Najnowsze artykuły
- ArtykułyJesienne Targi Książki – bezpłatne wydarzenie dla czytelników już od 20 do 22 września w WarszawieLubimyCzytać3
- ArtykułyPoziom czytelnictwa w Polsce: jak wypadamy na tle Europy? Jedna rzecz nas wyróżniaAnna Sierant31
- ArtykułyCzytelnicza rewolucja, czyli jak „Szkoła Szpiegów“ zastawiła pułapkę na dzieciakiLubimyCzytać1
- Artykuły„Zmierzch” powraca, a Mickiewicz się zakochujeAnna Sierant4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Danuta Brull
2
5,1/10
Pisze książki: literatura piękna
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
5,1/10średnia ocena książek autora
28 przeczytało książki autora
12 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Z pamiętnika nauczyciela. Coroczne tornado Danuta Brull
4,1
Przyznam, że jako nauczyciel czytałam tę książkę z mieszanymi uczuciami. Oczywiście trudno odmówić jej realizmu. Jednak trzeba sobie uczciwie odpowiedzieć na dwa pytania: Czy przedstawione problemy dotyczą całego systemu edukacji? Czy są warunkowane wyłącznie przez czynniki zewnętrzne?
Oczywiście współczesny system edukacji boryka się z wieloma problemami, a zawód nauczyciela ulega stopniowej deprecjacji. Pytanie jednak, czy my sami -nauczyciele, w jakimś stopniu nie przyczyniamy się do tego stanu rzeczy?! Oczywiście, nie brakuje wśród nas pasjonatów, nauczycieli potrafiących zarażać zainteresowaniami, postawą badawczą. Nauczycieli szanujących innych ludzi, otwartych na potrzeby uczniów oraz ich rodziców, refleksyjnych praktyków. Jednak, tak jak w innych grupach zawodowych, znajdziemy i tu osoby, które znalazły się w przedszkolu/w szkole/na uczelni z przypadku, przez pomyłkę, albo dlatego, że nie miały "innego pomysłu" na siebie. Mogą to być nauczyciele, inni specjaliści lub osoby zarządzające daną placówką. Dajemy im przyzwolenie na "psucie społecznego wizerunku" nauczyciela. A społeczeństwo, podobnie jak w innych przypadkach, łatwiej zauważy te niewłaściwe postawy, braki profesjonalizmu, zamiast wzmacniać, nagłaśniać to, co wartościowe.
Oczywiście zdarzają się uczniowie lub rodzice przypominający osoby, opisane w tej książce. Pytanie, dlaczego tacy są? Może nikt ich nie nauczył szacunku dla innych ludzi. Może rodzice, nauczyciele nie byli dla nich autorytetami. A może nie nauczono ich kochać samych siebie i dlatego kierują się gniewem lub nienawiścią.
Chcę wierzyć, że obraz przedstawiony przez Panią Danutę jest przerysowany.
Z pamiętnika nauczyciela. Coroczne tornado Danuta Brull
4,1
Temat znany i bliski każdemu, niektórzy pamiętają własne uczniowskie doświadczenia, część jest rodzicami bohaterów książki, jeszcze inni znają szkołę jako miejsce swojej pracy lub pracy bliskich. Ze względu na czcionkę lektura jest bardzo łatwa i szybko ubywają kolejne przeczytane strony. A co z treścią? No cóż autorka koncentruje się raczej na ujemnych stronach pracy nauczyciela, niestety, bardzo prawdziwych i trudnych. Z mojego punktu widzenia treść jest bardzo realna- a temat znam- chociaż nie w każdej szkole trudne chwile są tak skondensowane jak w opisanej tutaj, ale w każdej w mniejszym lub większym stopniu podobne przypadki miejsce mają. Tak więc kto chce poznać dobre i złe strony pracy nauczyciela dla tego ta lektura powinna być obowiązkowa. Jeżeli chodzi o słabe strony „pamiętnika” raziły mnie błędy w stylu „dwoje chłopców”, chyba jednak nie jest to wina autorki, tylko raczej słabej korekty. „Z pamiętnika nauczyciela" to w zasadzie historia jednej nauczycielki, nie poznajemy jednak żadnych wydarzeń z jej życia prywatnego, ale cała treść dotyczy szkolnych perypetii pani Doroty, jej kolegów po fachu i przede wszystkim jej podopiecznych. Gdyby jednak chcieć określić prawdziwego bohatera książki byłaby nią szkołą nie jako budynek a instytucja. A tak na marginesie: cieszę się, że nie wszyscy dyrektorzy są tak „sympatyczni” jak pani Król. Według mnie książka zasługuje na ocenę dobrą.