Najnowsze artykuły
- Artykuły7 gotyckich powieści na mgliste dniKonrad Wrzesiński31
- Artykuły„Psychoza”, „Lśnienie”, „Zagłada domu Usherów”, czyli różne oblicza motywu szaleństwa w literaturzeMarcin Waincetel18
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać421
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński36
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Krystyna Okazaki
1
6,4/10
Pisze książki: popularnonaukowa, czasopisma
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,4/10średnia ocena książek autora
66 przeczytało książki autora
194 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Być kobietą w Oriencie Barbara Grabowska
6,4
OCENA – 5/10 PRZECIĘTNA
Książka „BYĆ KOBIETĄ W ORIENCIE” to praca naukowa, dlatego nie szczególnie przypadła mi do gustu, choć poruszą ciekawe zagadnienie. Jest to zbiór zebranych informacji w formie monografii przedstawiający wizerunek oraz sytuację kobiet na obszarach Azji i Afryki. Książkę można czytać od początku lub przeskakiwać do wybranych rozdziałów, które są w naszym zainteresowaniu i pewne fragmenty pominąć, ja tak zrobiłem, więc się nie wynudziłem.
Książkę podzielono na dwa obszary tematyczne pierwszy to rys historyczny obejmujący wybrane kraje Dalekiego Wschodu i Afryki, który w mojej ocenie jest mniej ciekawy, oraz drugi ukazujący kobietę w literaturze, ta część bardziej przypadła mi do gustu i zainteresowała. Książka skierowana jest do wybranej grupy czytelników, którzy lubią analizy, porównania, badania naukowe, więc nie dla każdego. Zapraszam zainteresowanych do lektury. Pozdrawiam. Jack_
Być kobietą w Oriencie Barbara Grabowska
6,4
W myśl zasady "Dla każdego coś miłego", a to niejako implikuje pewną nierówność: im obszerniejszy temat, tym większe prawdopodobieństwo, że żaden z aspektów problemu nie zostanie przedstawiony dość szczegółowo. W tym jednak wypadku wydaje mi się, że autorkom i autorom oraz redaktorkom tomu przyświecały inne założenia niż nakreślenie spójnego, kompleksowego wizerunku kobiet w krajach Orientu na przestrzeni wieków.
Dlatego też w tomie można znaleźć monograficzne eseje o kobietach w bliższej i dalszej starożytności, czasem jako o grupie społecznej (Mezopotamia, kobieta w świetle tradycji talmudycznej) a czasem jako o pojedynczych wyjątkach (Chiny),a oprócz tego eseje, powiedzmy, przekrojowe (Wietnam, Japonia, Korea, Czarna Afryka, Turcja).
W moim odczuciu osobną grupę stanowią artykuły i opracowania dotyczące kobiet w świecie islamu, znacznie bardziej zróżnicowane jeśli chodzi o poziom - począwszy od raczej popularnonaukowych ("Sytuacja kobiety w islamie i społeczeństwie muzułmańskim - obraz w prasie polskiej prze 11.09.2001" Agaty Nalborczyk z żenującymi komentarzami w przypisach czy "Małżeństwa Polek z wyznawcami islamu..." Anny Ewy Rzepeckiej) aż do rzetelnych i solidnych esejów ("Kobieta bez zasłony. Muzułmanka w świetle wiary i kultury" Ewy Machut-Mendeckiej).
Za niektóre rozdziały powinnam przyznać maksymalną ilość gwiazdek, za niektóre wlepić gwiazdki ujemne - dlatego też będzie w środek.