Najnowsze artykuły
- ArtykułyDlaczego warto przeczytać książkę „Dżin” Marcina Mortki? Oto 5 powodów!LubimyCzytać2
- ArtykułyPosłuchaj, to do ciebie! „Plac Senacki 6PM” Vincenta V. Severskiego po raz pierwszy jako słuchowiskoBartek Czartoryski1
- ArtykułyJesienne Targi Książki w Warszawie już w ten weekendLubimyCzytać3
- ArtykułyCzas na zmiany: książki o klimacie i przyszłości ZiemiAnna Sierant11
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Magda Karkowska
4
7,9/10
Pisze książki: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.), popularnonaukowa
Najpopularniejsza książka
Socjologia wychowania. Wybrane elementy. Mechanizmy socjalizacji i edukacja szkolna
6,0 z 6 ocen
26 czytelników 2 opinie
Doktor nauk humanistycznych, dyplomowany nauczyciel, adiunkt na Wydziale Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego oraz wykładowca łódzkich uczelni niepublicznych.
Zainteresowania naukowe:społeczne problemy edukacji, kultura współczesna i jej przemiany, jakościowe metody badań społecznych, problematyka gender w edukacji i wychowaniu.
Autorka czterech książek oraz kilkunastu artykułów w czasopismach i pracach zbiorowych.
Prywatnie Magda Karkowska jest kolekcjonerką perfum, miłośniczką książek, nadmorskich plaż oraz kotów.
Zainteresowania naukowe:społeczne problemy edukacji, kultura współczesna i jej przemiany, jakościowe metody badań społecznych, problematyka gender w edukacji i wychowaniu.
Autorka czterech książek oraz kilkunastu artykułów w czasopismach i pracach zbiorowych.
Prywatnie Magda Karkowska jest kolekcjonerką perfum, miłośniczką książek, nadmorskich plaż oraz kotów.
7,9/10średnia ocena książek autora
13 przeczytało książki autora
29 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Skrypty, opowieści i narracje w perspektywie pedagogicznej
Magda Karkowska
9,0 z 2 ocen
3 czytelników 1 opinia
2021
Kultura Socjalizacja Tożsamość
Magda Karkowska, Tomasz Skalski
8,7 z 3 ocen
16 czytelników 1 opinia
2010
Socjologia wychowania. Wybrane elementy. Mechanizmy socjalizacji i edukacja szkolna
Magda Karkowska
6,0 z 6 ocen
26 czytelników 2 opinie
2009
Najnowsze opinie o książkach autora
Skrypty, opowieści i narracje w perspektywie pedagogicznej Magda Karkowska
9,0
Interdyscyplinarne, mądre i współczesne opracowanie. Autorka wychodzi od kultury poprzez środowisko rodziny ku wychowaniu -świadomie przeżywanemu, więc opartemu na wiedzy o tym co w nas jest społeczne, osobiste i narracyjne i co przekazujemy dzieciom. Bardzo komunikatywnie o terapii, analizie skryptów i wspieraniu relacji międzypokoleniowych.
Kultura Socjalizacja Tożsamość Magda Karkowska
8,7
Przystępując do pracy nad recenzją książki ważne jest dla mnie kilka spraw. Treść, forma dialogu z czytelniczką/kiem i okładka opiniowanej pozycji. Zazwyczaj mam nie lada problem z rozpoczęciem od słowa wstępu. Nie w tym wypadku, bo przejrzysty i doskonale skompilowany tekst cieszy oko, uwzniośla duszę i pobudza szare komórki by szybciej przetwarzały dane. Za spraw a tej publikacji naukowej chłoniesz wiedzę niczym gąbką. Przykładem jest jeden z wielu cytatów, które można tutaj przytoczyć.
„Tanoreksja(pragnienie posiadania całorocznej, intensywnej opalenizny, utożsamianie opalenizny z atrakcyjnym wyglądem i codzienne korzystanie z solarium w tym celu),bigoreksja( dążenie do powiększenia masy mięśniowej i sprawności fizycznej przez możliwie najczęstsze wizyty w siłowni, wielogodzinne treningi w dyscyplinach sportowych i przyjmowanie preparatów wzmacniających i przyśpieszających przyrost masy mięśniowej) czy ortoreksja( restrykcyjne przywiązanie do spożywania jedynie starannie wyselekcjonowanych produktów żywnościowych, najczęściej tzw. zdrowej żywności.”*
Swoją drogą połowa książki jest moim zdaniem godna przytoczenia. Natomiast opisywanie drugiej połowy odbierałoby przyjemność z czytania, gdyby zdradzić najciekawsze informacje przygotowane przez obojga autorów. Radość z recenzowania książki jest tym większa, bo tekst spełnia rolę drogowskazu, którym można się kierować w życiu. Autorzy Pani Magda Karkowska i Pan Tomasz Skalski uczynili tą pozycję bogatą nie tylko w zasób słów z dziedzin kultury, socjalizacji i tożsamości. Wyjątkowa metoda, jaką posłużyli się autorzy przeprowadza czytelnika przez szczeble wiedzy tajemnej, jaką jest dla laika tożsamość.
„Do kompleksów na punkcie wyglądu wśród nastolatków przyczyniają się seriale młodzieżowe. Nagminne jest zatrudnianie do grania postaci nastolatków bardzo atrakcyjnych i znacznie starszych aktorów, których wygląd jest niemożliwy do osiągnięcia przez człowieka w wieku licealnym.
W niezwykle popularnym serialu młodzieżowym, jak Beverly Hills 90210 aktorzy grający licealistów mieli już w czasie kręcenia pierwszego sezonu średnio po 25 lat.”**
Wiele czynników składa się na tematy poruszane przez naukowców. Nie można tego opisywać zbyt trudnym językiem, bo kto by to zechciał przeczytać. W prezentowanej pozycji strony książki napisane są dla ludzi i przede wszystkim do nich skierowany jest przekaz o otaczającej i przenikającej nas kulturze. Ta przeplata się z socjalizacją i tożsamością tak mocno, że nie można już rozróżnić podziału na czas i przestrzeń dziejowej ewolucji myśli. Można oczywiście dla ułatwienia wprowadzić kategorię wieku i pod tym względem uporządkować postęp myśli społecznej. Pragnę tylko zauważyć, że wiele aspektów tej wiedzy się zdezaktualizowała. Nie wszystko można spisać na straty i wprowadzenie struktur w tak delikatną materię, jaką jest humanizm czyni z niej dziedzinę niedostępna dla ogółu.
Do znudzenia powtarzane i udowadniane tezy o powiązaniach socjalizacji, kultury i tożsamości w innych publikacjach tego typu wyczerpuje temat. W recenzowanej pozycji widać oryginalność i otwartość umysłu na nietuzinkowe rozważania o człowieku. Para wykładowców stworzyła rozdziały z pasją i dbałością o szczegóły. Zaskoczyła mnie przede wszystkim uwspółcześniona wiedza o tym jak w przyszłości może pracować „spreparowany” mózg. Za pewne kojarzycie film o policjancie Robocopie. Miał on całe ciało wykonane z metalu, aluminium i mechanizmów umożliwiających poruszanie się. Jedyne, co miał żywe to mózg. Zdaniem dwojga naukowców w przyszłości ciało będzie żywe, ale mózg będziemy mieli całkowicie mechaniczny. Powstanie on od podstaw z połączenie komórek nerwowych przewodami spełniającymi rolę szybkich przekaźników. Ten zabieg sprawi, że zdolności mózgu będzie o wiele większa. Teoria ta nie jest już tematem sci-fiction. Bardziej raczej przykładem rozważań, kiedy światu będzie ogłoszony doniosły fakt o „zbudowaniu” mózgu z komórek macierzystych.
Na jeszcze jeden fragment z książki chciałbym zwrócić Waszą uwagę, co tak naprawdę w chwili obecnej oznacza tożsamość? W tym momencie na arenę wkracza kultura, której rola jest nie do przecenienia. Swoim wpływem zarazem spaja cywilizację, dyktuje techniki socjalizacji oraz kształtuje tożsamość. Nikt nic nie traci, a wręcz przeciwnie wszyscy zyskują.
Po przeczytaniu tej książki przeorientujecie się ze swoją wiedzą o was samych i Waszej roli we współczesnym świecie, która dopiero teraz w XXI wieku nabiera znaczenia tak jak nigdy przedtem.
*tamże, str. 176
**tamże, str. 153
Recenzowana z uprzejmości OFICYNY WYDAWNICZEJ IMPULS
opublikowane na: http://illumien.blogspot.com/2012/08/kultura-socjalizacja-tozsamosc.html