Najnowsze artykuły
Artykuły
Olga Tokarczuk staje w obronie Agnieszki Holland. Mocne słowa noblistkiKonrad Wrzesiński1Artykuły
Przyjeżdżasz się wyluzować, a tu trzeba walczyć o przeżycie. Dawid Kornaga o najnowszej powieściAnna Sierant1Artykuły
Polski kandydat do Oscara i „książkowe” produkcje nagrodzone w GdyniAnna Sierant4Artykuły
Co będziemy czytać w październiku? Zestawienie nowości 2023LubimyCzytać9
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Wacław Subotkin

2
5,8/10
Pisze książki: historia, militaria, wojskowość
Urodzony: 01.01.1920Zmarły: 01.03.2003
Mechanik samolotowy, pasjonat i popularyzator historii polskiego lotnictwa. Uczył się w Warszawie, m.in. w Państwowych Zakładach Lotniczych Wytwórnia Silników na Okęciu, pracował w Wytwórni Płatowców na Paluchu. Uczestnik kampanii wrześniowej. Ewakuowany do Francji, tam pracował w lotniczych zakładach Societe Nationale de Constructions Aeronautiques du Sud-Est w Aberien. Po przedostaniu się do Anglii zatrudniony w jednostce naprawczej nr 13 Maintenance Unit w Henlow. W 1942 przeniesiony do polskiej Szkoły Pilotażu Podstawowego nr 16 w Newton i zatrudniony przy obsłudze samolotów. W 1943-1944 ukończył Szkołę Doskonalenia Zawod. nr 11 w Hereford. Nast. służba w jednostce obsługi samolotów nr 6305. Z tą jednostką w ramach 305 Dywizjonu Bombowego „Ziemia Wielkopolska” brał udział w inwazji na kontynent.
5,8/10średnia ocena książek autora
20 przeczytało książki autora
12 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma

1986
Tragiczny lot generała Sikorskiego. Fakty i dokumenty
Wacław Subotkin
5,9 z 8 ocen
21 czytelników 1 opinia
1986
Najnowsze opinie o książkach autora
Tragiczny lot generała Sikorskiego. Fakty i dokumenty Wacław Subotkin 
5,9

Cenny i szczegółowy zapis śledztwa, przeprowadzonego przez Brytyjczyków "na gorąco", zaraz po tragedii w której zginął generał Sikorski. Daje on rzetelne światło odkrywcom na to wydarzenie, autor nie ocenia, nie snuje swoich podejrzeń pozwalając czytelnikowi przyjmować czyste fakty na "sucho" i snuć, lub potwierdzać własne poszlaki i domysły.
Zaznaczyć należy, że mimo wszystko w publikacji nie znajdziemy wystarczająco dużo informacji by móc jednoznacznie odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego zginął Władysław Sikorski, jest to pozycja ułatwiająca stawianie hipotez i prowadzenie śledztwa, lecz nie wyjaśniająca tajemnicę. Nie znaczy to jednak, że nie nadaje się dla osób nie zorientowanych zupełnie w temacie katastrofy, wręcz przeciwnie może być czytana w celu wprowadzenia w temat i nim zaciekawić.
Zebrane przez autora dokumenty nie potrzebują komentarza, nie potrzebują osnucia kolejna nie poparta hipotezą, same w sobie stawiają przed nami mnóstwo pytań, ukazują multum niedopatrzeń zarówno w procedurach zabezpieczenia tego lotu, jak i w śledztwie. Uważam, że w takiej formie jest to dobre i w takiej powinno pozostać, oszczędzę więc sobie i pozostawię dla siebie opis własnych wniosków i komentarzy.
Żałuje jedynie, że książka nie ma kontynuacji nakładu. Śmierć generała Sikorskiego tragiczna i tajemnicza dla narodu polskiego, mimo upływu lat pozostaje nie wyjaśniona i ważna. Nowy nakład mógłby przypomnieć o tym wydarzeniu większemu gronu odbiorców i przyciągnąć świeże spojrzenia, które być może przyczyniłyby się do rozwiązania tej zagadki, ocalając ją przed zapomnieniem.
Z kart historii polskiego lotnictwa Wacław Subotkin 
5,7

Książka pisana w latach 70. ubiegłego wieku. Na szczęście pisał ją człowiek, który na rzeczy znał się bardzo dobrze. Wacław Subotkin przed wojną pracował w Państwowych Zakładach Lotniczych. W czasie wojny pracował jako mechanik w angielskich a następnie polskich zakładach remontowych, był również m.in dowódcą eskadry w Dywizjonie 318.
W książce skupia się przede wszystkim na tragicznej osobie gen. Ludomiła Rayskiego, oskarżonego przed wojną o błędy w zarządzaniu polskim lotnictwem i całkowicie odsuniętego od lotnictwa. Odsuniętego do tego stopnia, że po przybyciu do Anglii skierowano go do obozu odosobnienia, jako osobę podejrzaną. Po zwolnieniu, dzięki wstawiennictwu dowództwa RAF latał między innymi w jednostce ferryingowej oraz w Eskadrze 1586, prowadzącej zrzuty dla walczącej Warszawy w 1944.
Autor opisuje również stan lotnictwa polskiego w przeddzień wojny, stawiając przy okazji wiele ważnych pytań.
Skrótowo omówiony jest również udział polskich dywizjonów w Bitwie o Anglię, dzieje 1 PLM "Warszawa", udział w konspiracji pozostających w kraju pracowników lotnictwa.
Książka stanowi również hołd oddany personelowi naziemnemu lotnisk, nie wymienianemu z reguły przy opisach wielkich bitew, a od których przecież bardzo wiele zależało.