Najnowsze artykuły
- ArtykułyNie uwierzysz, kto to napisał. Nietypowe książki znanych pisarzyBartek Czartoryski10
- ArtykułyLicho nadal nie śpi, czyli książki z motywami słowiańskimiSonia Miniewicz43
- ArtykułyAkcja recenzencka! Wygraj egzemplarz książki „Dziewczyna o mocnym głosie“LubimyCzytać1
- ArtykułyCzytamy w weekend. 6 września 2024LubimyCzytać364
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Franco Cardini
5
6,6/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,6/10średnia ocena książek autora
56 przeczytało książki autora
139 chce przeczytać książki autora
1fan autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
La Congiura Potere e vendetta nella Firenze dei Medici
Barbara Frale, Franco Cardini
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
2019
Historia Powszechna. Od imperium Karola Wielkiego do kryzysu XIV wieku.
6,5 z 8 ocen
46 czytelników 2 opinie
2007
Najnowsze opinie o książkach autora
Historia Inkwizycji Marina Montesano
4,9
Bardzo ciekawa książka dla wszystkich interesujących się historią. Jak powstawały i działały instytucje kościelne przed utworzeniem inkwizycji. Wyjaśniono różnice między inkwizycją hiszpańską a rzymską i na jakich zasadach działały sądy biskupie / inkwizycyjne i dlaczego była potrzeba takich sądów. Wbrew wszelkim pozorom nie wszystko co złe w historii Kościoła można przypisywać działalności inkwizycji.
Europa a islam. Historia nieporozumienia Franco Cardini
7,5
Udana, naukowa synteza kontaktów Europy Zachodniej z islamem i jego postrzegania od VIII do końca XX w. Książka Cardiniego sprawnie komasuje wiedzę na temat wojen, spotkań, zderzeń i przenikania wpływów - pełne spektrum z całą złożonością. Chylę czoła przed sprawnością autora, który potrafił zmieścić 1300 lat kontaktów na 200 stronach i zachować dość szczegółowe podejście.
Autor wychodzi od demitologizacji znaczenia bitwy pod Poitiers, która była po prostu odparciem najazdu jakich w tamtej epoce było wiele, a jej znaczenie urosło w wiekach późniejszych za sprawą propagandy. Natomiast znacznie ważniejsze dla losów Europy było odparcie Arabów spod Konstantynopola w 717-718. Cardini zwraca uwagę, że na wiele epizodów z historii wczesnego średniowiecza patrzymy z późniejszej perspektywy. Sporo tu bardzo ciekawych spostrzeżeń na temat zmieniającego się europejskiego obrazu islamu w kolejnych wiekach.
Tytułowe nieporozumienie Europy i świata islamu ma polegać na wzajemnej niewiedzy i braku chęci zrozumienia oraz wynikających z tego stereotypach, które w różnych formach pokutują do dziś. Niektóre przykłady (z różnych wieków) to np. przesądy na temat muzułmanów (jak wcielenia demona w średniowieczu),oczywiście różne pisma krytykujące islam (słusznie lub nie) przy jednoczesnym pomijaniu zbieżności i podobieństw z chrześcijaństwem (a przecież Koran jest częściowo oparty na ST, występuje w nim również postać Jezusa),nierozróżnianie rozmaitych nurtów islamu itd.
Oprócz relacji z wojen, krucjat i najazdów, otrzymujemy też konkretne informacje na temat wpływów kulturalnych, od wymiany naukowej, po modę na picie kawy. Książka napisana jest w syntetycznym i nieco eseistycznym stylu, jednak momentami przygniata erudycją autora, żonglującego łacińskimi terminami i znajomością średniowiecznych i nowożytnych traktatów antyarabskich i antytureckich. Mogłoby być trochę więcej przypisów. Z racji obranej perspektywy mało jest o obrazie Europy i chrześcijaństwa w świecie islamu, ale to w zasadzie temat na osobną książkę. Godna uważnej lektury, ale warto wcześniej dobrze opanować historię Europy, a zwłaszcza strefy śródziemnomorskiej.