Najnowsze artykuły
Artykuły
Jon Fosse: Pisanie uratowało mi życieKonrad Wrzesiński2Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Literatura obyczajowa i romansLubimyCzytać1Artykuły
Mary Sue, czyli przekleństwo pisarzaSonia Miniewicz51Artykuły
7 mroźnych książek, które musisz przeczytać tej zimyKonrad Wrzesiński31
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jerzy Kajetanowicz

6
8,3/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
8,3/10średnia ocena książek autora
14 przeczytało książki autora
11 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autora
Sprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Wojska lądowe w wojnach lokalnych XX wieku
Zdzisław Jagiełło, Jerzy Kajetanowicz
8,0 z 1 ocen
6 czytelników 0 opinii
2005
Wojska lądowe w wojnach lokalnych XX wieku
Zdzisław Jagiełło, Jerzy Kajetanowicz
10,0 z 1 ocen
1 czytelnik 0 opinii
2005
Najnowsze opinie o książkach autora
Bojowe wozy piechoty Jerzy Kajetanowicz 
8,3

Monografia poświęcona bojowym wozom piechoty stanowi swoistą perełkę, gdyż książek na ten temat – ujmujących zbiorczo cały dział transporterów opancerzonych – jest u nas jak na lekarstwo. Pomimo stosunkowo niewielkiej objętości autorowi udało się przekazać maksimum treści. Pierwsza część poświęcona jest historii, budowie oraz zasadzie użycia bwp i daje nam możliwość zapoznania się z dziejami powstawania tego rodzaju pojazdów, możliwościami operacyjnymi oraz rozwiązaniami przyszłościowymi. Warto tu zwrócić uwagę na podrozdział dotyczący bojowych wozów desantowych, które również stanowią integralną cześć parku maszynowego, a o których często się zapomina.
Druga część to charakterystyki wybranych bwp i wozów desantowych ułożonych alfabetycznie, według kraju pochodzenia. Począwszy od Argentyny i Austrii przez Francję, Niemcy oraz RPA aż po Wielką Brytanię i Włochy. Wyraźnie świadczy to o międzynarodowej popularności i przydatności bwp.
Każdy egzemplarz został scharakteryzowany kilkoma kategoriami: według producenta, historii powstania, konstrukcji, struktury napędu, układu bieżnego, uzbrojenia, przyrządów celowniczych i obserwacyjnych, wyposażenia dodatkowego i specjalnego i podsumowujących danych taktyczno-technicznych. Nie da się więc ukryć, że mamy do czynienia z drobiazgowymi opisami będącymi w stanie zadowolić największych pasjonatów, które jednocześnie nie są przesadnie formalne.
Przyczepić się można do kilku drobiazgów jak mało wyraźne rzuty pojazdów, nieprecyzyjne niekiedy strzałki przy schematach, wyblakłe mapki w podrozdziale o wozach piechoty w konfliktach lokalnych i pokonywaniu wzniesień, a także drobne błędy merytoryczne jak traktowanie bwp jako zamiennika podstawowych sił pancernych, co zdecydowanie nie jest prawdą. Zasadniczym przeznaczeniem bwp jest umożliwienie pododdziałom piechoty prowadzenia walki bezpośrednio w szykach czołgów przez zapewnienie im ochrony przed ogniem przeciwnika oraz wsparcia własną bronią pokładową. Stanowią one środek walki uzupełniający się z czołgami i rodzaj tandemu, czego dowodzą niektóre konstrukcje jak Marder-1 opracowany do współpracy z Leopardem, bądź AMX-10P współdziałający z AMX-30.
Mimo wszystko to udana pozycja, którą czyta się z przyjemnością, a wstawki graficzne tylko zwiększają wartość tego opracowania.