Najnowsze artykuły
- ArtykułyCzytamy w weekend. 20 września 2024LubimyCzytać81
- Artykuły„Niektórzy chcą postępować właściwie, a inni nie” – rozmowa z autorką powieści „Prawda czy wyzwanie”BarbaraDorosz1
- ArtykułyUwaga, konkurs! Do wygrania książki „Śnieżka musi umrzeć“ Nele NeuhausLubimyCzytać15
- ArtykułyKonkurs: Wygraj bilety na film „Rzeczy niezbędne” z Katarzyną Warnke i Dagmarą DomińczykLubimyCzytać5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Maciej Salamon
14
7,5/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,5/10średnia ocena książek autora
65 przeczytało książki autora
173 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Chrystianizacja Europy. Kościół na przełomie I i II tysiąclecia
6,6 z 9 ocen
44 czytelników 2 opinie
2015
Hortus Historiae. Księga pamiątkowa ku czci profesora Józefa Wolskiego w setną rocznicę urodzin
7,5 z 8 ocen
15 czytelników 0 opinii
2010
Haec mihi in animis vestris templa. Studia Classica in Memory of Professor Lesław Morawiecki
8,0 z 2 ocen
3 czytelników 0 opinii
2007
Polonia Minor Medii Aevi. Studia ofiarowane Panu Profesorowi Andrzejowi Żakiemu w osiemdziesiątą rocznicę urodzin
7,0 z 3 ocen
9 czytelników 0 opinii
2003
Classica Cracoviensia. Volume I. Everyday Life and Literature in Antiquity (1995)
Stanisław Stabryła, Maciej Salamon
0,0 z ocen
2 czytelników 0 opinii
1995
Starożytny Rzym we współczesnych badaniach. Państwo-Społeczeństwo-Gospodarka. Liber in memoriam Lodovici Piotrowicz
6,4 z 7 ocen
23 czytelników 1 opinia
1994
Środowisko kultury łacińskiej w Konstantynopolu w IV wieku
Maciej Salamon
7,0 z 2 ocen
6 czytelników 1 opinia
1977
Prowincje rzymskie i ich znaczenie w ramach Imperium
Józef Wolski, Maciej Salamon
7,4 z 7 ocen
15 czytelników 1 opinia
1976
Rozwój idei Rzymu-Konstantynopola od IV do pierwszej połowy VI wieku
Maciej Salamon
7,5 z 2 ocen
3 czytelników 1 opinia
1975
Najnowsze opinie o książkach autora
Prowincje rzymskie i ich znaczenie w ramach Imperium Józef Wolski
7,4
Stricte naukowe opracowanie tematu dokonane przez grupę świetnych historyków specjalistów. Pozycja nie należy do tych które czytamy dla przyjemności czy po to aby poznać jakieś podstawowe fakty. Żeby w ogóle się przez to przebić potrzeba powiedzmy pewnego wypracowanego już ,,backgroundu" historycznego na temat Cesarstwa Rzymskiego. W przeciwnym razie czytelnika znuży ciągła analiza źródłowa i inne zabiegi typowe dla warsztatu historyka Starożytności. Niemniej krótkie dziełko uzupełnia w moim odczuciu tegoż historyka pewną lukę w historiografii. Wykorzystałem z powodzeniem w mojej pracy magisterskiej na temat dynastii Antoninów.
Chrystianizacja Europy. Kościół na przełomie I i II tysiąclecia Jerzy Strzelczyk
6,6
Historia chrystianizacji Europy to historia tajemnic. Pełno w niej zapomnianych biskupów, zaginionych misjonarzy, niezidentyfikowanych herezji, cudownych nawróceń. Ambicję rozwiania choć trochę tej gęstej jak mleko mgły tajemnic stawia sobie za cel nowa seria Wydawnictwa Naukowego UAM rozpoczęta tomem Chrystianizacja Europy. Kościół na przełomie I i II tysiąclecia.
Obawiałem się nieco zbytniego „rozstrzelenia” tematycznego artykułów składających się na książkę, którego skutkiem byłoby skupienie się na kilku szczegółowych wątkach i pozostawienie licznych białych plam. W rzeczy samej tom wypełnia całkiem nieźle zadanie zarysu procesów chrystianizacyjnych w I tysiącleciu (bo nie skupia się wcale na przełomie tysiącleci).
Poznańscy historycy postanowili dołożyć swoją cegiełkę do przyszłorocznych obchodów 1050. rocznicy chrztu Mieszka I (bo jednak nie całej Polski). Tom pierwszy skupia się na rozprzestrzenianiu chrześcijaństwa do roku 1000. Natomiast kolejne, jak czytamy, „wskażą na ekspansję chrześcijaństwa na obszary „Europy Młodszej” i wreszcie jego zaprowadzenie w drugiej połowie X wieku w dziedzinie Piastów”.
Recenzowana książka składa się z czterech części. W pierwszej omawiane są początki chrześcijaństwa w Cesarstwie Rzymskim (mozaika religijna, aspekty prawne chrystianizacji, jej dynamika, administracja Kościoła),w drugiej – Żydzi i islam, w trzeciej – „pierwotne” religie Europy (Słowianie, Bałtowie i Germanowie) a w czwartej – ekspansja chrześcijaństwa poza Cesarstwo Rzymskie.
Analiza kolejnych artykułów przekroczyłaby zakres tej recenzji. Wystarczy stwierdzić, że są one wszystkie na dobrym, wyrównanym poziomie, pisane są wyłącznie przez wybitnych specjalistów lub świetnie przygotowanych młodych historyków, przyzwoicie podsumowują obecny stan badań. Dają w sumie niezłe pojęcie o postępach chrystianizacji w pierwszym tysiącleciu.
Wydanie książki również nie przynosi wstydu. Tom ma twardą oprawę, całkiem dobry papier i ładny skład. Trzymając coś takiego w ręku naprawdę czerpie się przyjemność z czytania. Psuje ją brak korekty, przez co w tekście pozostały błędy stylistyczne. W niektórych zdaniach brakuje słów i trzeba się ich domyślać, w innych – to samo słowo powtarza się dwa razy. Znajduje się i taka wpadka na s. 135, gdzie przypis odsyła do innego przypisu (18 ze s. 133) mającego zawierać obszerny wybór współczesnej literatury o religii Germanów, oprócz książki samego Słupeckiego, a w rzeczywistości znajdujemy tam podaną tylko książkę Słupeckiego.
Tom nie przynosi przełomowych, niepublikowanych dotąd treści. Niemniej to, co tam znajdziemy to dosyć wyczerpujący przegląd wyników bieżących badań historycznych. Skoro w przyszłym roku wielka rocznica i huczne obchody – warto się z nimi zacząć zapoznawać.
Pełna wersja recenzji na stronie:
http://mediewalia.pl/ksiazki/jak-chrzescijanstwo-zawladnelo-europa/