Najnowsze artykuły
- ArtykułyPowieść o zagrożeniach płynących ze Wschodu. Ryszard Oleszkowicz o „Zanim zabijesz moją śmierć”Marcin Waincetel1
- ArtykułyJakub Jarno. „Światłoczułość” to powieść opakowana w powieść, owinięta w listyRemigiusz Koziński2
- Artykuły„Kraj kobiet“ Grzegorza Gajka – przeczytaj fragment książki!LubimyCzytać1
- ArtykułyLiteracka Nagroda Nobla 2024. Han Kang laureatkąKonrad Wrzesiński46
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Eugeniusz Szermentowski
4
6,8/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,8/10średnia ocena książek autora
15 przeczytało książki autora
17 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Młodość - talent - animusz. Opowiadania o polskich malarzach
Eugeniusz Szermentowski
6,0 z 3 ocen
10 czytelników 1 opinia
1971
Powieść niedługo napiszę prześliczną: młode lata Henryka Sienkiewicza
Eugeniusz Szermentowski
7,0 z 3 ocen
8 czytelników 1 opinia
1966
Najnowsze opinie o książkach autora
Szczutek, Cyrulik Warszawski, Szpilki. 1919-1939 Julian Tuwim
7,3
Dziś już wyłącznie historyczna ciekawostka. Większość wierszyków i opowiadań, z humorem często przestarzałym i nieprzesadnie zadowalającym, będzie zrozumiała głównie dla tych, co trochę głębiej siedzą w II RP i znają zawiłości tamtejszej polityki i gospodarczo-społecznych zawirowań. Garstka wierszy - malutka, niestety - pozostała jednak zaskakująco aktualna i nadal potrafi wywołać u czytelnika chwilkę zadumy.
Z lektury wynikają dwa poboczne wnioski - pierwszy to ten, że Słonimski i Tuwim to jednak wybitni twórcy. "Stare czasy" tego pierwszego oraz "Szatnia teatralna" i "Raport" tego drugiego są wciąż świeże, wciąż trafne, i wciąż zachwycają spektrum spostrzeżeń. Drugi wniosek jest smutny - z trzech poetek, których pojedyncze wiersze zostały tu zamieszczone, wojnę przetrwała tylko jedna: Kazimiera Iłłakowiczówna, przez całą okupację siedząca w Rumunii. Zuzanna Ginczanka, Żydówka z pochodzenia, została po którymś kolejnym donosie złapana w Krakowie na wiosnę 1944 roku i wkrótce rozstrzelana. Z kolei o losach Loli Szereszewskiej, również Żydówki, trudno powiedzieć coś konkretnego. W książce jest mowa o tym, że zginęła w 1941 roku we Lwowie. W sieci - że straciła życie w 1942 w getcie warszawskim. Ale niektórzy twierdzą, że zdołała uciec z getta i doczekała wyzwolenia. Jednak nawet jeśli tak się rzeczywiście stało, słuch po niej zaginął...
Lektura przynosi więc przeciętną satysfakcję, a ogólne wnioski z niej płynące są w sumie dość przygnębiające.
PS. Ciekawym pomysłem było urozmaicenie książki sporą ilością przedwojennych reklam. Są podane w ładnej sepii i interesująco oddają codzienne bolączki ówczesnych Polaków.
Powieść niedługo napiszę prześliczną: młode lata Henryka Sienkiewicza Eugeniusz Szermentowski
7,0
Świetna powieść, dla fanów Henryka Sienkiewicza i nie tylko. Ukazuje początki twórczości młodego nowelisty, jego życie, znajomości i przemyślenia. Przenosi nas w dawny świat literatów (Asnyk),malarzy (Witkiewicz) i innych artystów (hrabina Modrzejewska, Jan Styka). W trochę humorystyczny sposób opisuje ich codzienne zmagania z brakiem weny, czy klepaniem biedy. Opis zakładania kolonii na amerykańskiej ziemi przez te, nienawykłe do pracy na roli, artystyczne dusze - bezcenny! Zwłaszcza scena, gdy młody Sienkiewicz musi użyć ciupagi z Zakopanego w celach drastycznych ;) Tymczasem z tych trudnych początków wyłaniają się wspaniałe dzieła. Jakże ważne dla Polski i coraz bardziej znane światu.
Uwielbiam powieści Sienkiewicza, po kilka razy czytałam jego Trylogię, "Krzyżaków", "Quo vadis", niedawno pochłonęłam "Rodzinę Połanieckich", wcześniej oczywiście "W pustyni i w puszczy" i wiele jego nowel. Po lekturze bardzo dobrej książki pana Szermentowskiego, jeszcze chętniej sięgnę po nieznane mi dotąd utwory tego sławnego pisarza.