusz Sterna-Wachowiak.
Jest to poezja, której odpowiednik trudno znaleźć u innych poetów współczesnych. Metafizyczna, pełna metafor, momentami baśniowa, schulzowska, z odniesieniami do Biblii (seria wierszy o Miriam, Mojżesz płacze, Mojżesz tylko zasnął),ale także pisarzy i myślicieli takich jak Kafka (autor wydał również osobny tomik w całości jemu poświęcony: "Nazywałem się Franz Kafka"),Dostojewski (Płacz Anny Dostojewskiej, Egzekucja Fiodora Dostojewskiego),Simone Weil czy Andre Gide. Są tu wiersze krótkie, miniatury takie jak "Suknia Miriam"
Przeskakujesz kałużę.
Twoja suknia rozkwita
Nad wodami.
jak i wiersze dłuższe, jak ten otwierający tomik, a dedykowany Adamowi Zagajewskiemu "Oda do jedności", z powracającą kilkukrotnie frazą "cierpienie ściga nas, albo wyprzedza".
W tekstach Ogrodowczyka obecny jest ból, świadomość dramatu świata (sam autor zmarł śmiercią tragiczną, utopił się, choć nie było to samobójstwo),metafizyczne poszukiwania i takie ujęcie świata i jego materialnych elementów, gestów, zjawisk, jak gdyby były one znakami i odsyłały do czegoś spoza siebie.
Święty Franciszek nie doznaje strachu,
Wchodzi w rzesze trędowatych,
Jakby pod ich żebrami śpiewały ptaki.
Nocą, nagi, mocno śpi. Zlewa się w jedno z równiną.
A gdyby się zaraził,
Powiedziałby tylko:
Trąd zakwitł.
("Święty Franciszek wśród trędowatych")
Poezja dla osób, które w sztuce/poprzez sztukę poszukują wymiaru sacrum, jakiegoś światła w rzeczach, które mogłoby wskazywać, że nie są one tylko tym, czym jawią się bezpośrednio, a których język wymaga szczególnego nasłuchu, ukształtowanego przez chagallowską wyobraźnię. Bo jest ta poezja takim odpowiednikiem twórczości Chagalla w malarstwie, przełożeniem jego poetyki w przestrzeń słowa. Pamiętająca jednak o cierpieniu wpisanym w bycie własne i rzeczy (wiersz "Pavese", o samobójczej śmierci poety),i pytająca jawnie lub nie wprost o sens, Boga lub o to, o czym śpiewa cień cmentarnej blachy, który już w nic nie wierzy.