Najnowsze artykuły
- ArtykułyPrzygotuj się na nadchodzącą jesień. Najlepsze książkowe promocje wrześniaLubimyCzytać1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Akrobatki” Agi AntczakLubimyCzytać1
- ArtykułyWeź udział w akcji recenzenckiej i otrzymaj książkę „Wszyscy zakochani nocą” Mieko KawakamiLubimyCzytać1
- Artykuły„Miasteczko Salem” i „Pingwin” robią wrażenie. Adaptacja Stephena Kinga z szansami na OscaraKonrad Wrzesiński4
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Anna Waśko
6
7,5/10
Pisze książki: powieść historyczna, historia
Najpopularniejsza książka
Saga o Grenlandczykach. Saga o Eryku Rudym. Wikingowie na Grenlandii i w Ameryce
6,7 z 3 ocen
49 czytelników 0 opinii
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,5/10średnia ocena książek autora
35 przeczytało książki autora
115 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Arystokraci ducha. Obraz społeczeństwa średniowiecznego w Revelationes św. Brygidy szwedzkiej
Anna Waśko
7,0 z 1 ocen
10 czytelników 1 opinia
2009
Saga o Grenlandczykach. Saga o Eryku Rudym. Wikingowie na Grenlandii i w Ameryce
Anna Waśko
6,7 z 3 ocen
49 czytelników 0 opinii
2006
Najnowsze opinie o książkach autora
Arystokraci ducha. Obraz społeczeństwa średniowiecznego w Revelationes św. Brygidy szwedzkiej Anna Waśko
7,0
W "Arystokratach ducha" A. Waśko wzięła na warsztat bardzo specyficzny typ źródła, jakim są zapisy objawień średniowiecznych świętych. Skupiła się jednak nie na sprawach teologicznych ale raczej na zagadnieniach społecznych. Wbrew pozorom w oparciu o "Revelationes" św. Brygidy można sporo powiedzieć o społeczeństwie XIV-wiecznej Szwecji i Europy w ogóle. Analiza źródła jest bardzo dobrze osadzona w historycznym kontekście, w jakim św. Brygidzie przyszło żyć. Sporo uwag dotyczy ówczesnej Szwecji, ale Autorka nie poprzestaje tylko na problematyce szwedzkiej, bo jej bohaterka była osobą bywałą w świecie i dobre dwadzieścia lat spędziła w Italii.
W książce pełno jest podziałów społeczeństwa na różne ordines, status oraz genera, ale od tego typu rozważań ciekawsze są moim zdaniem uwagi Brygidy na temat obyczajów, czy stosunku do religii. Zapewne niektórym wydaje się, że XIV stulecie było okresem wielkiego przywiązania do chrześcijaństwa etc. No cóż, św. Brygida miała na ten temat inne zdanie i bardzo piętnowała różne zachowania zarówno duchownych, jak i ludzi swojego (tj. rycerskiego) stanu. Nie może zabraknąć odwołania do teorii trzech funkcji Dumézila, nie może też zabraknąć wzmianek o Ludwiku IX Świętym. Autorka zamieszcza obszerne cytaty z "Revelationes", których zazwyczaj nie tłumaczy z łaciny, tak że ciężko będzie się przebić przez tę monografię czytelnikowi nie zaznajomionemu z tym językiem. Całość uważam za bardzo dobrą, erudycyjną rozprawę, która pokazuje XIV stulecie w nieco innym świetle.
Tomasz Babnis
Heimskringla. Wstęp Anna Waśko
7,8
Świetne wytłumaczenie elementów wchodzacych w skład sag, jak i tego o czym opowiadają konkretne sagi. Jeśli chodzi o część dotyczącą samej Heimskringli, bardzo konkretna i szczegółowa, ale jeśli ktoś nie czytał sag to całkowicie je sobie zaspojleruje. Lepiej najpierw przeczytać tomy, by później we wstępie znaleźć wyjaśnienie symboliki występującej w każdej z opowieści.