Najnowsze artykuły
- ArtykułyNajlepsze książki o zdrowiu psychicznym mężczyzn, które musisz przeczytaćKonrad Wrzesiński79
- ArtykułyAlfabet pisarza: Maciej SiembiedaLubimyCzytać5
- Artykuły„Brama Zdrajców”, czyli przewodnik po świecie Williama Warwicka! Poznajcie cykl Jeffreya ArcheraMarcin Waincetel1
- ArtykułyTokarczuk dla „Guardiana”: Mizoginia tkwi w nas jak jakaś chorobaKonrad Wrzesiński24
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Efraim Siewieła
Znany jako: Efraim Sevela
2
6,1/10
Pisze książki: literatura piękna
Urodzony: 08.03.1928Zmarły: 18.08.2010
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,1/10średnia ocena książek autora
25 przeczytało książki autora
11 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Monia Cackes Efraim Siewieła
7,0
Książka wydana niegdyś w podziemiu, a potem w serii „półkowników” (z tukanem) wydawnictwa Alfa. Opowieść o losach żydowskiego żołnierza Armii Czerwonej w czasie II wojny światowej, od szkolenia począwszy aż do Berlina. To miał być taki postradziecki Szwejk, ale nie do końca się udało. W sumie najśmieszniejszy był sam fakt, że dywizja „litewska” składała się niemal z samych Żydów bądź marsz do łaźni z dodanymi słowami o prowadzącym ich Stalinie czy informacja o ilości fryzjerów w kompanii. Inne dowcipy albo były nieco mniej śmieszne, albo niekoniecznie swoiste, odnoszące się np. do spraw obyczajowych.
Przy czym warto pamiętać, że mowa o Żydach z niepodległej do 1940 roku Litwy, a nie z ZSRR.
W pamięci pozostał tez obraz frontowej degrengolady, fatalnej organizacji, niekompetentnych oficerów (szczególnie politycznych) oraz fakt, że spośród Żydów nielicznymi komunistami były tylko największe szuje obojga płci. Ale za ich czyny odpowiadała – wobec lokalnej ludności – niestety cała reszta.
Zatem przygody Moni Cackesa nie do końca były zabawne, nie do końca tragiczne i nie do końca wiarygodne (np. historia wymiany prezentów z okazji 1 maja). Tym niemniej książka pokazuje Armię Czerwona w II wojnie światowej bez upiększeń, patosu i hurraoptymizmu. Dla Polaka miło przeczytać, że jeden z wileńskich Żydów mówił wprost o rozbiorze Polski dokonanym przez Hitlera i Stalina.
Męskie rozmowy w rosyjskiej łaźni Efraim Siewieła
5,3
Książka która wbrew pozorom jest bardzo fajnie napisana, jest trochę pikantnych opowieści,ale nie w wulgarny sposób, gdzie opowieści trzech przyjaciół będących urzędnikami partyjnymi ukazują nam poza ich doświadczeniami erotycznymi również prawdziwy obraz ZSRR często opisany w dość ironiczny ale realny sposób co urealnia te opowieści w bardzo przystępny sposób.
Czyta się naprawdę łatwo, przyjemnie i szybko, w niektórych momentach można się również pośmiać.