Jego życie jest ustawicznym wahaniem pomiędzy ideałem, a rzeczywistością (...) Nie temu czego życzą sobie inni, lecz potrzebie wnętrza musi ...
Najnowsze artykuły
- ArtykułyGwiazda Hollywood czyta Tokarczuk, a „Quo vadis” i „Heartstopper” wracają na ekranyAnna Sierant4
- Artykuły„Piszę takie powieści, jakie sama chciałabym czytać”: rozmawiamy z Agnieszką PeszekSonia Miniewicz4
- ArtykułyPrzyszłość należy do czytających. Weź udział w konferencji Literacy for Democracy & BusinessLubimyCzytać1
- Artykuły„Lata beztroski” – początek sagi o rodzinie Cazaletów, która wciągnie was jak serial „Downton Abbey”Marcin Waincetel2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Hanns Cibulka
2
6,9/10
Pisze książki: literatura piękna
Urodzony: 20.09.1920Zmarły: 20.06.2004
Hanns Cibulka - niemiecki pisarz urodzony w mieście Krnov (pol. Karniów, niem. Jägerndorf) w Czechosłowacji, na Śląsku Opawskim (około 15 km od Głubczyc). W 1939 w wieku 19 lat został powołany jako żołnierz Wehrmachtu i od początku do końca brał udział w II wojnie światowej, po kolei w Polsce, na Ukrainie i we Włoszech. Na Sycylii dostał się do niewoli brytyjskiej. Po wygnaniu Niemców z Czechosłwoacji nie mógł wrócić do ojczystych stron i w 1948 trafił do Turyngii. Podjął pracę bibliotekarza w Jenie, studiował bibliotekarstwo w Berlinie Wschodnim, a w 1953 objął kierownictwo biblioteki w Gotha (NRD) gdzie pracował do emerytury.
6,9/10średnia ocena książek autora
7 przeczytało książki autora
12 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Popularne cytaty autora
Cytat dnia
Przeloty ptasie nad Hiddensee zawsze są wspaniałym przeżyciem. Wyspa staje się wielką krainą przelotów.
1 osoba to lubiZawsze staniemy przeciwko Kirke, jeżeli zechciałaby ona zepchnąć ludzi w obszary zezwierzęcenia? Przebędziemy pomiędzy Skyllą i Charybdą, ab...
Zawsze staniemy przeciwko Kirke, jeżeli zechciałaby ona zepchnąć ludzi w obszary zezwierzęcenia? Przebędziemy pomiędzy Skyllą i Charybdą, aby przezwyciężyć zrządzenie losu. I również w przyszłości wyląduje człowiek na Ogygii, by odwiedzić nimfę Kalipso i wejrzeć w siebie, mimo że na siedem lat trzeba będzie zamilknąć. Po raz pierwszy w literaturze zabłysnął u Homera prometejski los ludzkości.
1 osoba to lubi
Najnowsze opinie o książkach autora
Czas rokitnika: kartki dziennika z Hidensee Hanns Cibulka
7,0
Mała książeczka (seria z jednorożcem) - literacki raptularz z pobytu w letniskowej miejscowości nad Bałtykiem - Hiddensee.
Ulotne, refleksyjne, poetyckie interludium z dawnych lat.
Filozoficzne analizy, pacyfizm - Autor były żołnierz drugiej wojny...Czech... jeniec na Sycylii, po wojnie bibliotekarz.
Przebywamy w kręgu wewnętrznych przeżyć, poetyckich impresji, nastroju melancholii i kontemplacji.
Nieskończoność przepojona światłem płynąca, między przyrodniczą wiedzą a poetyckim odczuciem...spokój.
" Zawiłości i szoki, prasłowa, wyrocznie Sybilli, wspaniałe i zarazem ułomne, rozdarte i wciąż od nowa poszukujące zespolenia świata. Gdzie tylko pojawia się myśl, następuje rozpoznanie, przemiana, transcendencja. Wyczuwamy ów fenomen aż po sam rytm naszego ciała."