Popularne wyszukiwania
Polecamy
Andrzej Pieńkos

9
7,6/10
Pisze książki: encyklopedie, słowniki, historia, nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), sztuka
Adiunkt w Zakładzie Dziejów Myśli o Sztuce. Zajmuje się badaniami nad sztuką francuską i szwajcarską XVIII-XX wieku, a także nad nowoczesną ikonografią śmierci i europejskim malarstwem pejzażowym.
7,6/10średnia ocena książek autora
21 przeczytało książki autora
66 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

2005
Dom sztuki. Siedziby artystów w nowoczesnej kulturze europejskiej
Andrzej Pieńkos
8,0 z 1 ocen
6 czytelników 0 opinii
2005

2000
Okropności sztuki. Nowoczesne obrazy rzeczy ostatecznych
Andrzej Pieńkos
8,5 z 4 ocen
40 czytelników 0 opinii
2000

1996
Leksykon sztuki polskiej XX wieku
Andrzej Pieńkos, Jolanta Chrzanowska-Pieńkoś
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
1996

1993
Najnowsze opinie o książkach autora
Klasycyzm i klasycyzmy Jerzy Kowalczyk 
6,5

Książka dość chaotyczna, ponieważ nie stanowi materiału opracowanego od początku do końca przez jednego autora, a raczej stanowi zbiór materiaów konferencyjnych opracowanych przez różnych badaczy. W konsekwencji mamy tu do czynienia z szerokim zakresem tematyki, od architektury klasycznej, przez rzeźbę, malarstwo, do literatury. Do tego dochodzą jeszcze materiały dyskutujące w ogóle pojęcie "klasycyzmu", co przez to rozumiemy, czy naśladowanie antyku, a jeśli tak, to w jakich ramach czasowych, a jeśli naśladowanie renesansu, to też, na jakich zasadach.
Najciekawsze z punktu widzenia architektury rozdziały to:
- "Wokół stylu Stanisława Augusta", omawiający klasycyzm stanisławowski, którego reprezentantem (jednym z niewielu) jest Pałac na Wodzie w Łazienkach, a styl podsumowuje słowami Alfreda Lauterbacha jako "pozostający pod wpływem francuskim i włoskim, o planach centralnych, fasadach w jednym porządku z frontonem kolumnowym, balustradowych attykach i barwnej dekoracji wnętrz".
- "Nurt klasyczny w polskiej sztuce późnobarokowej", omawiający zagadnienie przeistaczania się późnego baroku w klasycyzm, np. odrywanie się portyku kolumnowego od ściany, powstanie wersji rzymskiej tego portyku ze zdwojonymi kolumnami, itp.
- "Cechy klasycyzmu w planach posiadłości królewskich ekonomii grodzieńskiej końca XVIII wieku", omawiający projektowanie miejskich założeń, opierających się na planie gwiaździstym z osią rozbudowy.
- "Klasycyzm a nowy monumentalizm", gdzie autor próbuje pokazać adaptacje wzorców klasycznych w architekturze modernistycznej "nie formy zewnętrzne greckiej architektury, ale jej zasady".
Wśród niearchitektonicznych rozdziałów mamy np. rozdział o zmianach punktu widzenia na klasyczność w zakresie ruskich ikon, rozdział o wzorcu cierpienia, jakim była rzeźba Laokoona, rozdział o "klasycznych" wzorcach rzeźbiarskich, na które nie łapał się Fidiasz, bo zbyt cyzelował mięśnie swoich figur i w których nie wolno było stosować polichromii, która o zgrozo była popularna w antyku.
Ogółem, chaotyczna książka, ale do tej pory wciąż nie mam sensownego opracowania klasycyzmu w architekturze, więc dobre i to :/