Najnowsze artykuły
- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski8
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz42
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać341
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Marek Hendrykowski
Źródło: http://starybrowar5050.com/artandfashionfestival/2009/1480
36
6,3/10
Urodzony w 1948 roku. Filmoznawca, medioznawca i autor książek poświęconych kinu. Znawca sztuki filmowej, profesor zwyczajny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, twórca poznańskiej szkoły filmoznawczej, kierownik Zakładu Filmu i Telewizji na poznańskiej polonistyce. Autor wielu cenionych książek m.in. Słowo w filmie, Słownik terminów filmowych, Autor w filmie, Sztuka krótkiego metrażu, Język ruchomych obrazów, Historia filmowego Oskara. W 1988 roku przebywał na stypendium naukowym w USA, gdzie zwiedział tamtejsze ośrodki produkcji filmowej.
Od 2003 roku redaktor naczelny międzynarodowego czasopisma Images. W 2000 roku w zbiorach paryskiego archiwum filmowego dokonał wraz z żoną, prof. Małgorzatą Hendrykowską, sensacyjnego odkrycia: znaleźli i zidentyfikowali najstarszy z zachowanych polskich filmów, fabularyzowany dokument aktorski ,Pruska kultura z 1908 roku.
Od 2003 roku redaktor naczelny międzynarodowego czasopisma Images. W 2000 roku w zbiorach paryskiego archiwum filmowego dokonał wraz z żoną, prof. Małgorzatą Hendrykowską, sensacyjnego odkrycia: znaleźli i zidentyfikowali najstarszy z zachowanych polskich filmów, fabularyzowany dokument aktorski ,Pruska kultura z 1908 roku.
6,3/10średnia ocena książek autora
145 przeczytało książki autora
305 chce przeczytać książki autora
6fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Przygoda kina. Prace dedykowane Profesorowi Tadeuszowi Lubelskiemu
7,0 z 1 ocen
8 czytelników 0 opinii
2019
Kwartalnik filmowy. Transnarodowość kina polskiego nr 95 jesień 2016
5,0 z 1 ocen
1 czytelnik 0 opinii
2016
Dwaj ludzie z szafą. Historia pewnej etiudy
Marek Hendrykowski
5,0 z 1 ocen
4 czytelników 0 opinii
2015
Najlepsze kasztany. Księga cytatów polskiego filmu
Marek Hendrykowski
4,5 z 2 ocen
18 czytelników 0 opinii
2013
Sto lat polskiego filmu: kino okresu wielkiego niemowy. Cz. 1 Początki
7,0 z 1 ocen
7 czytelników 2 opinie
2008
Najnowsze opinie o książkach autora
Wiwat! Saga wielkopolska Marek Hendrykowski
6,5
Uff, przebrnąłem !
To jedna z najgorszych książek o Wielkopolsce jaką miałem okazję czytać. Te niemalże tysiąc stron to była w sporej części męczarnia. Połączenie dokumentu z powieścią historyczną zupełnie nie przypadł mi do gustu. Odnosiłem wrażenie, że autor nie bardzo wiedział czy chciałby być niczym Wołoszański czy raczej jak Sienkiewicz, a książka ma być po prostu gruba i pokazywać jakim eurydytą autor jest. Maniera z "wymieniankami" nazwisk, miast, zawodów, przedmiotów itp. na początku wydaje się ciekawa i nieszkodliwa, ale z upływem stron czuć jej przesyt i wzbudza niechęć.
Książka bardzo ładnie wydana, ale treść ma się nijak do okładki. Nie jestem homofobem, ale czy wrzucenie "z czapy" rozdziału o dwóch lesbijkach miało pokazać poprawność, nowoczesność i tolerancję autora? Na ostatnich stronach pojawia się też czarnoskóry powstaniec Józef Sam Sandi, więc ekranizację Netflix może robić :-)
Lepiej byłoby zadbać o opisy do załączonych fotografii, które pojawiają się "osierocone" na kartach tej książki.
Nie wiem skąd takie zachwyty nad "Wiwat! Saga wielkopolska". Osobiście nie poleciłbym jej nikomu kto Wielkopolski i jej historii nie zna, bo mógłby się do niej mocno zniechęcić.
Zdecydowanie więcej przyjemności czytania o Wielkopolsce miałem m.in. z "Historii Poznania" p. Przemysława Matysiuka,
czy traktującej o tym samym temacie "...Do niepodległości" p.Grażyny Wrońskiej.
Wielkopolanin
Wiwat! Saga wielkopolska Marek Hendrykowski
6,5
Bardzo obszerna i przystępna opowieść o losach Wielkopolan i ich walce o własną tożsamość, kulturę i tradycje.
Autor w barwny sposób przedstawia historię regionu, posługując się wachlarzem prawdziwych i zmyślonych życiorysów. Między wersy schowane zostały liczne ciekawostki historyczne dotyczące Poznania i regionu, podobnie jak nazwy niesłyszanych nigdy wcześniej potraw i gwarnych określeń.
Część wątków (przede wszystkim panien Stogowskich) mogłaby być mocniej wyeksploatowana, kosztem dłużących się gawęd na temat historiografii, historii i opowiadania w ogóle. Mimo kilku mankamentów jest to wspaniała lektura, która powinna trafić w ręce każdego Wielkopolanina i nie tylko.