Najnowsze artykuły
Artykuły
Czytamy w weekendLubimyCzytać276Artykuły
Świąteczny prezentownik, czyli pomysł na prezent. Kryminały i fantastykaLubimyCzytać4Artykuły
Prezent dla miłośnika książek: gadżety na święta (i nie tylko)Anna Sierant21Artykuły
Wielki Test o Czytaniu w TVP. Pytania o Kicię Kocię, Jólabókaflóðið i Bibliotekę Końca ŚwiataEwa Cieślik2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Władysław Witwicki

16
7,4/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,4/10średnia ocena książek autora
30 przeczytało książki autora
59 chce przeczytać książki autora
3fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Podział życia psychicznego: Uwaga, pamięć, fantazja
Władysław Witwicki
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
1947
Przechadzki ateńskie. Ilustracje do odczytów radiowych
Władysław Witwicki
0,0 z ocen
1 czytelnik 0 opinii
1939
Najnowsze opinie o książkach autora
Dobra Nowina według Mateusza i Marka Władysław Witwicki 
8,7

Podany tutaj przekład nie może służyć do celów liturgicznych. Jest to tzw. Przekład Dowolny, gdzie autor w sobie wiadomy sposób język "koine" (skalany)grecki sparafrazował (ale za to świetnie) na język polski. Dla przykładu: Wg BT tekst ew. Mt 23,23 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy! Bo dajecie dziesięcinę z mięty, kopru i kminku, lecz pomijacie to, co ważniejsze jest w Prawie: sprawiedliwość, miłosierdzie i wiarę. To zaś należało czynić, a tamtego nie opuszczać. Wg Witwickiego:
Gorzka wasza godzina, wy, uczeni w Piśmie i Faryzeusze, komedianci, bo składacie dziesięcinę z mięty, anyżu i z kminku, a zarzuciliście to, co ważniejsze w Prawie: słuszność i litość i wierność. Trzeba było to robić i tamtego nie zaniedbywać.
Wiara oświeconych Władysław Witwicki 
8,0

Książka założyciela polskiej szkoły psychologii - Władysława Witwickiego, wielkiego humanisty oraz znakomitego tłumacza dzieł Platona na język polski, pierwszy raz ukazała się na rynku wydawniczym poza granicami RP, jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. W naszym kraju, z uwagi na duszną sytuację polityczno-obyczajową, nie mogła zostać wydana w dwudziestoleciu międzywojennym. Profesor Witwicki podjął się pionierskiego zadania zbadania religijności osób "oświeconych", przyczyn tego zjawiska, a także różnorodności jego postaci (czemu służył odpowiedni kwestionariusz pytań). Praca podzielona została na dwie części. Pierwszą stanowi wprowadzenie teoretyczne do podjętego zagadnienia, natomiast druga, obszerniejsza i zasadnicza, przedstawia wyniki badań wraz z ich naukowym komentarzem. Problematyka wiary ludzi wykształconych jest tematem dosyć niewdzięcznym. Nie chodzi tu nawet o fakt podejścia przez czynniki oficjalne (zarówno te reprezentujące sacrum jak i profanum) w naszym kraju do krytycznego i niezależnego badania religii (siłą rzeczy katolickiej),który notabene ma aktualnie wiele wspólnego z tym co się działo przed wojną, ale przede wszystkim o paradoksalność (o ile nie uzmysłowimy sobie podstawowego rozróżnienia, że wiara to nie wiedza, i że odrębne te sfery, choć często ze sobą mieszane, nie powinny być traktowane tym samym instrumentarium myślowym) samego przedmiotu badań. W części poświęconej zrelacjonowaniu wyników dociekań nad wiarą ludzi "oświeconych" autor dochodzi do wielu frapujących konkluzji. Jedną z ciekawszych jest ta, która opisuje podejście do zasad wiary większości "oświeconych": "inni wierzą cząstkowo, to znaczy: wybierają sobie pewne dogmaty, które im odpowiadają więcej, a odrzucają inne, które się im podobają mniej, tworzą sobie na swój użytek prywatne, jednostkowe herezje i uważają się za wierzących. Tych jest najwięcej" (s. 273).
Książkę można polecić wszystkim tym, dla których problem relacji wiary do wiedzy jest nieobcy oraz istotny. I jak głosi autor, spełni ona swe zadanie "jeżeli zdoła do myślenia pobudzić tych, którzy myśleć zechcą i potrafią" (s. 303).